İnceleme | Milk

Milk inside a bag of milk inside a bag of milk veya kısa adıyla Milk, 26 Ağustos 2020 tarihinde çıkışını yapan bağımsız bir macera oyunu. Görsel roman türünün alışık olmadığımız bir örneği olarak karşımıza çıkan Milk, ürpertici atmosferiyle dikkat çekmeyi başarıyor. Annesinin markete süt alması için gönderdiği kıza süt alması için yardım ediyor, daha doğrusu yardım etmeye çalışıyoruz. İlginç grafikleri, ürpertici ve kısmen de olsa korkunç sayılabilecek atmosferi, garip fakat rahatsız edici olmayan müzikleriyle Milk, yaklaşık 15 dakikalık bir oyun deneyimi sunuyor.

Milk‘i daha önce görmüş olsam da, ilginçliği nedeniyle uzak durmayı tercih etmiştim. Fakat geçtiğimiz günlerde Türkçe dili desteklediğini açıkladı ve bu nedenle Milk‘i deneyimlemeyi istedim. Milk benzeri kısa süren ve basit bir hikayesi olan oyunlarda bile Türkçe dil desteğinin olması, benim açımdan oyunları dikkat çekici hale getiriyor diyebilirim. Ne kadar Milk ve benzeri oyunlar birkaç diyalogdan ibaret olsa da, Türkçe çeviriyle bu oyunları deneyimlemek çok daha keyifli oluyor ve açıkçası bunun için Milk‘i Türkçe’ye çeviren Cansun Coşkun‘a teşekkür etmeliyim.

Milk‘i oynarken keyif aldım mı, yoksa rahatsız mı oldum, gerçekten kararsız kaldım. Garip bir atmosferde, garip grafiklerle, garip müziklerle ve dahası, garip bir hikayeyle baş başa kaldığım 15 dakika boyunca ne hissettiğimi şu an bile çözebilmiş değilim. Yine de, bu tarz “ilginç” oyunları oynamak da şüphesiz ayrı bir deneyim oluyor ve buna ek olarak Milk‘i oynadığıma pişman olmadığımı söyleyebilirim. Zaten Milk‘in fiyatı da pek bir şey sunmayacağını söylüyor; aynı şekilde siz de satın alırken büyük bir beklentiye girmiyorsunuz. Milk şu an için Steam‘de 2,10 TL’ye satılıyor. Milk sistem gereksinimleri ise oldukça düşük; neredeyse her bilgisayarla Milk‘i deneyimleyebilmeniz mümkün. Yukarıda da bahsettiğim gibi Milk Türkçe dil desteğine sahip; bu kadar kısa bir hikayede Türkçe dil desteğine ne kadar ihtiyaç duyulur, burası kesinlikle tartışılabilir. Fakat benim gibi oyununuzun bölünmesini istemiyorsanız, bilmediğiniz bir kelimeye veya anlamadığınız bir cümleye denk geldiğinizde çeviriye başvurarak oyunu bekletmek istemiyorsanız, Milk‘in Türkçe dil desteğine sahip olmasını oldukça iyi olarak değerlendirebiliriz. Milk‘i aşağıdaki bağlantıdan satın alabilirsiniz. Milk‘i öneriyorum. Ayrıca; Milk hakkında düşüncelerinizi yorumlara yazabilir ve Milk inceleme yazısına katkıda bulunabilirsiniz.

Milk’e inceleme puanımız 63/100.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.