İnceleme | 12 Labours of Hercules III: Girl Power

12 Labours of Hercules III: Girl Power, 7 Ağustos 2015 tarihinde çıkışını yapan bağımsız bir strateji oyunu. Oldukça basit bir temaya sahip olan 12 Labours of Hercules III: Girl Power, gitgide zorlaşan bölümleriyle, rahatça ve hızlıca alışılan oynanışıyla oldukça eğlenceli bir oyun olarak dikkat çekiyor. Kısmen de olsa belirli bir stratejiyle oynamanız gereken 12 Labours of Hercules III: Girl Power, belirli seviyelerden (bölümlerden) oluşuyor; her seviye birbirinden farklı görevler sunarken, mevcut seviyeyi tamamlayamadan diğer seviyelere de erişemiyoruz.

12 Labours of Hercules III: Girl Power, özet olarak küçük bir haritada sıkışıp kalan ve çıkış yolu arayan birkaç karakterin macerasından ibaret denilebilir. Şunu da eklemek gerek: oyunda belirli ve yoğun bir hikaye bulunmuyor, bu nedenle oyunu oynarken sadece çözüm odaklı oynamamız gerekiyor. 12 Labours of Hercules III: Girl Power hakkında ilk düşüncelerim, bu oyunun bir mobil oyuna benzediği ve bu nedenle pek fazla bir şey sunmayı başaramayan, basit bir oyun olacağıydı. Evet, mobil oyuna benzediği konusunda haklı çıktım. Çünkü genel olarak oyunun kendisi de, oynanışı da mobil platformlara çok daha uygun olacak bir düzeyde. Fakat ikinci düşüncemde yanıldığımı söylemeliyim. Oyunun pek fazla bir şey sunamayacağını ve bu nedenle basit bir oyun statüsünde kalacağını tahmin etmiştim, yanılmışım. Birkaç gece önce 12 Labours of Hercules III: Girl Power inceleme yazısı hazırlamak için oyuna girmeye karar verdim ve düşük beklentilerim nedeniyle yaklaşık 15-20 dakikalık kısa bir deneyimle oyuna üstten bir bakış atarım diye düşündüm. Fakat 12 Labours of Hercules III: Girl Power, ne kadar basit olsa da, bir o kadar da eğlenceli olduğu için bana kendini beğendirmeyi başardı ve 12 Labours of Hercules III: Girl Power‘da bir seviye daha, bir seviye daha diye ilerlemeye başladım.

12 Labours of Hercules III: Girl Power, belirli bir haritada sıkışan ve kaçış yolu arayan karakterlere rehberlik etme ve onlar için bir strateji üretme oyunu. Bu ne demek oluyor? Şu demek oluyor: her seviye atladığınızda artan sayıda işçi (karakter diye bahsedeceğim) gücünüz mevcut. Bu karakterlerin başlıca amacı, haritanın bir ucundaki çıkış yoluna erişerek veya haritadaki belirli bir nesneyi yeniden inşa ederek mevcut seviyeden kurtulmak. İşte biz de tam bu sebeple onlara yardımcı olmak zorundayız. Haritada yolu kapatan ağaç ve taş gibi engellerin yanı sıra, sulanması gereken yiyecek kaynakları, toplanması gereken altınlar, onarılması gereken köprüler ve yeniden yapılması gereken özel anıtlar bulunuyor. Karakterler yaptıkları her hamleden (örneğin, ağaç kesmek veya taşı yerinden kaldırmak) sonra belirli miktarda yiyeceğe (güç de denilebilir fakat oyunda yiyecek) ihtiyaç duyuyorlar. Bu nedenle temel amacımız meyve yetişen yerleri sulamak ve sonrasında belirli zaman aralıklarında çıkan meyveleri toplamak. Yiyeceğe rahatlıkla erişebiliyor konuma geldiğimizde, haritadaki basit engelleri ortadan kaldırmaya başlıyoruz. Yolumuzu kapatan ağaç varsa kesiyor, taş varsa kırıyor ve yerinden kaldırıyoruz. Eğer kırık bir köprü varsa tamir ediyoruz; onarılması gereken özel bir anıt veya eşya varsa onu onarıyoruz. Haritadaki tüm sorunları çözüyor, önümüzdeki engelleri kaldırıyoruz. Sonrasında da seviyeyi otomatik olarak tamamlıyoruz, çıkış yoluna erişiyoruz veya bize verilen görevleri yerine getiriyoruz (örneğin, en az 50 altın topla) ve bir sonraki seviyeye doğru yol alıyoruz.

12 Labours of Hercules III: Girl Power‘i oldukça severek oynadığımı söyleyebilirim. Ayrıca 12 Labours of Hercules serisi toplamda 7 oyunluk bir seri; temel olarak oynanış aynı olsa da, oyunda yer alan mitolojik karakterler değişiklik gösterebiliyor. 12 Labours of Hercules III: Girl Power sistem gereksinimleri oldukça düşük, neredeyse çoğu bilgisayarda hiçbir problem yaşamadan bu oyunu oynayabilirsiniz. 12 Labours of Hercules III: Girl Power Türkçe dil desteğine sahip ve bu biraz da olsa iyi sayılır. İyi sayılır diyorum çünkü oyunda pek diyalog yok ve bu nedenle çok ağır bir İngilizce ile karşılaşmıyorsunuz. Fakat oynanış konusunda size kolaylık sağlaması ve görevleri daha rahat anlayabilmeniz için Türkçe dil desteğinin yararlı olabileceğini söyleyebilirim. Steam başarımlarına ve Steam koleksiyon kartlarına sahip olan, ayrıca Steam’de yaklaşık 160 bin kullanıcının sahip olduğu 12 Labours of Hercules III: Girl Power, şu an için Steam’de 6 TL fiyatından satılıyor. Tek başına neredeyse hiç indirime girmemiş olsa da, toplamda 7 oyunu içerisinde barındıran 12 Labours of Hercules 7-in-1 Bundle paketini indirim zamanlarında yüzde 60 indirimle yaklaşık olarak 25,20 TL’ye satın alabilirsiniz. 12 Labours of Hercules III: Girl Power‘ın muazzam bir oyun olduğunu veya çok büyük keyif alacağınızı iddia etmiyorum fakat eğlenceli olduğunu ve bir şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Oyunu satın almak için aşağıdaki Steam bağlantısını kullanabilirsiniz. 12 Labours of Hercules III: Girl Power‘ı tavsiye ediyorum.

12 Labours of Hercules III: Girl Power’a inceleme puanım 63/100.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.