İnceleme | Old Gods Rising

Old Gods Rising, 21 Mayıs 2020 tarihinde çıkışını yapan bağımsız bir macera, gizem oyunu. Temelde oldukça basit bir oynanışa sahip gibi görünen ve bana göre gerçekten de basit bir oynanışa sahip olan Old Gods Rising, akıcı fakat kafa karıştırıcı ve detaylı hikayesiyle oldukça ön plana çıkmayı başarıyor. 

Old Gods Rising hikayesi, Ashgate Üniversitesi’nde çekilecek bir filme danışmanlık yapmaya giden Profesör Tom Winston’ın üniversiteye ulaşması ile başlıyor. Profesör üniversite geliyor fakat kendisinden başka kimseyi bulamıyor. Oldukça geniş bir alana yayılan üniversitenin neredeyse her tarafı çekim için hazırlanmış gibi görünse de, bunları hazırlayan kişiler ile film ekibinde yer alanlardan hiçbiri ortalıkta görünmüyor. Burada ne olduğunu öğrenmeye çalışan profesör, üniversiteyi ve çevresini dolaşarak etrafındaki ipuçlarını topluyor ve bir sonuca ulaşmaya çabalıyor.

Old Gods Rising hakkında konuşmadan önce oyunun bağımsız bir yapım olduğunu ve mutlaka kısıtlı bütçe ile geliştirildiğini belirtmek gerekiyor. Aslında Old Gods Rising‘in sunduğu, daha doğrusu sunmayı planladığı şeyler gerçekten de oldukça derin. Tarihsel veya mitolojik olaylara pek fazla ilgim yok fakat buna rağmen oyunda bahsi geçen konuların kısmen de olsa bir gerçekliği olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca eklemeliyim ki, oyunun Steam etiketlerinde “Lovecraft” etiketi de yer alıyor. Her neyse, konumuza geri dönelim: Bana soracak olursanız Old Gods Rising, daha iyi bir bütçe ile çok daha başarılı olabilir ve oldukça popüler bir oyuna dönüşebilirdi. Fakat buna rağmen Old Gods Rising‘de büyük bir iş başarıldığını ve gerçekliği ne olursa olsun hikayede yer alan detayların oyuna çok iyi bir şekilde entegre edildiğini düşünüyorum. Çevreyle etkileşim konusunda biraz daha özgür olabilmemizi isterdim açıkçası fakat bu, oyunun genel yapısı itibariyle eleştirilecek bir konu değil. Çünkü oyun bize açık bir dünya, kısmi özgürlük sunmaktan çok, elindeki hikayeyi detaylarıyla ve hiç de zorlamadan, oyuncuyu oyundan uzaklaştırmadan sunmayı hedefliyor.

Old Gods Rising‘in eksikleri var mı, elbette var. İlk olarak oyunun optimizasyonunun zayıf olduğunu söylemeliyim. Grafikler biraz yetersiz gibi görünse de, hikayeyi oluşturan (ne olduklarından bahsetmem yanlış olur) temel öğelerin tasarımları ile üniversiteyi oluşturan detaylar ve çizimler oldukça başarılı göründü bana. İkinci olarak, etkileşime girdiğimiz öğeler arasında telefon numaraları ile telefon ve film seti çalışanlarına ait belgeler yer alıyor. Set çalışanları hakkındaki bilgiler bize hiçbir şey sunmazken, bu öğelerle neden etkileşime geçilebildiği konusunu anlamakta güçlük çektim. Fakat belirtmeliyim ki, sağdan soldan notlar veya ipuçları toplayarak hikayeyi kendimiz oluşturmaya çalışmaktansa, panolarda ilanları yer alan bazı kişi ve kurumları telefon ile arayarak onlardan bilgi edinmeye çalışmak çok daha mantıklı olmuş.

Maalesef Old Gods Rising Türkçe dil desteği yok ve bunu bir eksi olarak belirtmeliyim. Çünkü oyunun neredeyse yüzde 90’ı ve belki de daha fazlası diyaloglar ile ilerliyor ve bunları anlamazsanız oyunu oynamanın hiçbir anlamı kalmıyor. Old Gods Rising sistem gereksinimleri ortalamanın üzerinde olsa da, oyundaki optimizasyon problemleri yer yer sorun yaşatabiliyor. Old Gods Rising, oynarken keyif aldığım fakat bir o kadar da kafamın karıştığı, bulmacalarının hiç zor olmadığı ve hikayesinin de gerçekten oldukça akıcı olduğu bir oyun. Old Gods Rising şu an için Steam’de 18,50 TL’ye satılıyor. Old Gods Rising‘i satın almanızı tavsiye ediyorum ve oyunu öneriyorum. Ayrıca, Old Gods Rising hakkında düşüncelerinizi yorumlara yazabilir ve Old Gods Rising inceleme yazısına katkıda bulunabilirsiniz. Old Gods Rising‘i aşağıdaki Steam bağlantısından satın alabilirsiniz.

Old Gods Rising’e inceleme puanım 74/100.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir