Kripto Para ile Para Kazanılır Mı?

Son aylarda ve özellikle 2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan kripto paralar, teknolojisinin yanı sıra daha çok yatırım aracı olması açısından ilgi görüyor. Bu ilgi öyle büyüdü ki, neredeyse üç kişiden ikisi kripto paralar hakkında bilgi sahibi ve üç kişiden biri ise kripto paralara yatırım yapıyor. Peki, çoğu kişi için kolay yoldan para kazanma yolları konusunun başında gelen ve bu nedenle sıkça tercihe dilen kripto paralar, gerçekten de yatırımcısına kazanç sağlıyor mu?

Kripto para ile para kazanmak, dışarıdan bakıldığında çoğu kişi için bir oyun gibi görünüyor. Bir miktar yatırım yapılıyor, bekleniyor ve kazanç sağlanıyor. Her şey bu kadar kısa bir döngüden ibaret gibi duruyor ve oldukça kolay sanılıyor. Fakat en başta belirtilmelidir ki kripto paralar, manipülasyona oldukça açıklardır ve ayrıca çok kırılgan bir yapıdadırlar. Öyledir ki, ünlü birinin sosyal medyadan paylaştığı bir mesaj ile tüm piyasa alt üst de olabilir veya tüm yatırımcılarına 10, belki de 50 kat da kazandırabilir. 

Kripto yatırımı yapmak veya bilinen ismiyle coin almak, çoğu zaman beklendiği gibi kazanç getirmemektedir. Kısa yoldan para kazanma yolu gibi görünen kripto paralar, birçok hata nedeniyle yatırımcısını zarara uğratabilmektedir. Bunların başlıca sebepleri şunlardır; Yatırımcı olduğunu iddia eden ve piyasayı çok iyi okuduğunu söyleyen kişilerin “alın” ya da “satın” tercihlerine sıkıca bağlanmak; Hakkındaki gelişmelerden haberdar olmadan sırf düşüşte diye (ileride yükselir mantığı ile) bir kripto parayı satın almak; Arkasındaki teknolojiyi ve firmaları, vaat ettiklerini görmeden yeni bir kripto paraya yatırım yapmak. Bu üç durum, maalesef çoğu kişinin zarar etmesine sebep olmaktadır. Kripto yatırımı yaparken dikkat edilmesi gerekenler konusunda bir liste hazırlamak istesek bu uzayıp gider. Fakat siz, detaylı araştırma yapmadan ve güvenilir kaynaklardan bilgi sahibi olmadıkça, ani kararlarla yatırım yapmaktan uzak durmayı tercih edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.