İnceleme | Among Us

Among Us, 16 Kasım 2018’de çıkışını yapan bağımsız bir rol yapma oyunudur. Çıkış yaptığı yıl olan 2018’de ve hatta 2019’da bile neredeyse hiç bilinmeyen Among Us, 2020’nin ikinci yarısında keşfedildikten sonra birçok YouTube kanalı ve Twitch yayıncısı tarafından oynanmaya başladı. Bu popülarite, geçtiğimiz aylarda büyük bir çıkış yakalayan Fall Guys‘ın trendini kırmayı da başardı. Bu nedenle neredeyse rakipsiz olan Among Us, YouTube ve Twitch‘te gördüğü ilginin yanı sıra, oyunu deneyimlemek isteyen on binlerce oyuncunun ilgisinin de ardından muazzam bir satış başarısı yakaladı. 

Among Us, temelde oldukça basit bir oyun: Uzay gemisine toplanan bir grup karakter, kendilerine verilen görevleri yaparken, aynı zamanda grubun içindeki katilleri bulmaya çalışıyor. En az 4, en fazla 10 kişiyle oynanabilen ve oyun tarzı buna göre değişiklik gösterebilen Among Us, temel olarak masum oyuncuların katili veya katilleri bulmaya çalıştığı bir oyun. Fakat olay sadece bununla bitmiyor. Eğer masumlardan biriyseniz, görev yapmanızın yanında hayatta kalmaya çalışmak gibi bir göreviniz de bulunuyor. Çünkü eğer hayatta kalmayı başaramazsanız, masumlardan birkaç kişi öldürülürse, yani katillerle masumların sayısı eşitlenirse oyunu katiller kazanmış sayılıyor. Eğer katilseniz, işiniz çok daha zor. Size verilen sahte görevleri yapmanız, daha doğrusu yapıyormuş gibi görünmeniz gerekiyor. Kimsenin sizi fark etmeyeceği veya cesedin oldukça geç bulunacağı bir yerde bir veya birkaç kişiyi öldürmeniz gerekiyor. Her şey bununla da bitmiyor; tüm rotanız, görevleriniz ve birlikte olduğunuz kişileri bir araya getirerek inandırıcı bir hikaye yaratmanız ve tüm oyuncuları masum olduğunuza inandırmanız, kısaca bolca yalan söylemeniz gerekiyor.

Genel olarak basit bir temele dayanan, grafik gibi konularda neredeyse hiç iddialı olmayan Among Us, sunduğu keyifli oynanış nedeniyle dikkat çekici bir oyun olmayı başarıyor. Oldukça uygun bir fiyata sahip olması ve sistem gereksinimlerinin de düşük olması nedeniyle çok fazla oyuncu tarafından tercih edilip, deneyimlenen Among Us, bu seneye en çok damgasını vuran oyun ödülünü kazanmayı hak ediyor. Tek başınıza veya yanınızda birkaç arkadaşınızla oynamaya çalıştığınızda, iletişimin oldukça zayıf olması ve oyununuzda yabancı kimselerin bulunması nedeniyle oyundan neredeyse hiç keyif alamayabilirsiniz. Fakat Among Us‘ı en az 6 kişilik, hatta fırsatınız varsa 10 kişilik bir arkadaş grubuyla oynarsanız, diğer tüm oyuncuların bu oyunu neden bu kadar sevdiğini ve Among Us‘ın neden bir anda bu kadar popüler olduğunu çok rahat bir şekilde anlayacaksınız. İletişimin kaliteli olduğu ve insanların birbirini oldukça yakından tanıdığı bir arkadaş grubuyla deneyimlenen Among Us‘ın keyfinin bambaşka olacağını rahatlıkla söyleyebilirim.

Among Us, şu an için Steam‘de oldukça uygun bir fiyattan, 10,50 TL’den satılıyor. Among Us sistem gereksinimleri ise oldukça düşük, neredeyse her bilgisayarla Among Us oynamanız mümkün olacaktır. Maalesef Among Us Türkçe dil desteğine sahip değil; oyunda dil desteğine pek fazla ihtiyaç duyduğunuzu söyleyemem fakat kısmen de olsa eksikliği hissediliyor. Şu an için Steam‘de yaklaşık 40 milyon oyuncu tarafından satın alınan ve günlük ortalama 300 bin aktif oyuncuya sahip olan Among Us; kesinlikle her oyuncu tarafından, bir kez bile olsa denenmesi gereken apayrı bir deneyim. Among Us‘ı şiddetle öneriyorum. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak Among Us‘ı satın alabilirsiniz. Ayrıca; Among Us hakkında fikirlerini yorumlara yazabilir ve Among Us inceleme yazısına katkıda bulunabilirsiniz.

Among Us’a inceleme puanım 93/100.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.