İnceleme | Frostpunk

Frostpunk, 24 Nisan 2018 tarihinde çıkışını yapan şehir kurma temalı bir strateji oyunu. Tamamen donmuş bir dünyada, ayakta kalmayı başaran son şehri yönetmeye ve sorunlara çare bulmaya çalışıyoruz. Hava, sürekli dondurucu bir soğuğa sahip olduğu için sürekli ısınmaya ihtiyaç duyuyor, bu nedenle çevreden kömür topluyor ve halkımızı ısıtmaya, hasta olmamalarını veya donarak ölmemelerini sağlamaya çalışıyoruz. Bunun yanında diğer temel ihtiyaçlar olan barınma ve yiyecek konusuyla ilgilenmemiz gerekiyor. Avcılık yapması için birkaç işçiyi görevlendiriyor, yemekleri ısıtmak ve insanları doyurmak için de bir yemekhane inşa ediyoruz. Çevreden odun ve çelik topluyoruz; bu sayede insanların barınması için çadırlar (tent), sağlık hizmeti sunabilmek için poliklinik (medical post) ve yeni şeyler öğrenebilmek, araştırmalar yapabilmek içinse atölye (workshop) kuruyoruz.

Temel ihtiyaçları karşılamak ve tipik bir düzen sağlayabilmek için standart binaları inşa ettikten sonra, biraz daha yönetimsel konularla ilgilenmemiz gerekiyor. Örneğin, hangi çalışma alanında veya iş yerinde kaç kişinin çalışacağını tam olarak seçebiliyorsunuz. Ayrıca, işçilere istediğiniz bir işi, istediğiniz bir zaman yaptırmanız mümkün olmuyor. Bunun için vardiyalarının başlamasını beklemeniz gerekiyor. İşçiler 00:00’da uyuyor, 06:00’da uyanıyor, 08:00’e kadar yemek yiyorlar ve diğer işlerini hallediyor, 08:00’de mesaiye başlıyorlar ve 18:00’de mesaileri sona eriyor. Bu saatin ardından gece yatana kadar boş zamanları mevcut; yemek yiyorlar ve onları eğlendirmek için kurduğunuz çeşitli alanlarda (örneğin, dövüş arenası) zaman geçiriyor, morallerini artırıyorlar. Moral demişken; şehirde huzursuzluk ve umut olmak üzere iki gösterge yer alıyor. Yaptığınız olumlu işler insanlar umudunu artırırken, olumsuz bir iş yaptığınızda veya halkınızın isteklerini yerine getirmediğinizde huzursuzluk artıyor. Bazen halkınız size isteklerini iletiyor ve onlara bir cevap vermenizi istiyorlar. Bu cevaplar ile bazı şeyleri vaat edebilirken, yapamayacağınız veya gereksiz olduğunu düşündüğünüz şeyleri ise reddedebiliyorsunuz. Halka söz verdiğiniz işleri tamamladıkça hem eksiklerinizi gidermiş oluyorsunuz, hem de umut seviyesini biraz artırmış oluyorsunuz. 

Gerektiği zamanlarda yeni yasalar (kararname de denilebilir, laws) çıkartarak şehrin işleyişini değiştirebiliyoruz. Araştırmalar yaparak yeni sistemler öğreniyoruz ve şehrimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Isınmak için jeneratörü kontrol ediyor, yeteri kadar kömür stoklamaya çalışıyor ve şehrimizi, halkımızın rahat edeceği seviyede ısıtmaya çalışıyoruz. İlerledikçe yeni öğeler açılıyor, bu sayede oynanış çeşitleniyor ve buna bağlı olarak da oyun zorlaşmaya başlıyor. Frostpunk, This War of Mine‘ı geliştiren 11 bit studios tarafından geliştirilen bir oyun ve sadece bu bile Frostpunk‘ın ne kadar iddialı bir oyun olduğunun göstergesi. This War of Mine ile bir sivilin savaş anında yaşadığı tüm zorlukları oyunculara tam olarak yansıtmayı başaran 11 bit studios, bu başarısını Frostpunk‘ta da göstermeyi başarmış.

Frostpunk‘ı deneyimlediğim süre boyunca oyundan oldukça keyif aldığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Şehir kurma simülasyonlarını oldukça severek oynadığım için Frostpunk‘a hızlıca alıştım; temasını oldukça sevdim, oyun oldukça eğlenceliydi ve zorluk seviyesi de ortalamaydı. Bu nedenle hem oyunu severek oynadım, hem de oyunu öğrenirken ve şehri yönetirken hiç zorlanmadım. Frostpunk sistem gereksinimleri ortalamanın biraz üzerinde; Frostpunk‘ı satın almadan önce sisteminizin yeterli olduğundan emin olmayı unutmayın. Frostpunk Türkçe dil desteğine sahip; bu sayede oyunu öğrenirken zorluk yaşamıyor, tüm öğretici metinleri rahatlıkla okuyabiliyorsunuz. Frostpunk şu an için Steam‘de 50 TL’ye satılıyor. Frostpunk‘ın Frostpunk: The Rifts, Frostpunk: The Last Autumn ve Frostpunk: On The Edge olmak üzere üç ayrı ek paketi bulunuyor. Bu ek paketlerin hepsini, Frostpunk: Season Pass ile 59,50 TL’ye satın alabilirsiniz. Frostpunk‘ın kendine has teması ile muhteşem bir yapım olduğunu düşünüyorum ve bu nedenle Frostpunk‘ı şiddetle öneriyorum. Frostpunk‘ı satın almak için aşağıdaki Steam bağlantısını kullanabilirsiniz. Ayrıca; Frostpunk hakkında düşüncelerinizi yorumlara yazabilir ve Frostpunk inceleme yazısına katkıda bulunabilirsiniz. Umarım hazırlamış olduğum Frostpunk rehber yazısı ile Frostpunk nasıl oynanır sorunuza net bir cevap verebilmişimdir.

Frostpunk’a inceleme puanım 88/100.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.