Amazon Prime Nedir?

Geçtiğimiz günlerde uygun fiyatı nedeniyle gündeme oturan ve büyük ilgi gören Amazon Prime, çoğu kişinin aklında hala bir soru işareti olarak duruyor. İnternetten alışveriş yapmaya çok alışık olmayan tüketiciler başta olmak üzere, internetten alışveriş yapma alışkanlığına sahip olduğu halde Türkiye pazarına henüz giriş yapan firmalara yabancı olan tüm tüketiciler, Amazon Prime‘ın ne olduğu ve ne işe yaradığı hakkında tam olarak yeterli bilgiye sahip değil. Bu nedenle, oldukça kısa ve öz bir şekilde Amazon Prime nedir ile Amazon Prime ne işe yarar sorularını yanıtlayacağım.

Amazon Prime, Amazon isimli alışveriş sitesinin müşterilerine sunduğu, oldukça cazip fırsatlar içeren ek bir özelliktir. Satış rakamları, piyasa değeri ve kullanıcı sayısı konularında rakipsiz olan ve internetten alışveriş konusunda açık ara dünyanın en iyisi olan Amazon, Amazon Prime ile müşterilerine en uygun fiyatları sunmayı hedeflerken, aynı zamanda müşterilerin satın aldığı en basit ürünlerin bile hızlıca teslim edilmesi ile rakiplerine büyük bir çalım atmayı da başarıyor. Amazon Prime, alışveriş konusunda tüketicilere: Normal indirimlerin haricinde ekstra indirimler, üyelere özel günlük indirimler, seçili ürünlerde ücretsiz kargo ve seçili ürünlerde ertesi gün teslim imkanı sunuyor. Eğer Amazon Prime üyesi olursanız, üye olmayan kullanıcılara kıyasla daha az ücret ödeyerek daha fazla ürün satın alabilirsiniz. Eğer Amazon Prime üyesi olursanız 2 liralık bir kalemi, hiçbir kargo ücreti ödemeden ertesi gün teslim alabilirsiniz. Fakat Amazon Prime, alışveriş konusunda başka avantajlar da sunuyor. Çünkü Amazon Prime, sadece Amazon‘un alışveriş sitesini değil, diğer tüm servislerini de içinde barındırıyor. Kısaca diğer Amazon Prime fırsatları hakkında da birkaç bilgi paylaşalım.

Amazon Prime; alışveriş konusunda özel indirimler, ücretsiz kargo ve belirli şehirlerde ertesi gün teslimat imkanıyla internetten alışveriş yapan tüketicileri oldukça rahatlatıyor olsa da, yararları sadece bunlarla sınırlı kalmıyor. Amazon Prime, Prime Video ve Prime Gaming gibi servisleri de içerisinde barındırıyor. Kısaca Prime Video nedir ve Prime Gaming nedir sorularına da yanıt verelim: Prime Video veya diğer adıyla Amazon Prime Video, Amazon‘un, tıpkı Netflix gibi, internet üzerinden dizi ve film izlemenize olanak sağlayan çevrimiçi video servisini kapsıyor. Amazon Prime henüz Türkiye’de yeni olduğu için Türkçe içeriklerin sayısı rakiplerine göre oldukça az olsa da, Prime Video her geçen gün gelişmeye ve içeriklerini artırmaya devam ediyor. Bunun yanında, eğer Amazon Prime‘a sahip olursanız, Prime Gaming isimli bir servise de sahip oluyorsunuz. Bu servis, yani Prime Gaming veya diğer adıyla Amazon Prime Gaming, Amazon‘un sahip olduğu Twitch isimli platform üzerinden aktifleştiriliyor ve size onlarca özel fırsat sunuyor. İstediğiniz bir Twitch kanalına ücretsiz olarak abone olabilirsiniz (ki standart ücreti 5 dolar) ve Prime Gaming üzerinden dağıtılan oyunlar ile oyun içi kodlara ücretsiz bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Amazon Prime fiyatı, Türkiye’ye özel 7.90 TL olarak belirlendi ve bu fiyat, şimdiye kadar Türkiye’de yer alan diğer servislerle kıyaslanınca, şaşırılacak derecede ucuz. Amazon Prime Türkiye servisi oldukça iddialı görünüyor: Amazon Prime, ülkedeki ekonomik sıkıntılara rağmen tahmin edilenin çok altında bir fiyattan hizmet vermeye başladı ve sunduğu olanaklar, abonelik ücretiyle kıyaslanınca, oldukça başarılı. Eğer Amazon Prime‘a üye olmaya karar verirseniz, ilk 30 gün ücretsiz bir şekilde ve ardından ayda 7.90 TL ödeyerek Amazon Prime‘ın tüm ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz.

Gelelim kafanızda kalan son soruyu yanıtlamaya: Amazon Prime almaya değer mi? Bana soracak olursanız, hatta kimse soracak olursanız “kesinlikle değer”. Şöyle örneklendireyim: Rastgele bir siteden, rastgele bir kitap almak istiyorsunuz. Bu kitabın ücreti 10 TL olsun ve sipariş verin. Kargo bedeli olarak ortalama 8 TL gibi bir ödeme yapmanız gerekecek ve kitabın size maliyeti toplamda 18 TL olacak. Fakat 8 TL’yi kargoya ödemek yerine Amazon Prime abone olmak için kullansaydınız: 10 TL’lik kitabı Amazon Prime indirimleriyle yaklaşık 8 TL’ye, ücretsiz kargoyla ve ertesi gün teslimat imkanlarıyla satın alacaktınız. Üstelik, sırf kargoya ödeyeceğiniz 8 TL ile çevrimiçi video izleme servisine de sahip olabilirdiniz ve birçok dizi ile filmi keyifle izleyebilirdiniz. Eğer oyuncuysanız, sevdiğiniz bir Twitch kanalına hiçbir ek ücret ödemeden ücretsiz abone olabilecektiniz. Bence konuya en basit şekliyle, yani yukarıdaki örnekte olduğu gibi bakıldığında cevap çok açık ortada. Amazon Prime‘a verilecek olan 8 TL, kesinlikle değer. Amazon Prime ücreti, şu an için Türkiye’de 7.90 TL/ay olarak belirlenmiş durumda ve önümüzdeki dönemde fiyatın değişmeyeceği de Amazon Türkiye tarafından garanti edilmişti. 

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.