İnceleme | Dracula’s Legacy

Dracula’s Legacy, 22 Ekim 2015 tarihinde çıkışını yapan bağımsız bir macera oyunu. Point & Click bir oynanışa sahip olan ve tüm yapısı bulmaca çözme odaklı olan Dracula’s Legacy, oldukça popüler olan gizem türündeki bulmaca oyunlarının bir başka örneği. Her ne kadar Dracula’s Legacy hikayesi olsa da, hikayenin çok bağlayıcı ve başarılı olduğu söylenemez. Bununla birlikte, bulmacaların zorlayıcı olmadığını fakat çok da basit bir yapıda da olmadıklarını eklemek gerekiyor. Tıklayarak nesnelerle etkileşime geçiyor, bazı “şeylerin” eksik parçalarını bularak onları çalıştırmaya çalışıyor, bu sayede toplamamız gereken nesneleri topluyor veya yolumuzun açılmasını sağlıyoruz. Böylelikle ilerliyor, yeni odalar keşfediyor, bulunduğumuz yerden kurtulmak için bir adım daha ilerliyor ve asıl olarak da yeni bir bulmaca ile baş başa kalıyoruz. Çok detaylı olmasa da, bulmacalar dolaylı yollardan birbirlerine bağlı ve bu nedenle odalar arasında sıkça geçiş yapmanız gerekiyor. Yani, oyunda bulmaca çözüyor olsanız bile bu ilerlediğiniz anlamına gelmiyor.

Point & Click oyunlar, basit yapıları ile keyifli ve zor olmayan bulmacaları nedeniyle her seferinde dikkatimi çekmeyi başarıyor. Dracula’s Legacy‘i oynarken hem bulmacaları oldukça rahat çözdüm, hem oyunu kolayca kavradım, hem de neredeyse hiç sıkılmadan oyunda sürekli olarak ilerlemeye çalıştım. Temel olarak bu tarz oyunların yapısı aynı olduğundan, size farklı bir şey sunulmasını beklemiyorsunuz ve bu nedenle, yani fazla bir beklenti içerisinde olmadığınızdan, bu oyunlardan alacağınız keyif de o denli yüksek oluyor. Yine de Dracula’s Legacy, odalar ve çeşitli bulmacalar arasında birkaç ara sahne (cut-scene) gösteriyor ve bu sayede hem hikayeyi anlatırken, hem de oyuna renk katmayı başarıyor.

Dracula’s Legacy sistem gereksinimleri oldukça düşük; bu oyunu neredeyse çoğu bilgisayarla rahatlıkla oynamanız mümkün olacaktır. Dracula’s Legacy Türkçe dil desteğine sahip değil; hikayenin çok da önemli olmadığı ve bu nedenle takip edilmesi şart olmayan bir oyun için Türkçe dil desteğine ne kadar ihtiyaç duyulduğu tartışılır. Fakat bu tarz basit ve ana odağı hikayesi olmayan oyunlarda bile hikayeyi takip etmek istiyorsanız, bunu bir eksiklik olarak değerlendirebilirsiniz. Ben bunu bir eksiklik olarak değerlendirmeyi tercih etmiyorum çünkü hem hikaye ana odak değil, hem de hikayeyi anlamak için gereken dil o kadar da ağır değil. Dracula’s Legacy şu an için Steam‘de 6 TL’ye satılıyor fakat indirim günlerinde 3 TL’ye kadar gerileyebiliyor. Jetdogs Studios‘un geliştirdiği Dracula’s Legacy, daha önce incelemesini yayınladığımız 12 Labours Of Hercules III: Girl Power ve Cursed oyunlarının da sahibi. Dracula’s Legacy‘i satın almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Dracula’s Legacy‘i öneriyorum. Ayrıca; Dracula’s Legacy hakkında düşüncelerinizi yorumlara yazabilir ve Dracula’s Legacy inceleme yazısına katkıda bulunabilirsiniz.

Dracula’s Legacy’e inceleme puanım 62/100.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.