İnceleme | Mini Metro

Mini Metro Nedir?

Mini Metro, 6 Kasım 2015’de yayımlanan, geliştiriciliğini ve yayıncılığını Dinosaur Polo Club’ın bağımsız bir simülasyon oyunudur. Oldukça minimalist yapısı ve keyifli bulmacalarıyla eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayan oyun, her seviyesinde farklı bir şehrin metro ağını sıfırdan kurmanızı istiyor. Haritanın rastgele bir bölgesinde oluşan durakları birbirlerine kolayca bağlayarak bir metro hattı inşa ediyorsunuz. Bu duraklar, sahip oldukları şekillere göre farklı özellikler taşıyorlar ve yolcu sayıları da buna göre değişiklik gösterebiliyor. Ayrıca oyun, başlangıçta sınırlı sayıda metro aracı/vagon ile metro hattı imkanı sunuyor. Yani, herhangi bir seviyenin başlangıcında sınırsız metro hattı oluşturup, birçok metroyu da hizmete sokmanız mümkün olmuyor. Her günün sonunda size sunulan seçenekler, “yeni bir hat mı istersin, yoksa yeni bir tren/vagon mu?” oluyor. Oluşturduğunuz strateji veya toplu taşıma ağının mevcut durumuna göre bir karar vermeli ve işinize en çok yarayacak olan tercihi yapmalısınız.

Mini Metro Nasıl Oynanır?

Mini Metro oynanış olarak hiç de zor olmayan bir oyundur. Oldukça basit grafiklere ve oynanışa sahip olan oyunda tek yapmanız gereken şey, haritadaki duraklara tıklayarak birbirlerine bağlamak ve yeni bir metro ağı oluşturmaktır. Ek olarak eğer bir hattı genişletmek ya da bir hatta durak atlatmak istiyorsanız yine farenizi kullanarak, hattın belirli bölgesini (çizgiyi) sürükleyerek basitçe bu işlemleri tamamlayabilirsiniz. Bir metro hattına yeni bir metro aracı eklemek ya da mevcut bir metro aracının vagon sayısını artırmak için de metro aracını veya vagonu sürükle-bırak yöntemiyle aktif hale getirebilirsiniz. Oyundaki temel amacınız, hiçbir durakta yığılma olmamasını sağlamaktır. Bu nedenle her duraktaki yolcuları, onları duraklarda en az süre bekleterek gitmek istedikleri yerlere ulaştırmalısınız.

Mini Metro Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Mini Metro sistem gereksinimleri birçok bilgisayarın rahatlıkla kaldırabileceği seviyededir. Mini Metro’yu oynayabilmeniz için gerekli olanlar;

  • En az Windows 7 (Service Pack 1) işletim sistemi,
  • En az 2.0 GHz hızında bir işlemci,
  • En az Shader Model 4.0 destekleyen bir ekran kartı,
  • En az 2 GB RAM,
  • En az 350 MB depolama alanı,
  • En az DirectX 9.0c sürümü.

Mini Metro Oynanır Mı?

Steam üzerinden yapılan incelemelerde %96 oranında olumlu inceleme yorumu almış olan Mini Metro, ayrıca Metacritic’den de 77 puan almayı başarmıştır. Mini Metro Türkçe dil desteği bulunan bir oyundur. Ayrıca Mini Metro sistem gereksinimleri de oldukça düşük seviyededir. Sadece Steam üzerinden yaklaşık olarak 1 milyon adet satmayı başaran oyun, şu an için Steam’de 18 TL’ye satılmaktadır. Mini Metro hakkında düşüncelerinizi yorumlara yazabilir ve Mini Metro inceleme yazısına katkıda bulunabilirsiniz.

Mini Metro’ya puanımız: 96/100

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.