Yönetim Bilişim Sistemleri Nedir?

YKS sonuçları açıklandıktan hemen sonra öğrenciler, puanlarına uygun olan bölümler hakkında bilgi edinmeye başladılar. Neredeyse birkaç yıl öncesine kadar Türkiye’de adı hiç bilinmeyen bölümlerden birisi olan Yönetim Bilişim Sistemleri, günümüzde öğrencilerin en çok araştırdığı ve sıkça tercih ettiği bölümlerin başında gelmektedir. Hızlıca sorumuzu soralım ve yanıtlamaya başlayalım: Yönetim Bilişim Sistemleri nedir?

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü; işletme ağırlıklı, bilişim ağırlıklı ve eşit ağırlık olmak üzere üç farklı şekilde işlenmektedir. Her üniversitenin öğretim programı, kendi tercihlerine göre değişiklik göstermektedir ve bu, bölümün odağını belirlemektedir. Bilişim sektöründe çalışmak isteyen ya da yazılımla ilgilenen öğrenciler YBS‘nin işletme ağırlıklı bölümlerini tercih etmezken, bilişim sektörüne ilgili olmayanlar ise YBS‘nin bilişim ağırlıklı bölümlerini tercih etmekten kaçınmaktadır.

Yönetim Bilişim Sistemleri, başlangıçta birçok konu hakkında temel bilgiler vermeyi hedefler. Birçok üniversitede hukukun temelleri, ekonominin temelleri, bilişim sistemlerinin temelleri, işletmelerin ve işleyişlerinin temelleri gibi konuları öğretmeye yönelik olan dersler bulunmaktadır. Bu dersler parça halinde birbirlerinden alakasız görünse de, bir bütün haline geldiğince oldukça yararlı bir bütün haline gelmektedir. Peki acaba, Yönetim Bilişim Sistemleri okunur mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir