Hangi Oyun Motorunu Kullanmalıyım?

Bağımsız oyunların sayısındaki artış, sektörü heyecanla takip eden ve sektöre ilgi duyan oyunculara da ilham kaynağı olmaya başladı. Başlangıçta sadece “standart oyuncular” olarak görünen kişiler, gün geçtikçe oyun geliştirme konusunda kendilerini geliştirmeye ve dikkat çekici işler ortaya çıkarmaya başladılar. Bilgi paylaşımının artması, eğitim platformlarının ve video paylaşım sitelerinin çoğalması sayesinde artık herkes bilgiye daha kolay erişebiliyor, bu sayede de kendini kısa sürede geliştirebiliyor. Fakat bu sürecin başlangıcındaki en önemli soru ise şu oluyor: “Hangi oyun motorunu seçmeliyim?“. Çoğu “yeni” geliştirici veya hevesli, hangi oyun motoru daha iyi sorusunu kendisine sorarak bir araştırma yapmaya başlıyor. Çeşitli kişilerden farklı oyun motorlarının kolay, başarılı, etkili olduğunu okuyor veya dinliyor ve sonrasında bu oyun motorunun kendisine uygun olduğunu zannediyor. Maalesef bu kişi, başlangıçta büyük bir hata yapıyor ve bunu fark etmesi de biraz zaman alıyor.

Hiçbir zaman en iyi oyun motoru diye bir şey yoktur. Profesyonel anlamda elbette vardır fakat yeni başlayanlar için hiçbir detayı işin içine dahil etmeden “bu tam senin aradığın oyun motoru” diyerek yol göstericilik yapmak yanlış olacaktır, bu yol göstericilik değil aksine yoldan saptırmaktır. Başlangıçta bu hatayı yapmamak için “en iyi oyun motoru hangisidir” sorusu yerine “fikirlerime uyan oyun motoru hangisidir” sorusunu sormalısınız. Bu yazıda, oyun motorları hakkında genel bilgilerden bahsederken, aynı zamanda hangi oyun türü için hangi oyun motorunu kullanmalısınız sorusuna da yanıt vereceğiz. Aşağıya inmeden, oyun motorlarına göz atmadan önce kafanızdaki fikri netleştirin ve ardından hangi oyun motorunun size uygun olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin:

RPG Maker, adından da anlaşılacağı üzere RPG türünde oyun geliştirmeye uygundur. RPG türüne ek olarak sizi pek tatmin edecek düzeyde olmasa da Arcade oyunları da geliştirmeniz mümkün olacaktır. Elinizdeki grafikleri/çizimleri yönetmek ve uygulamak için kullanımı oldukça efektif olsa da ve tek bir türe odaklandığı için 2D RPG türündeki oyunlarınızı rahatça geliştirebilseniz de, tamamen yeni başlayan birisiyseniz rehber/yardımcı videolar izlemeden RPG Maker‘ı kullanmanız oldukça zor olacaktır. 

GameGuru, FPS ve korku oyunları geliştirmek için oldukça uygundur. Kolay kullanımı ve kullanıcı dostu arayüzü ile yeni başlayanların bile hızlıca alışabileceği bir oyun motoru olan GameGuru, hazır grafikler sunmasıyla ve geliştirilen oyunlarda çoklu oyuncu desteğini sunması sayesinde oldukça öne çıkmaktadır. Fakat bu kolaylıkların ve güzelliklerin yanında GameGuru, oldukça başarısız ve günümüz için yetersiz sayılabilecek grafikler sunmakta, oyunlara fazla sayıda detay eklemenize izin vermemekte ve sadece Windows işletim sisteminde çalışmaktadır.

Unity 3D veya kısa adıyla Unity, daha profesyonel ve geniş çaplı projeler için en uygun oyun motorlarından birisidir. Unity ile neredeyse her türden oyunu rahatça geliştirebilir, ayrıca geliştirdiğiniz oyunları 20’den fazla platforma uygun hale getirebilirsiniz. Son zamanlarda daha fazla popülerleşen ve oyun geliştirme rehberleri için hazırlanan videoların ana odağı olan Unity, sunduğu çeşitlilik, kısmen kolay ara yüzü ve binlerce yardımcı içeriğiyle en dikkat çekici oyun motoru arasında yerini alıyor. Küçük projeler için (100 bin doların altında kazanç elde edenler) hiçbir ödeme talep etmeyen Unity, kendisine ait mağazası ile çok daha fazla seçenek sunmayı başarıyor. Buradan projenize uygun grafikler, sesler, eklentiler ve daha fazlasını alabileceğiniz gibi, kendi oluşturduğunuz ürünleri de mağazada satarak gelir elde edebiliyorsunuz.

Unreal Engine, Unity‘e kıyasla çok daha güçlü fakat bir o kadar da zor ve karmaşık olan bir oyun motorudur. Tıpkı Unity’de olduğu gibi Unreal Engine‘ın da binlerce rehber videosu vardır ve bu nedenle öğrenmesi daha kolaydır. Kendine ait bir markete sahip olan Unreal Engine, üç boyutlu oyunlar için en başarılı oyun motorlarından birisidir. Bilgisayara oldukça fazla yük bindirmesi, sistem gereksinimlerinin yüksek olması nedeniyle genellikle tercih edilmese de, yüksek bütçeli sayılabilecek projeler için Unreal Engine sıkça tercih edilmektedir. Ayrıca, Unreal Engine‘da geliştirdiğiniz bir projeden, net olarak kazanç sağlayana kadar asla bir ödeme yapmak zorunda değilsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.