İnceleme | Tomb Raider

Tomb Raider, 5 Mart 2013 tarihinde çıkışını yapan ve Crystal Dynamics tarafından geliştirilen bir macera-aksiyon oyunu. İsim ve tema konusunda oldukça eski bir yapıma dayanan ve yeni nesil Tomb Raider olarak isimlendirebileceğimiz bu oyun, ana karakterimiz Lara Croft ve ekibinin hayatta kalma mücadelesini konu alıyor. Oyunda, “Dragon’s Triangle” veya Türkçe ismiyle “Ejderhanın Üçgeni” olarak adlandırılan bölgeye yaptığımız yolculuğun sonunda gemimiz hasar görüyor ve ardından kendimizi bir adada buluyoruz. Amacımız bu adadan kurtulmak olsa da, arkeolojik çalışmalar nedeniyle bu adaya geldiğimiz için kendimizi hem bu adanın hem de adadakilerin anlamlarını çözerken buluyoruz.

Normalde Tomb Raider ve benzeri macera-aksiyon oyunlarını oynamayı hiç tercih etmem. Daha doğrusu, tercih etmeme sebebim, oyunlardan herhangi bir şekilde zevk alamayacağımı düşünmemdi. Çünkü eşya topla, birkaç çatışma yap ve bulmacaları çözerek ilerle konsepti hiç bana uygun gelmemişti; yeterli seviyede eşya toplamayı ve çevreyi araştırmayı sevmezdim, aksiyona girmeyi ve bir çatışmanın ortasında bulunmaktan nefret ederdim, son olarak da bulmacaları çözerken çoğunlukla zorlanır ve bu nedenle de oyunları yarıda bırakırdım. Tomb Raider‘a ya da diğer ismiyle Tomb Raider 2013’e ve benzer tarzdaki oyunlara hiç bulaşmamamın ve onları tercih etmememin başlıca sebepleri bunlardı. Fakat Tomb Raider‘ı henüz çıkış yaptığı senede, yani 2013’de oynama fırsatı bulmuş fakat bilgisayarımın sistemi yetersiz olduğu için birkaç dakikadan sonra oyunu silmek zorunda kalmıştım. Belki de bilgisayarımın sistemi Tomb Raider‘ı kaldırabilseydi, şu an macera-aksiyon oyunlarına bu kadar uzak olmazdım. 2020 yaz indirimi sırasında hangi oyunları satın almalıyım diye kafa yorarken, Tomb Raider‘ı da sepetime eklemiş halde buldum kendimi. Ve oldukça uygun fiyatı yüzünden de (tam olarak 5,24 TL) sepetimden çıkartmadım, bir şans daha vermek istedim. Biraz geç olsa da o şansı verdim ve -belki abartıyorum ama- şunu itiraf etmeliyim: hemen diğer iki devam oyununu da satın aldım!

Tomb Raider‘ın oyun yapısı; çevredeki gizemli eşyaları toplayarak, deneyim puanı kazanarak ve hurda eşyalar toplayarak (ki bu hurda eşyalar karşılığında, “salvage” adı verilen bir puan kazanıyorsunuz ve bu puanları silahlarınızı geliştirmekte kullanabiliyorsunuz) karakterinizi geliştirmeye ve ilerlemeye dayanıyor. Gizemli eşyalardan belirli sayıda toplayarak bir aşama kaydediyoruz. Bu bize Steam başarımı olarak geri dönüyor ve oyunun “tamamlanma yüzdesini” artırıyor. Deneyim puanları kazanarak yeni yetenekler açıyoruz. Bu yetenekleri aktif ederek; hayvanlardan daha fazla ödül toplayabiliyor, silahlarımızı daha güçlü hale getirebiliyor, düşmanlardan aldığımız hasarı azaltabiliyoruz.

Tomb Raider oynarken oldukça keyif aldığım ve aksiyonu ile bulmacaları bir tarafa, hikayesini garip bir şekilde beğendiğim bir oyun oldu. Tomb Raider hikayesi burada özet geçilemeyecek kadar uzun ve keşfedilesi, bu nedenle hikayeyi merak ediyorsanız oyunu birebir deneyimlemenizi tavsiye ediyorum. Tomb Raider sistem gereksinimleri ortalamanın biraz üzerinde; Tomb Raider‘ı çoğu bilgisayarla -rahatça- oynamanız mümkün olmayacaktır. Buna ek olarak; Tomb Raider Türkçe dil desteğine sahip değil. Bunu bir eksiklik olarak değerlendirmek doğru olacaktır, çünkü oyunun hikayesi başta olmak üzere görevler, eşyalar ve diğer birçok şeyi düzgün bir şekilde anlayabilmek için ortalama seviyede bir İngilizce bilgisi gerekiyor. Tomb Raider veya Tomb Raider 2013, şu an için Steam‘de 34,99 TL’ye satılıyor fakat indirim günlerinde yüzde 85 indirim ile 5,24 TL fiyatından da satın alınabiliyor. Tomb Raider‘ı normal fiyatından değil fakat indirimli fiyatından satın almanız halinde kesinlikle öneriyorum. Ayrıca, Tomb Raider hakkında düşüncelerinizi yorumlara yazabilir ve Tomb Raider inceleme yazısına katkıda bulunabilirsiniz.

Tomb Raider’a inceleme puanım 79/100.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.