Fotoğrafların Boyutu Nasıl Düşürülür?

Teknolojinin ilerlemesiyle, telefonlarımızdan istediğim zaman fotoğraf çekebilir hale geldik. Eskiden fotoğraf makinelerinin yaptığı işleri artık cep telefonlarımız yapmaya başlayınca, telefonlarda bulunan kameralar da gelişmeye başladı. Bu sayede günümüzde, standart kullanıcılar bile profesyonel fotoğraf çekebilir duruma geldi. Telefonlardaki kameraların gelişmesi, daha yüksek görüntü kalitesine sahip fotoğrafları ortaya çıkardı. Bu yüksek görüntü kalitesine sahip fotoğraflar ise kendi başlarına büyük yerler kaplamaya başladı. Herhangi bir yerdeki herhangi bir şeyin fotoğrafını herhangi bir zaman çekebilme özgürlüğü, başta telefonlarda olmak üzere depolama alanlarının çoğunu işgal eder hale geldi.

Fotoğraflarını bulut servislerini veya çeşitli depolama araçları ile uygulamalarını kullanarak saklamayı ve bu sayede telefonlarında yer açmayı düşünenlerin birçoğu, yine sorun yaşamaya başladı. Çünkü bu sefer, hem depolama yapılacak aracın veya uygulamanın depolama alanının sınırlı olması, hem de yavaş internet hızları nedeniyle fotoğrafları aktarmadaki güçlükler gibi çeşitli durumlar ortaya çıktı. Bu durumlardan en az etkilenmek isteyenler ve fotoğraf boyutu küçültmek için bir çözüm yolu arayanlar, hemen fotoğrafların boyutu nasıl düşürülür veya fotoğrafların boyutu nasıl küçültülür sorusuna yanıt aramaya başladı.

Fotoğraf boyutu düşürmek için çeşitli uygulamalar olsa da, kullanıcılar her zaman en kolay erişilebilir olanı ve en hızlı sonuç vereni tercih etmektedir. Squoosh isimli internet sitesi, fotoğrafı küçültmek için kullanabileceğiniz en başarılı yollardan birisidir. Fotoğraf boyutunu düşürmek için yapmanız gereken tek şey Squoosh‘un internet sitesine gitmek ve fotoğrafınızı yüklemektir. Fotoğrafınız anında yüklenecek ve karşınıza fotoğrafınızın küçültülmüş hali gelecektir. Sağ tarafta bulunan menü sayesinde fotoğrafınızın boyutunu ne kadar küçültmek istediğinizi seçebilir, ortadaki çubuk sayesinde fotoğrafınızın eski ve yeni halini kalite anlamında karşılaştırabilirsiniz. İsterseniz fotoğrafınızın boyutunu veya uzantısını değiştirebilirsiniz. Ayrıca Squuosh‘un bir de masaüstü uygulaması bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.