Yönetim Bilişim Sistemleri Mezunu Ne İş Yapar?

Yönetim Bilişim Sistemleri‘nin iş imkanları oldukça fazladır. Sadece okuldaki derslerle değil, okul dışında da kendini geliştirebilen ve yeni şeyler öğrenmeye meraklı olan öğrencilerin iş imkanları ise çok daha fazladır. Hızlıca Yönetim Bilişim Sistemleri mezunu ne iş yapar sorusunu yanıtlayalım ve Yönetim Bilişim Sistemleri iş imkanları hakkında konuşalım.

Yönetim Bilişim Sistemleri mezunları, işletme (yönetim) veya bilişim alanına odaklanmış olmalıdır. İşletme alanına odaklanan mezunlar; İnsan Kaynakları departmanında çalışabilir, İnsan Kaynakları Yöneticisi bile olabilir. Pazarlama ve Satış departmanlarında çalışabilir, Pazarlama Müdürü ya da Satış Müdürü olabilir. Yeteri kadar deneyimin ardından bir şirketin Proje Yöneticisi konumuna gelebilir. Araştırma ve analiz etme yeteneklerine sahipse İş Analisti olabilir. Bunların hiçbirini istemeyip, Akademisyen olmayı da tercih edebilir. Bilişim alanına odaklananlar ise; Bilgi İşlem departmanında çalışabilir, Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı ya da Bilgi İşlem Sorumlusu olabilir. Freelance ya da yine Bilgi İşlem departmanlarında veya yazılım şirketlerinde çalışabilir, Yazılımcı ve Veri Tabanı Uzmanı olabilir. Bir ajansta ya da freelance çalışabilir, SEO Uzmanı olabilir. Bir şirkette çalışabilir, Veri Analisti olabilir.

Kısacası, işletme alanına odaklananlar İnsan Kaynakları Yöneticisi, Pazarlama Müdürü, Satış Müdürü, Proje Yöneticisi, İş Analisti ve Akademisyen olabilir. Bilişim alanına odaklananlar ise Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı, Bilgi İşlem Sorumlusu, Yazılımcı, Veri Tabanı Uzmanı, SEO Uzmanı ve Veri Analisti olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir