İnceleme | Dawn of Man

Dawn of Man, 1 Mart 2019’da çıkışını yapan bağımsız bir şehir kurma simülasyonu. Standart şehir veya köy kurma simülasyonlarından farklı olarak oldukça eski tarihlerde yaşayan bir insan topluluğunu kontrol ettiğimiz Dawn of Man, yavaş bir şekilde gelişerek çağ atladığımız ve bu sayede yeni beceriler kazandığımız bir oyun yapısına sahip. Başlangıçta birkaç balık tutarak veya karşılık veremeyecek kadar ürkek olan hayvanları avlayarak yiyecek bulmaya çalışsak da, çağ atladıkça tarım yapmayı öğreniyor ve yiyecek konusunda daha çağdaş bir yol izlemeye başlıyoruz. Dawn of Man‘e -bilgi anlamında- neredeyse tamamen sıfırdan başlasak da; çağ atladıkça, nüfusumuz arttıkça ve yeni şeyler keşfettikçe çoğu şeyi öğreniyor ve her konuda çağdaş bir alternatife sahip oluyoruz.

Dawn of Man, bir köy kurma simülasyonunda aradığınız her şeyi eksiksiz bir şekilde içerisinde barındırmayı başarıyor. Evler yapıyoruz; köyde doğacak bebekler ve köy geliştikçe buraya göç etmek isteyen insanlara kalacak bir yer sunmak zorundayız. Balık tutuyor, gerekirse de avlanıyoruz. Köyde yaşayanların karnını doyurmak zorundayız; aksi halde acıktıklarında daha yavaş çalışırken, çok acıktıklarında ise ölebilirler. Bu nedenle ev yapmalı, kış mevsiminde herkesin bir evi olmalı ve karınları tok olmalıdır. Köyümüzde yaşlılık dışındaki ölümlere izin vermememiz gerekiyor; nüfusumuz ne kadar azalırsa, yapılacak işlerin tamamlanma süresi de o kadar fazla olacaktır. Dal ve odun toplayarak köy meydanındaki ateşi yakıyoruz; bu ateş sayesinde insanlar hem ısınıyor, hem de yemeklerini rahatlıkla pişirebiliyorlar. Zaman geçtikçe yaptıklarımız sayesinde “bilgi puanı” olarak çevirebileceğim puanları kazanıyor ve bu puanları “teknoloji veya araştırma tablosu” olarak çevirebileceğim tabloda/şemada kullanabiliyoruz. Sahip olduğumuz “bilgi puanları” ile yeni becerileri veya teknolojileri aktif edebiliyoruz.

Köylüleri tek başlarına yönlendirmek de mümkün, bir alanı belirleyip “bu işi yapacaksınız ve şu kadar kişi yapacaksınız” diye kesin bir emir vermeniz de mümkün. Örnek vermek gerekirse; isterseniz balık tutmak için küçük bir bölge seçebilir ve oradaki balıkları tutmaları için köylülere emir verebilirsiniz. Köylüler, bu balıkları bir kez toplayacaktır ve bir daha oraya uğramayacaktır. Çünkü tek seferlik bir görev/emir verilmiştir ve tekrarlanma emri yoktur. Fakat siz, bir çalışma bölgesi yaratır ve birden fazla balık tutma alanını işaretlerseniz (çalışma bölgesinin alanına eklerseniz), buradaki işlem sürekli tekrarlanacaktır. Ayrıca, burada kaç kişinin çalışacağını da seçmeniz mümkün olacaktır. Bu nedenle, sadece bir ağacı kesmek için tek seferlik bir görev verebilirken, sürekli ihtiyaç duyduğunuz balık tutmak veya avlanmak gibi görevleri, çalışma bölgeleri sayesinde döngüye sokabilir ve o bölgede çalışacak kişi sayısını da rahatlıkla belirleyebilirsiniz. Bunlara ek olarak geliştikçe köpek eğitmek, köpekleri avlanmakta kullanmak, tapınmak için totemler yapmak, mezarlar kazmak, eşyaları koymak için depolar inşa etmek, tarım yapmak, köprüler inşa etmek, köy çevresine duvarlar örerek olası vahşi hayvan saldırılarından korunmak ve bunlar gibi daha birçok şeyi yapmanız mümkün oluyor Dawn of Man‘de. Takas için köyünüzde ticaretçi uğruyor; ihtiyaçlarınızı buradan takas yaparak karşılayabiliyorsunuz fakat bazı ticaretçiler oldukça fazla komisyon aldığı için, çok acil ihtiyaçlarınız yoksa her seferinde takas yapmak pek de mantıklı olmuyor. 

Şehir/köy kurma simülasyonlarının benim için oldukça bağımlılık yapıcı etkisi bulunduğundan, her seferinde temkinli yaklaşsam da, kütüphanemde aylardır oynanmayı bekleyen Dawn of Man‘e daha fazla karşı gelmeyi başaramadım. Dawn of Man sistem gereksinimleri çok düşük olmasa da, ortalamanın biraz üstünde bir bilgisayarla rahatlıkla ve keyifle oynamanız mümkün olacaktır. Dawn of Man Türkçe dil desteğine sahip değil; bunun yüzünden oyundan puan kıracak değilim fakat oyunda yer alan tüm mekanikler için oldukça uzun (oyun içi) açıklamalar bulunuyor. Yanlış yaptığınız, yapamadığınız, neden olduğunu anlayamadığınız veya yeni öğrenmeye çalıştığınız bir şeyi bu açıklamalardan öğrenmek istediğinizde zorlanacağınızı söylemeliyim. Eğer hiç İngilizce bilmiyorsanız veya oldukça temel durumdaysanız bu geçerli; aksi halde, yani ortalama veya üstünde İngilizce biliyorsanız neredeyse hiç zorlanmayacaksınız. Dawn of Man; Steam‘de yaklaşık 1 milyon dijital kopya satmayı başaran ödüllü bir şehir kurma simülasyonu. Dawn of Man şu an için Steam‘de 40 TL fiyatından satılıyor fakat indirim zamanlarında yüzde 30 indirimle 28 TL fiyatına kadar gerileyebiliyor. Oynarken oldukça keyif aldığım, detaylarının içinde kaybolduğum ve tahminimce en az 50 saatimi harcayacağımı düşündüğüm Dawn of Man‘i kesinlikle öneriyorum. Dawn of Man‘i satın almak için aşağıdaki Steam bağlantısını kullanabilirsiniz. Ayrıca; Dawn of Man hakkında düşüncelerinizi yorumlara yazabilir ve Dawn of Man inceleme yazısına katkıda bulunabilirsiniz. 

Dawn of Man’e inceleme puanım 88/100.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.