İnceleme | Abyss Odyssey

Abyss Odyssey, 15 Temmuz 2014 tarihinde çıkışını yapan bir aksiyon oyunu. Roguelike ile Roguevania türlerini birleştiren bir platform oyunu da sayılabilecek olan Abyss Odyssey, Katrien isimli bir kadın karakteri yönettiğimiz ve sıkça aksiyona girdiğimiz bir yapım. Aslında Abyss Odyssey‘e “platform-dövüş oyunu” demek istiyorum çünkü aksiyonunun yetersiz olduğunu düşünüyorum. Abyss Odyssey‘in aksiyonu tadında gibi görünse de, saldırı stillerinin, buna bağlı olarak animasyonların zayıf olması nedeniyle oyundan pek de bir aksiyon oyunu tadı aldığımı söyleyemem. 

Temel olarak Abyss Odyssey‘de; başlangıç karakterimiz Katrian ve ilerledikçe açabildiğimiz iki farklı karakter daha olmak üzere üç ana karakter yer alıyor. Hikaye konusunda ise Abyss Odyssey hikayesi çok ilgi çekici değil ama ana odak da hikayenin kendisi değil, bu nedenle bunu bir eksiklik olarak görmüyorum. Sürekli ilerliyor, birkaç kutu ve benzeri eşya kırarak altın toplamaya çalışıyor, bu altınlarla karakterimizi (silahlarımızı) güçlendiriyor ve asıl olarak düşmanlarla savaşıyoruz. Dövüş konusunda sınırlı sayıdaki yetenekleriniz hariç (başlangıçta bunlar da yok) pek fazla çeşitliliğiniz yok; özel yetenekler ve/veya vuruş stilleri gibi konularda onlarca seçeneğiniz bulunmuyor. Bunun bir eksiklik olduğunu söylemeliyim çünkü oyun ilerledikçe çok tekdüze bir yapıya sahipmiş gibi görünüyor (ki gerçekten öyle) ve zaman geçtikçe, henüz oyunu yarılamamışken bile, oyundan sıkılabiliyorsunuz. 

Abyss Odyssey‘in temel olarak oynanışını sevmiş olsam da, ilerledikçe fazla bir çeşitlilik sunamaması ve aksiyon konusunda yetersiz kalması nedeniyle beni çok fazla içine çekmeyi başaramadı. Abyss Odyssey sistem gereksinimleri ortalama seviyede; çoğu bilgisayarla bu oyunu oynamanız mümkün olsa da, düşük sistemli bilgisayarların sorun çıkartması muhtemel görünüyor. Abyss Odyssey Türkçe dil desteğine sahip değil ve buna gerek de yok. Çünkü oyunda diyaloglara dayalı veya takip edilmesi gereken yoğun bir hikaye bulunmuyor. Abyss Odyssey şu an için Steam‘de 24 TL’ye satılıyor fakat indirim günlerinde 4,80 TL’ye kadar gerileyebiliyor. Abyss Odyssey‘i oynarken kısmen keyif alsam da, sunduğu yetersiz içerik nedeniyle oyundan çabucak soğudum. Bu nedenle Abyss Odyssey‘i önermiyorum. Yine de, eğer Abyss Odyssey‘i satın almak isterseniz aşağıdaki Steam bağlantısını kullanabilirsiniz. Ayrıca, Abyss Odyssey hakkında düşüncelerinizi yorumlara yazabilir ve Abyss Odyssey inceleme yazısına katkıda bulunabilirsiniz.

Abyss Odyssey’e inceleme puanım 56/100.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.