İnceleme | Serial Cleaner

Serial Cleaner, 14 Temmuz 2017 tarihinde çıkışını yapan bağımsız bir gizlilik/aksiyon oyunu. Gizlilik türündeki aksiyon oyunlarının aksine, bu sefer bir seri katili değil, onların işlerini yapan bir seri temizlikçiyi yönetiyoruz. Olay yerlerine gidiyor, polislere yakalanmadan kanıtları ve cesetleri yok ediyor, kanları temizliyoruz. Bu sayede seri katillere yardımcı oluyor, onların geride bırakmış olduğu tüm izleri ortadan kaldırıyoruz.

Oldukça başarılı iki boyutlu grafiklere sahip olan Serial Cleaner, temel olarak olay yerini temizlemeye ve bunları yaparken de etrafta dolaşan polislere yakalanmamaya çalışmayı konu alıyor. Serial Cleaner‘ın en çok beğendiğim tarafının neredeyse hiç zor olmaması olduğunu söylemeliyim. Bulmacaların sizi hiç zorlamıyor olması, polisler sizi fark ettiğinde kaçma fırsatınızın olması, gerekirse dolap gibi eşyaların içine saklanabilme özelliği gibi detaylar oyunu hem kolaylaştırırken, hem de daha keyifli hale getiriyor. 

1970’lerin temasına sahip olan Serial Cleaner‘ı oynarken oldukça keyif aldım ve bulmacalarını oldukça kolay bir şekilde çözmeyi başardım. Serial Cleaner sistem gereksinimleri oldukça düşük; neredeyse çoğu bilgisayarda Serial Cleaner‘ı oynamanız mümkün olacaktır. Serial Cleaner Türkçe dil desteğine sahip değil; zaten buna oyun içerisinde asla ihtiyaç duymuyorsunuz. Oyunda, yeni bölüme (göreve/işe) başlamadan önce evimizde dolaşabiliyoruz. Evdeyken radyoyla, televizyonla, telefonla ve annemizle etkileşime geçebiliyoruz. Bu etkileşimlerde birkaç cümlelik diyaloglar yer alıyor fakat oyunu etkileyen, takip edilmesi gereken diyaloglar değiller. Ayrıca, aynı şekilde, yeni bir iş teklifi geldiği zaman da birkaç cümlelik diyaloglar yer alıyor fakat yine dediğim gibi, bunlar takip edilmesi gereken önemli diyaloglar değiller. Bu nedenle Türkçe dil desteğine ihtiyaç duymayacağınızı düşünüyorum. Çünkü oyunun ana teması bu diyaloglardan oluşmuyor. Serial Cleaner, şu an için Steam‘de 24 TL’ye satılıyor. Fakat Serial Cleaner sıkça indirime giriyor ve bu nedenle oyunu 5 TL’nin altında bir fiyata (genellikle 3,60 TL) satın almak mümkün olabiliyor. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak Serial Cleaner‘ı Steam aracılığıyla satın alabilirsiniz.  Ayrıca; Serial Cleaner hakkında düşüncelerinizi yorumlara yazabilir ve Serial Cleaner inceleme yazısına katkıda bulunabilirsiniz. Serial Cleaner‘ı oynamanızı öneriyorum.

Serial Cleaner’a inceleme puanım 80/100.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.