Yönetim Bilişim Sistemleri Okunur Mu?

Birçok öğrenci zor olmadığını düşünerek, ilgisi olmadığı halde Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü tercih ediyor. Fakat bu öğrenciler bölüm dersleri ile karşılaştığında oldukça zorlanıyor. Bunun sebebi derslerin zor olması değil, öğrencinin ilgilenmediği konuların işlenmesidir. Bu nedenle Yönetim Bilişim Sistemleri, sadece puanınız yettiği için ya da bilişim sektörüne uzaktan bir ilginiz var diye tercih edilmemelidir. Bunların haricindeki öğrenciler için soralım ve yanıtlayalım: Yönetim Bilişim Sistemleri okunur mu? Yönetim Bilişim Sistemleri okumak mantıklı mıdır?

Yönetim Bilişim Sistemleri, hukuk, ekonomi, işletme, donanım, yazılım, ağ sistemleri gibi birçok konu hakkında çeşitli derslere sahiptir. Tüm bu konulara uzak olan öğrenciler için YBS‘yi tercih etmek oldukça büyük bir hatadır. YBS‘nin birçok dersinin sözel olması ve uygulama derslerinin oldukça az olması nedeniyle yeterli çalışma ile mezun olmak hiç de zor olmasa bile, meslek hayatınızı bu şekilde sürdürmeniz mümkün olmayacaktır.

Fen derslerinde yeteri kadar iyi olmayan, bu nedenle mühendislik kazanamayan öğrenciler, eşit ağırlık ile öğrenci aldığı için Yönetim Bilişim Sistemleri‘ni tercih edebilmektedir. Bu, oldukça doğru ve kabul edilebilir bir tercihtir. YBS‘nin ders içeriği bilgisayar mühendisliği ya da yazılım mühendisliği kadar detaylı ve ilgi çekici olmasa da, iş imkanları konusunda oldukça avantajlıdır. Peki acaba, Yönetim Bilişim Sistemleri mezunu ne iş yapar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir