Disney Plus Türkiye’ye Geliyor!

Son zamanlarda neredeyse tüm alışkanlıklarımızın hızlı bir şekilde değişmesi, dizi ve film izleme alışkanlıklarımızı da birçok açıdan değiştirdi. Türkiye pazarında baskın konumda olan Netflix’in yanı sıra BluTV ve Amazon Prime Video ile başlayan rekabet, yerli platform Exxen’in ortaya çıkmasıyla daha da artmaya başladı. Fakat neredeyse hiçbir platform Netflix kadar geniş ve başarılı bir kütüphane sunabilmeyi başaramadı. Bu nedenle ülkemizdeki izleyici kitlesi, yurt dışında yer alan çeşitli platformların Türkiye pazarına giriş yapmasını büyük bir heyecanla bekler oldu.

Bu bekleyiş, Disney’den gelen bir açıklama ile sonucuna ulaştı ve Disney Plus‘ın 2022 yılı içerisinde Türkiye’de hizmet vermeye başlayacağı açıklandı. Disney Plus ne zaman Türkiye’ye gelecek sorusunun net bir yanıtı yok ve bu nedenle kesin bir tarih belirtmek mümkün değil. Fakat bir tahmin yapmak gerekirse, Disney Plus‘ın 2022’nin yaz aylarında Türkiye pazarında aktif olacağını söyleyebiliriz. 

Disney Plus hakkında asıl merak edilen şey ise servisin ücreti. Disney Plus Türkiye fiyatları, tıpkı platformun Türkiye’de resmi olarak aktif olma tarihinde olduğu gibi adeta bir sır gibi saklanıyor. Bilindiği gibi Netflix’in üç farklı paketi bulunuyor ve bunlar; 26.99 TL, 40.99 TL ve 55.99 TL olarak üçe ayrılıyor. Aynı şekilde Amazon Prime Video’nun aylık ücreti 7.99 TL. Fakat bu kıyaslamada Amazon Prime‘ın ücretini konuya dahil etmemek daha mantıklı bir yaklaşım olur çünkü bu fiyatın asıl sebebi Amazon’un uygun fiyatlı hizmet sunma politikasından kaynaklanıyor. Böylelikle elimizde kıyaslama yapabilmek için tek bir küresel rakip bulunuyor, o da Netflix.

Disney Plus aylık ücreti büyük ihtimalle minimum 20 TL ve maksimum 50 TL olacak. Aynı şekilde Disney Plus, yıllık abonelik ile biraz daha cazip hale gelebilir. Şu an için Disney Plus ABD fiyatı 8 dolar/ay ve 80 dolar/yıl olarak belirlenmiş. Netflix’in en düşük paketinin ABD fiyatı ise 9.99 dolar/ ay olarak belirlenmiş. Bu kıyaslamaya göre Disney Plus‘ın Türkiye fiyatının, Netflix Türkiye’nin en düşük paketine yakın bir seviyelerde olacağını söyleyebiliriz. Bu da yaklaşık olarak 25 TL ile 30 TL arası bir fiyata denk geliyor.

Her ne kadar servisin Türkiye’ye geliş tarihi ve aylık ile yıllık fiyatlandırmaları hakkında birkaç kıyaslamalı tahmin yapıyor olsak da, tüm bu soruların kesin cevabını yine Disney Plus‘ın kendisi verecek. İçerdiği keyifli dizi ve filmlerle ülkemizde oldukça ilgi göreceği tahmin edilen servis, umuyoruz ki uygun fiyatlı olarak Türkiye pazarına giriş yapar ve herkes rahatlıkla bu servise erişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.