İnceleme | Rise of the Tomb Raider

Modern Tomb Raider serisinin ikinci oyunu olan Rise of the Tomb Raider, 9 Şubat 2016’da çıkışını yapan bir aksiyon oyunu. Rise of the Tomb Raider, temel oynanış konusunda 2013 yılındaki Tomb Raider‘a kıyasla pek de değişkenlik göstermiyor. Bunun yanında, oyunun bambaşka bir hikayeye sahip olması, yan görevlerle birlikte etkileşimli ve detaylı bir oynanış sunması, pek fazla sınır koyulmadan bir şeyler oluşturabilme (craft) gibi çeşitli konular, Rise of the Tomb Raider‘ı ilk oyuna kıyasla oldukça ön plana çıkartıyor.

Kısa bir şekilde Rise of the Tomb Raider hikayesi ve Lara Croft’un yaşadığı maceralar hakkında bir özet geçmek gerekirse: Lara, oldukça başarılı bir arkeolog olan babası Richard’ın yıllar boyunca uğraştığı ve bu uğraşlar sonucunda kariyerinin, hatta hayatının sona ermesine sebep olan keşfin ne olduğunu öğrenmeye çalışıyor. Babasının neyin peşinde olduğunu öğrenmek için oldukça uzun bir yolculuğa çıkıyor Lara Croft. Başlangıçta Suriye’ye, sonrasında da başından geçen çeşitli olaylar sonucunda Sibirya’ya giden Lara, burada yaşanan olayları öğrenir ve kendisinden başka kişilerin de peşinde olduğu “Devine Source” isimli kaynağın yerini öğrenmeye, ona ulaşmaya çalışıyor. 

Rise of the Tomb Raider‘ın temel olarak hikayesi “bir şeyi bulmak” ve “düşmanlarla çatışmak” üzerine kurulu gibi görünse de, yan görevlerin hikayeye çeşitlilik katması ve bunun dışında, hikayenin oldukça başarılı ve hatta “muazzam” bir şekilde işlenmesi oyunu bambaşka bir seviyeye çıkartıyor. Rise of the Tomb Raider‘ı keyifli yapan birçok unsur bulunuyor: Oynanışı oldukça çeşitli, neredeyse aklınıza gelen her şeyi yapabiliyorsunuz ve yan görevlerle hikayeyi daha da zenginleştirebiliyorsunuz; hikaye ve hikaye akışı oldukça başarılı, ara sahneleri film izler gibi izliyorsunuz ve geçmek istemiyorsunuz; grafikler konusunda ilk oyuna göre çağ atlanmış durumda, grafiklere hayran kalmamanız mümkün değil. Ve son olarak, müzikler ile ses efektleri konusunda da bir başarı söz konusu.

Rise of the Tomb Raider‘ı oynarken oldukça keyif aldığımı ve üçüncü oyuna geçmek için sabırsızlandığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Rise of the Tomb Raider sistem gereksinimleri maalesef ortalamanın biraz üzerinde ve bu oyunu deneyimleyebilmek için orta seviyede bir bilgisayar sizi pek tatmin etmeyecektir. Rise of the Tomb Raider Türkçe dil desteğine sahip değil fakat Türkçe yama indirerek oyunu Türkçeleştirmek mümkün. Rise of the Tomb Raider şu an için Steam’de 29 TL’ye satılıyor fakat oyunun sıkça indirime girdiğini de ekleyelim. İlk oyuna kıyasla Rise of the Tomb Raider resmen seviye atlamış bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Rise of the Tomb Raider‘ı satın almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Ayrıca; Rise of the Tomb Raider hakkında düşüncelerinizi yorumlara yazabilir ve Rise of the Tomb Raider inceleme yazısına katkıda bulunabilirsiniz.

Rise of the Tomb Raider’a inceleme puanım 81/100.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.