İnceleme | Viscera Cleanup Detail: Shadow Warrior

Viscera Cleanup Detail: Shadow Warrior, 11 Ekim 2013 tarihinde çıkışını yapan bağımsız bir simülasyon oyunu. Ana oyun olan Viscera Cleanup Detail‘den bağımsız olarak piyasaya sürülen Viscera Cleanup Detail: Shadow Warrior, temelde Viscera Cleanup Detail ile Shadow Warrior oyunlarını birleştiren bir oynanış sunuyor. Viscera Cleanup Detail: Shadow Warrior‘daki ana görevimiz, bir savaşın, bir kavganın ardından her köşesi kanla, cesetlerle ve silahlarla dolu olan bir evi temizlemek. Bu, uzaktan, oldukça basit bir görevmiş gibi görünebilir. Fakat bir damla bile kan lekesi kalmaması, en küçük mermi kovanlarının bile toplanması gibi detaylar işin içine girdiğinde, oyun gerçekten de karışık ve zor bir hal alıyor.

İçinde bulunduğumuz mekanı (evi) temizlerken çok dikkatli olmalıyız. Çünkü amacımız, arkada en ufak bir iz bile bırakmadan tüm pisliği temizlemek. Bu yüzden paspasımızı, su dolu kovamızı, çöp kovamızı yanımıza alıyoruz ve bulabildiğimiz her şeyi temizliyoruz. Paspasla silinmeye uygun olan kan lekelerini teker teker siliyor, cesetleri çöp kutularına dolduruyor, silahları ve mermileri buluyor, hepsini ortadan kaldırıyoruz. Oyunun çok zaman aldığını veya çok detaylı olduğunu söylemek doğru olmaz fakat temizlik yapmanın gerçek hayatta ne kadar zorlu olduğunun farkında değilseniz, bu oyun sizi oldukça zorlayacaktır. Kanları temizlerken paspasımızı yıkama ihtiyacı duyuyoruz ve bunun için su dolu kovamızı kullanıyoruz. Cesetleri ve diğer eşyaları ortadan kaldırmak için çöp kovalarını kullanıyoruz. Su dolu kovaların ve çöp kovalarının sayıca bir sınırı yok. Çünkü elimizde sınırsız bir şekilde su dolu kova ve çöp kovası üretebilen makineler var. Bu makineleri kullanarak kirlenen su dolu kovamız yerine, yeni ve temiz su dolu kova üretebiliyoruz. Çöp kovalarımız dolunca ve çöp atacak bir yerimiz kalmayınca, çöp kutusu üreten makinenin yardımıyla yeni bir veya birkaç çöp kovası üretiyoruz. İşe yaramayan su dolu kovaları ve içerisinde onlarca delil barındıran çöp kovalarını öylece ortalıkta bırakmıyoruz. Temizlik yaptığımız mekanda büyük bir soba benzeri makine duruyor ve içinde sürekli büyük bir ateş yanıyor. Su kovalarımız kirlenince ve çöp kovalarımız dolunca onları burada yakarak imha edebiliyoruz. 

Temizliği biraz vahşetle, biraz da komediyle birleştiren Viscera Cleanup Detail: Shadow Warrior, maalesef Steam‘de satıştan kaldırılmış durumda. Başka platformlardan Viscera Cleanup Detail: Shadow Warrior‘ı satın almanız mümkün mü, bu konuda da hiçbir fikrim yok. Viscera Cleanup Detail: Shadow Warrior‘ı oynarken oldukça keyif aldığımı fakat aynı zamanda da zorlandığımı söylemeliyim. Viscera Cleanup Detail: Shadow Warrior sistem gereksinimleri de çoğu bilgisayarın sorun yaşatmayacağı düzeyde; fakat uyaralım, oyundaki renkler nedeniyle gözleriniz hızlıca yorulabilir ve bu nedenle zarar görebilir. Eğer Viscera Cleanup Detail: Shadow Warrior‘ı oynamaya karar verdiyseniz, gözlerinizi aralıklarla dinlendirmenizi tavsiye ediyorum. Viscera Cleanup Detail: Shadow Warrior hakkında düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Viscera Cleanup Detail: Shadow Warrior’a inceleme puanım 70/100.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.