İnceleme | Intravenous

Kendi türü içerisinde hem grafik hem de oynanış konularında son zamanların en iddialı oyunlarından biri olan Intravenous, 26 Temmuz 2021 tarihinde çıkışını yapan gizlilik üzerine kurulu bağımsız bir aksiyon oyunu. Birebir olmasa da tema olarak Hotline Miami‘yi andıran Intravenous, henüz oyunun başında bir aile üyemizi kaybetmemizin ardından bu olayın sorumlularını aramaya çıktığımız bir macerayı konu alıyor.

Zorluk düzeyi değiştirilebiliyor olsa da, standart haliyle oldukça zor bir oynanışa sahip olan ve bu nedenle gizliliğe ekstra önem vermemiz gereken oyunda, çeşitli yöntemler kullanarak haritadaki düşmanları taktiksel yaklaşımlarla gizlice ya da isteğe bağlı olarak gizliliğe hiç başvurmadan öldürebiliyoruz. Asıl amacı peşinde olduğumuz kişileri bulmak ve öldürmek olan Intravenous‘da, bu amacımıza ulaşana kadar birçok farklı mekanda onlarca düşmanı öldürüyor ve gerekli olan bilgiye erişmeye çalışıyoruz. Ayrıca Intravenous, sınırlı etkileşime sahip bir oyun da değil. Öldürdüğümüz düşmanlarımızı, diğerlerinin fark etmemeleri için çöp kutuları gibi yerlere atabiliyor, saklayabiliyoruz. Düşmanlarımızın silahlarını kendi silahlarımız ile değiştirebiliyor ya da sadece mermilerini alıp, silahı boş halde bırakabiliyoruz. Bunun yanı sıra çevredeki öğeleri fırlatarak düşmanlarımızın dikkatini dağıtabiliyor, sürekli olarak bulundukları yerden uzaklaşmalarını ve bu sayede karakterimizin fark edilmeden, çok daha rahat bir şekilde ilerleyebilmesini sağlıyoruz. Ayrıca, yine bu öğeleri dikkat dağıtmak ve gizlice onları öldürmek için de kullanabiliyoruz.

Grafiksel anlamda da, oynanış ve hikaye anlamında da oldukça tatmin edici bir yapım olan Intravenous, şu an için Steam’de 25 TL’ye satılıyor. Intravenous sistem gereksinimleri oldukça düşük; Intravenous‘u neredeyse her bilgisayarda deneyimlemek mümkün olacaktır. Bağımsız yapımcı Roman Glebenkov‘un ikinci oyunu olan Intravenous, ilk oyunu Game Dev Studio’dan farklı olarak Türkçe dil desteği içeriyor. Cansun Coşkun’un hazırladığı Intravenous Türkçe çevirisi, geliştirici tarafından resmi olarak oyuna eklenmiş durumda. Genel olarak zor ve kısmen de olsa karmaşık bir oynanışa sahip olan Intravenous, gizlilik temalı oyunları seven oyuncular tarafından mutlaka deneyimlenmeli. Intravenous hakkında düşüncelerinizi yorumlara yazabilir ve Intravenous inceleme yazısına katkıda bulunabilirsiniz. Intravenous‘u Steam üzerinden satın almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Intravenous’a inceleme puanım 87/100.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir