İnceleme | Hero of the Kingdom: The Lost Tales 1

Hero of the Kingdom serisinin dördüncü oyunu olan Hero of the Kingdom: The Lost Tales 1, 17 Nisan 2020 tarihinde çıkışını yapan bağımsız bir rol yapma, macera oyunu. Oynanış olarak point-and-click yapıya sahip olan ve ilk üç oyuna göre hiçbir farklılık barındırmayan The Lost Tales, geçmiş oyunlara kıyasla daha basitleştirilmiş bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Serinin ilk üç oyununa kıyasla çok daha kolay bir oynanışa sahip olan Hero of the Kingdom: The Lost Tales 1, temel oynanışı hiç değiştirmeden sunuyor olsa da, oynanıştaki detayların değiştirilmesi ile oyun çok daha keyifli ve akıcı bir hale gelmiş.

Hero of the Kingdom: The Lost Tales 1 hikayesi için kısa bir özet geçelim öncelikle: Karakterimiz bir gezgin; sürekli geziyor, yeni köyler ve insanlar tanıyor. Yine bu gezintilerinin birindeyken bir köye denk geliyor. Ardından bu köyde biraz vakit geçirmeye ve insanlara yardım etmeye başlıyor. Köye bir panik havasının hakim olduğunu görüyor ve bu konu hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. Fakat kimseden gerçekçi bir yanıt almayı başaramazken, elinde inanmak istemediği tek bir bilgi bulunuyor: Ejderha.

Yukarıda da bahsedildiği gibi Hero of the Kingdom: The Lost Tales 1, temelde serinin diğer oyunlarıyla aynı oynanışı sunsa da, yapılan küçük değişiklikler oyunu çok daha keyifli ve akıcı hale getirmiş. Bunlar hakkında birkaç örnek vermek gerekirse: Can veya güç sistemi ile yemek sistemi değiştirilmiş. Daha önce genellikle kamp alanlarında dinlenebiliyor ve can kazanabiliyorduk, bu kamp alanlarında dinlenmek için ise farklı yiyeceklere sahip olmamız gerekiyordu. Kamp alanları hala oyunda yer alsa da, bu sefer sadece odun ile kamp yapabiliyoruz. Bunun dışında, yemeklerimizi zaman kaybetmeden ve toplu bir şekilde, kamp alanına ihtiyaç duymadan yiyebiliyor ve böylelikle onlarca, yüzlerce can kazanabiliyoruz. Böylelikle, can kazanmak için sürekli kamp alanlarında uyumak ve bu nedenle zaman kaybetmek de ortadan kaldırılmış. 

NPC’lerin işleyişi de değiştirilmiş. Daha önce bazı NPC’ler sadece eşya alıyor, bazı NPC’ler ise sadece eşya satıyordu. Artık bu sistem tamamen değiştirilmiş durumda. Neredeyse her NPC, mesleğine göre çeşitli ürünleri hem alıyor, hem de satıyor. Buna ek olarak, NPC üzerinden iksir veya yemek yapmak da daha kolay hale getirilmiş. Sesler ve grafikler konusunda ise herhangi bir farklılık görebildiğimi söyleyemem, ilk üç oyundan hiç de farklı değiller. Hero of the Kingdom: The Lost Tales 1, diyalogları okuyarak ve çevredeki nesnelerle etkileşime geçilerek, yani normal akışında oynandığında ortalama 2 saatlik bir oynanış sunuyor. Serinin Hero of the Kingdom 4 değil de, Hero of the Kingdom: The Lost Tales 1 olarak isimlendirilmesi, son oyuna karşı yapılan yorumların geliştirici ekip tarafından dikkate alındığını gösteriyor. Hero of the Kingdom 3 ne kadar beğenildiyse, bir o kadar da eleştirildi. Bunun sebebi, oyunun çok daha karmaşık olması, hikayesinin uzun sürmesi ve oyunu ilerletmek için çok fazla çaba göstermenin gerekmesiydi.

Bildiği gibi serinin ilk üç oyununda Türkçe dil desteği bulunuyordu. Yapımcılar yeni oyunlarında da bunu es geçmemiş ve Hero of the Kingdom: The Lost Tales 1 Türkçe dil desteğini yine oyunlarına eklemişler. Hero of the Kingdom: The Lost Tales 1 sistem gereksinimleri oldukça düşük, neredeyse her bilgisayarla bu oyunu oynamanız mümkün olacaktır. Hero of the Kingdom: The Lost Tales 1 normalde Steam’de 10,50 TL’ye satılıyor fakat Steam Yaz İndirimi 2021 kampanyası sayesinde oyunu 3,15 TL’ye satın almanız mümkün. Serinin ilk üç oyununu oynamasanız bile hikayeler arasında bir bağlantı olmadığı için Hero of the Kingdom: The Lost Tales 1‘i oynamanızı öneriyorum. Ayrıca, Hero of the Kingdom: The Lost Tales 1 hakkında düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilir ve Hero of the Kingdom: The Lost Tales 1 inceleme yazısına katkıda bulunabilirsiniz. Hero of the Kingdom: The Lost Tales 1‘i Steam üzerinden satın almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Hero of the Kingdom: The Lost Tales 1’e inceleme puanım 85/100.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir