İnceleme | Snowtopia: Ski Resort Tycoon

Snowtopia: Ski Resort Tycoon veya kısa adıyla Snowtopia, 26 Ocak 2021 tarihinde çıkışını yapmış bağımsız bir simülasyon oyunu. Bir kayak merkezi inşa ettiğimiz ve yönettiğimiz Snowtopia: Ski Resort Tycoon, oldukça sade bir oynanışa sahip. “Sade bir oynanış” derken, asla “kötü” bir oynanışı kastetmiyorum. Şöyle ki, Snowtopia‘yı öğrenmek için oyunun henüz başında yer alan öğreticiyi tamamlamak yeterli; oyunu çabucak kavrıyor ve hayallerimizdeki kayak merkezini inşa etmeye, ardından da onu yönetmeye başlıyoruz.

Snowtopia‘da tamamen gönüllülerden oluşan bir ekibimiz var ve bu nedenle iş gücümüz oldukça sınırlı. Fakat bu bir sorun değil çünkü kayak merkezimize belirli sayıda daha gönüllü eklememiz mümkün. Misafirlerimiz için kayak pistleri yapıyor, kayak pistlerine ulaşmaları için telesiyej inşa etmeyi de eksik etmiyoruz. Misafirlerimizin (veya müşterilerimizin, ne demeyi uygun görürseniz) sağlığına da dikkat etmeyi unutmuyoruz. Kayak pistlerimizi işaretlerle sınıflandırıyoruz. Bu sayede deneyimsiz kayakçıların zorlu pistlerde kaymasına ve buna bağlı olarak kendilerini sakatlamalarına karşı önlem almış oluyoruz. Kayak devriyelerini aktif ediyor, kayarken yaralananlara hızlıca müdahale edilmesini sağlıyoruz. Kar yağışının kayak pistimizi olumsuz etkilememesi için bir “kar temizleme” aracı alıyoruz. Bu sayede tehlike yaratacak seviyedeki karları temizliyor, parkurları kaymaya uygun hale getiriyor ve misafirlerimizin can güvenliğini korumuş oluyoruz. Bir tamir atölyesi kurarak telesiyejlerin ve diğer yapıların bakımının yapılmasını sağlıyor, işlerin aksamasının önüne geçiyoruz. Araştırma laboratuvarı inşa ederek yeni araştırmalar, geliştirmeler yapma imkanına kavuşuyoruz.

Snowtopia: Ski Resort Tycoon oynarken keyif aldığım, sade oynanışı sayesinde kafa karıştırıcı ve yorucu olmayan başarılı bir simülasyon oyunu. Kayak merkezinizi yönettiğiniz süre boyunca oyun size küçük görevler veriyor ve oynanışa çeşitlik ile zorluk ekliyor olsa da, genel olarak Snowtopia‘nın çok da detaylı olmadığını söyleyebilirim. Türüne göre başarılı olan grafikleri ve sunabileceği tüm her şeyi sunmasıyla Snowtopia: Ski Resort Tycoon, oldukça dikkat çekici bir oyun olmayı başarmış. Snowtopia: Ski Resort Tycoon sistem gereksinimleri neredeyse hiç yüksek değil ve çoğu bilgisayarla bu oyunu oynamanız mümkün olacaktır. Ek olarak, Snowtopia: Ski Resort Tycoon Türkçe dil desteğine sahip değil. İnşa etme ve yönetme türündeki oyunlarda dil desteğine ne kadar ihtiyaç duyulur, orası tartışılır. Fakat dil desteğinin olmayışı yüzünden bazı yerlerde takılmanız da mümkün. Snowtopia: Ski Resort Tycoon, şu an için Steam‘de 40 TL’ye satılıyor. Henüz erken erişimde olan, sürekli geliştirilen Snowtopia, şu an için olumsuz bir eleştiri almayı hak etmiyor. Erken erişimde olmasına rağmen temeli oldukça sağlam olan ve grafiksel birkaç hata haricinde pek de bir eksiklik göremediğim Snowtopia: Ski Resort Tycoon‘u kesinlikle öneriyorum. Aşağıdaki Steam bağlantısını kullanarak Snowtopia: Ski Resort Tycoon‘u satın alabilirsiniz. Son olarak, Snowtopia: Ski Resort Tycoon hakkında düşüncelerinizi yorumlara yazabilir ve Snowtopia: Ski Resort Tycoon inceleme yazısına katkıda bulunabilirsiniz.

Snowtopia: Ski Resort Tycoon’a inceleme puanım 71/100.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.