İnceleme | Cities: Skylines

Cities: Skylines, 10 Mart 2015 tarihinde çıkışını yapan bir şehir kurma simülasyonu. Rakiplerine kıyasla onlarca farklı seçeneğe sahip olan ve oldukça çeşitli bir oynanış sunan Cities: Skylines, şehrinizdeki en küçük ve önemsiz konulardan, en büyük ve önemli konulara kadar her konuda karar vermenize imkan sağlıyor. Basit toprak yollardan dört, hatta altı şeritli yollara, otobüslerden metrolara, elektrik üretim ve dağıtım hatlarından su pompalama ve kanalizasyon sistemlerine, eğitime, itfaiye, karakol ve hastane gibi temel ihtiyaçlara kadar her şeyi kendiniz yapabiliyor ve düzenleyebiliyorsunuz.

Şehrinizde ölen insanların gömülebilmeleri için mezarlıklar yapıyor, mezarlıkların yer kaplamasını istemiyorsanız krematoryum yaparak cesetlerinin yakılmasını sağlayabiliyorsunuz. Nerelere ev kurulabileceğine, nerelere iş yeri açılabileceğine ve nerelerin endüstri alanı olacağına, hatta bu endüstri alanlarının hangi özel iş koluyla ilgileneceğine bile siz karar veriyorsunuz. Elektrik üretmek için kömür gibi çevreye zararlı yakıtları kullanıp doğayı kirletmeyi veya rüzgarı ya da güneşi kullanarak çevre dostu elektrik üretmeyi tercih edebiliyorsunuz. Küçük işletmeler eğitimsiz işçileri istihdam ediyor olsa da, büyük işletmeler eğitimli işçilere ihtiyaç duyuyorlar ve bu nedenle şehrinizdeki insanlara sunduğunuz iş imkanı ve eğitim seviyeleri arasında bir denge sağlamanız gerekiyor. Bunun için ilkokul, lise ve üniversite yapabiliyor, insanların bilgi seviyelerini artırmaları için kütüphaneler inşa edebiliyorsunuz.

Şehrinizin bir kaos ortamının içinde kalmaması için karakol, itfaiye istasyonu, hastane gibi temel servisleri inşa ediyor, hastaların hızlıca hastaneye ulaştırılmasını, şehrinizdeki bir yangının büyümeden söndürülmesini engelleyebiliyor ve hırsızlar ile suçluları yakalayıp, hapse atabiliyorsunuz. Eğer yollarınız mevcut trafiği kaldırmıyorsa yol genişletmesi yapabiliyorsunuz. Bu da yeterli olmazsa otobüs, metro, tramvay, tren, vapur, monoray gibi toplu taşıma araçlarını kullanabiliyor, gerekirse turistlerin daha rahat seyahat edebilmesi için taksi durakları açabiliyorsunuz.

Şehrinizin daha güzel olması için çevre düzenlemesi yapabiliyorsunuz; istediğiniz her yere ağaç, çiçek, çeşitli aksesuar gibi nesneleri yerleştirerek şehrinizin daha güzel olmasını sağlayabiliyorsunuz. Parklar ve bahçeler inşa ederek hem insanlarınızı mutlu ediyor, hem de parklar ve bahçelerin yakınında oturan evlerin değerlenmesini sağlayabiliyorsunuz. Şehrinizi bir taraftan güzelleştirirken, bir taraftan da çirkinleşmemesi için çöp toplama tesisleri kurabiliyorsunuz. Çöp toplama alanları yaparak çöpün belirli bir noktada toplanmasını sağlayabilirken, aynı zamanda çöplerin yakılarak elektrik enerjisine dönüşmesini de sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca çeşitli teşviklerle halkınızı geri dönüşüm yapmaya yönlendirip, daha az çöp üretmelerini sağlayabiliyorsunuz. Bu da, çöp arabalarının iş yükünün azalması ve trafiğe daha az yük bindirmeleri anlamına geliyor.

Cities: Skylines, tüm yönleriyle oldukça harika ve keyifle onlarca saat geçirilebilecek bir şehir kurma simülasyonu. Steam Workshop (Steam atölye) üzerinden indirebileceğiniz binlerce eklentiyle oynanışı daha çeşitli hale getirebiliyor, ek paketleri satın alarak (DLC) oyuna yeni özelliklerin eklenmesini sağlayabiliyorsunuz. Cities: Skylines sistem gereksinimleri ortalama bir bilgisayarın rahatlıkla kaldırabileceği bir seviyede olsa da, şehrinizi büyüttükçe ve oyuna yeni eklentiler ekledikçe sisteminize binen yük artıyor ve bu nedenle anlık FPS düşüşleri yaşanabiliyor. Bunun olmaması için şehrinizi genişleyebilir veya grafik ayarlarınızı düşürebilirsiniz. Cities: Skylines Türkçe dil desteğine sahip değil fakat Steam Workshop üzerinden indirebileceğiniz eklentiler sayesinde oyunu Türkçe oynamak mümkün. Cities: Skylines şu an için Steam‘de 49 TL’ye satılıyor. Cities: Skylines‘i kesinlikle öneriyorum. Ayrıca, Cities: Skylines hakkında düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilir ve Cities: Skylines inceleme yazısına katkıda bulunabilirsiniz. Cities: Skylines‘ı Steam üzerinden satın almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Cities: Skylines’a inceleme puanım 94/100.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.