İnceleme | The Rain

İlk bölümü 4 Mayıs 2018’de yayınlanan Netflix orijinal dizisi The Rain, bir yağmurun sebep olduğu virüs nedeniyle tüm insanların hızlıca hastalanıp saniyeler içerisinde ölmesini ve bu dünyada hayatta kalmaya çalışan bir grup insanı konu alan bir bilim kurgu dizisi. The Rain toplamda üç sezon ve yirmi bölümden oluşuyor.

The Walking Dead‘in onuncu sezonu bittikten hemen sonra, yeni sezona kadar olan boşluğu doldurmak için hayatta kalma temalı bir dizi arayışına girdim. Netflix‘de şans eseri karşıma çıkan The Rain, konusuyla dikkatimi çekmeyi başardı ve zaman kaybetmeden diziyi izlemeye başladım. Çok büyük prodüksiyonlu ve beni The Walking Dead‘in tatmin ettiği kadar tatmin edecek bir dizi arayışında değildim, bu nedenle The Rain‘in sakin başlaması ve pek fazla bir şey “sunamayacakmış” gibi ilerlemesi beni pek de rahatsız etmedi. 

Hiçbir ipucu vermeden The Rain‘in nasıl olduğu hakkında birkaç fikir belirtmem gerekirse: Konu ve başlangıçtaki hikaye söz konusu olduğunda The Rain‘in etkileyici ve sürükleyici bir dizi olacağını sanmıştım. Yukarıda bahsettiğim gibi, pek fazla bir beklenti içerisinde değildim, buna rağmen The Rain‘in başlangıçtaki atmosferinden etkilendim. Bölümler geçilmeye, hikaye ilerlemeye başladıkça The Rain‘in oldukça “standart” bir “kıyamet sonrası hayatta kalma dizisi” olduğunun farkına vardım. Kağıt üzerinde etkileyici olabilecek bir konuya sahip olsa da, hikayenin işlenişi ve akışı konusunda pek çok eksiklik vardı; bu nedenle, konu ne kadar dikkat çekici olursa olsun, dizi ilerledikçe bazı sorular cevapsız kalmaya başlıyor. Bu da, normal olarak diziyi aşağıya çekiyor ve seyir zevkini de bir hayli azaltıyor. Açıkçası The Rain‘in “vasat” bir dizi olduğunu söyleyemem; fakat hikayenin oldukça hızlı işlenmesi, olayların arka arkaya yaşanması ve bölüm sayısının az olması nedeniyle The Rain‘in zaman geçirmek için izlenebilecek “çerezlik” bir dizi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. 

The Rain‘in -bana göre- bir eksisi ise, karakterlerin eski yaşamlarına ve mevcut ilişkilerine çok fazla dahil olması. Evet, her karakter için “daha önce ne yapıyormuş acaba?” sorusunun yanıtlanması oldukça uygundur ve karakterleri tanımamızı, ne yapacakları konusunda fikir yürütmemizi sağlayabilir. Fakat bunu detaylı hale getirmek ve özellikle “gençlik dizisi” temasına girerek gruptakilerin ilişkilerinden bahsetmek, bir “bilim kurgu” dizisi için oldukça gereksiz duruyor. Asla “olmamalı” demiyorum fakat dozunu biraz daha düşürmek The Rain için uygun olabilirdi. The Rain‘i izlerken sıkıldığımı söyleyemem fakat aynı şekilde pek keyif aldığım da söylenemez. Yukarıda da dediğim gibi, zaman geçirmek isteyen bir bilim kurgu hayranıysanız ve “çerezlik dizi” arıyorsanız, The Rain tam da size göre. The Rain‘i şu an için Türkiye üzerinden sadece Netflix platformu aracılığıyla izleyebilirsiniz. Ayrıca, The Rain hakkında düşüncelerinizi yorumlara yazabilir, The Rain hikayesi hakkında merak ettiklerinizi sorabilir ve The Rain inceleme yazısına katkıda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.