İnceleme | Metamorphosis

12 Ağustos 2020 tarihinde çıkışını yapan Metamorphosis, Franz Kafka‘nın Dönüşüm isimli meşhur romanından uyarlanan bulmaca temalı bir macera oyunu. Hikayesiyle oldukça dikkat çeken Metamorphosis, içerisinde sadece Dönüşüm isimli romanı değil, Franz Kafka‘nın diğer eserlerinden de birkaç parça barındırıyor. Bir gece önce arkadaşlarıyla içki içen Gregor Samsa, yeni güne bir hamamböceği olarak uyanıyor ve tekrar bir insana dönüşmek için upuzun bir maceraya başlıyor. Metamorphosis, tüm yönleriyle resmen bir sanat eseri olmayı başarıyor; atmosferiyle oyuncuları net bir şekilde etkilemeyi başarırken, hikayesiyle ve hikaye anlatımıyla da oynanış ile oyun zevkini kat kat yukarıya çıkartıyor. Metamorphosis‘i bir konuda eleştirmem gerekirse; bu ne oynanış, ne hikaye, ne de grafikleri olur. Metamorphosis‘in eleştirilmesi gereken tek yanı, kesinlikle ve kesinlikle yüksek seviye bir sistem istiyor olmasıdır. Oyunun her konuda etkileyici olması, daha fazla kitleye ulaşabilme şansı ve genel olarak potansiyeli muazzam derecede yüksekken, Metamorphosis‘in ortalamanın çok üstünde bir bilgisayar sistemine ihtiyaç duyması, bana göre oyunun potansiyelini yansıtamamasına ve erişeceği büyük başarıları biraz olsun engellemesine neden oluyor. 

Metamorphosis oynanış konusunda sizi pek fazla zorlamayacak bir oyun olsa da, bazı bulmacalar ve çözümleri konusunda birçok kez sorun yaşamanız çok yüksek bir ihtimal. Bunun sebebi oyunun yeteri kadar yönlendirme yapmıyor oluşu, hikayenin eksik veya yanlış anlatılışı değil, kocaman bir dünyada küçücük bir hamamböceği olmamızdan kaynaklanıyor. Çevremizdeki her eşya bizden büyük ve bu nedenle hedeflerimize ulaşmak, bulmacaları çözmek ve aradığımızı bulmak konusunda kısmen de olsa zorlanabiliyoruz. Yine de, Metamorphosis oynarken oldukça keyif alacağınızı ve eğer kendinizi hikayeye kaptırırsanız, Dönüşüm romanını ve bazı diğer Kafka romanlarını da “resmen yaşayacağınızı” rahatlıkla söyleyebilirim.

Metamorphosis, çok büyük bütçeli veya çok popüler bir oyun olmasa da, özellikle oyun basınında oldukça fazla kez haberinin yapıldığına şahit oldum. Tüm her şeyiyle, oynanışıyla, oyuncuya sunduklarıyla, hikayesiyle ve hikaye anlatımıyla, grafikleriyle, atmosferin muazzam seviyede oluşuyla bambaşka bir oyun olan ve mevcut satış rakamlarının kat kat fazlasını hak eden Metamorphosis, şu an için Steam‘de 40 TL’den satılıyor. Metamorphosis sistem gereksinimleri, daha önce de bahsettiğim gibi ortalamanın çok üstünde ve bu nedenle Metamorphosis‘i satın almadan önce sisteminizin yeterli olup, olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Bunlara ek olarak, Metamorphosis Türkçe dil desteğine sahip değil. Bunun büyük bir eksiklik olduğunu söylemeliyim; çünkü oyunda yoğun bir hikaye var ve bunu mecburen takip etmelisiniz, Türkçe dil olmayınca da hikayeyi takip etmeniz zorlaşıyor ve bu nedenle oyun keyfiniz de azalıyor. Metamorphosis‘i oynamanızı kesinlikle öneriyorum; özellikle de Dönüşüm romanını okuduysanız. Metamorphosis hakkında düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilir ve Metamorphosis inceleme yazısına katkıda bulunabilirsiniz. 

Metamorphosis‘e inceleme puanım 79/100.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.