İnceleme | Beat Me!

Beat Me! veya Beat Me, Red Limb Studio tarafından geliştirilen ve 19 Ağustos 2020 tarihinde çıkışını yapan bağımsız bir basit eğlence/dövüş oyunu. Oldukça renkli, hoş grafiklere ve akıcı oynanışa sahip olan Beat Me‘yi kısaca; en az 2, en fazla 6 kişiyle oynanabilen, küçük bir alanda geçen (diğer tüm dövüş oyunlarında olduğu gibi ekranın dışına çıkılamıyor), rakibimizi döverek oyunu kazanmaya çalıştığımız bir dövüş oyunu olarak özetleyebiliriz. Aynı zamanda rakibimizi döverken, haritanın farklı yerlerinde bulunan özel yetenekleri (buff) de toplayabiliyoruz. Nerede ve ne zaman çıkacağı belli olmayan bu özel yetenekler sayesinde karakterinizi büyüterek daha güçlü hale getirebiliyor veya canınızı doldurabiliyorsunuz. Özel yeteneklerin yanı sıra, size dövüş sırasında zorluk çıkartacak öğeler de yer alıyor oyunda. Özel yetenek sanarak veya rakibinizden kaçmaya çalışırken bu “zorluk çıkartacak öğeleri” alırsanız, karakteriniz bundan olumsuz etkileniyor. Örneğin; kontrol tuşları tam tersine dönüyor. Eğer sağ ok tuşuna basarsanız, karakteriniz sola gitmeye başlıyor.

Beat Me‘yi saatlerce olmasa da, oyun hakkında fikir edinebilecek kadar oynadık. Oda kurarken ayarlanıyor mu bilmiyorum fakat bir dövüş yapıp, rakibinizi dövüp veya dayak yiyip oyundan çıkmanız mümkün değil. Çünkü oyun birden çok raunttan ve rauntlar da birden çok turdan oluşuyor. Örnek vermek gerekirse; 5 rauntluk bir oyuna giriyorsunuz ve 3 olan kazanıyor. Fakat her raundu kazanmak için de 3 turun en az 2’sini kazanmanız gerekiyor. Kısaca, rakibinizi bir kere dövmeniz kazanmanız için yeterli olmuyor. 

Beat Me‘nin sunduğu çeşitlilik aslında oldukça yeterli seviyede. Bunlardan bahsetmek gerekirse şöyle örneklendirebiliriz: Oyunda tek bir karakter bulunmuyor. Dövüşe başlamadan önce birden çok karakter arasından seçim yapıyorsunuz ve size en uygun olan karakteri seçiyor, ardından dövüşe başlıyorsunuz. Her karakterin kendine ait özellikleri bulunuyor ve dövüş sırasında gökten yağan “özel yetenekleri” toplayarak bu özellikleri aktif edebiliyorsunuz. Rauntlar bittikten sonra, yani raunt aralarında da küçük oyunlar oynayabiliyorsunuz. Bazen parkur yapıyor, bazen rakibinizi kırbaçlayarak onu bitiş noktasına götürmeye çalışıyorsunuz. Çeşitli oyun türleri sayesinde de oynanış çeşitleniyor ve oyun daha keyifli hale geliyor. Ayrıca, Beat Me‘yi oynamak için arkadaşınız veya arkadaşlarınız yoksa ya da Beat Me‘yi beğenmedilerse, çevrimiçi oyun sayesinde dünyadaki diğer oyuncularla eşleşerek de Beat Me‘yi oynayabilirsiniz.

Beat Me sistem gereksinimleri oldukça düşük seviyede; neredeyse çoğu bilgisayar, Beat Me‘yi hiçbir sorun yaşatmadan çalıştıracaktır. Beat Me Türkçe dil desteğine sahip değil fakat bu bir eksiklik sayılmaz; oyunda Türkçe dil desteğine ihtiyaç duyulan herhangi bir diyalog sistemi veya hikaye akışı bulunmuyor. Çok az oyuncu tarafından keşfedilen ve gerçekten de ilgi görmeyi hak eden bir oyun olduğunu düşündüğümüz Beat Me, şu an için Steam‘de 22 TL’ye satılıyor. Beat Me‘yi oynamanızı öneriyoruz. Ayrıca; Beat Me hakkında düşüncelerinizi yorumlara yazabilir ve Beat Me inceleme yazımıza katkıda bulunabilirsiniz. 

Beat Me!’ye inceleme puanımız 73/100.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.