İnceleme | SIMULACRA

Fikir olarak mevcut çoğu korku oyunundan farklı olan ve eşsiz bir deneyim sunan SIMULACRA, 26 Ekim 2017’de çıkışını yapan bir interaktif korku oyunu. SIMULACRA, diğer korku oyunlarının aksine terk edilmiş bir binada veya ıssız bir ormanda değil, bir akıllı telefonun içinde geçiyor. SIMULACRA‘nın en temel ögesi bir akıllı telefon ve tüm hikayeyi de bu akıllı telefon üzerinden ilerletiyoruz. SIMULACRA hikayesi de tam olarak böyle başlıyor.

SIMULACRA hikayesi; kapımızın önüne bırakılan veya düşürülen bir akıllı telefonu alıp, incelediğimiz ve sahibine ulaştırmaya çalıştığımız temeline dayansa da, genel olarak hikaye bu kadar sade ve basit değil. Elimizde bir yabancının telefonu var ve her ipucunu takip ederek bu kişiye ulaşmaya, daha doğrusu bu kişinin başına neler geldiğini öğrenmeye çalışıyoruz. Telefonun içerisinde istediğiniz her şeyi yapmanız mümkün. İsimleri oyunun içinde farklı olsa da, Whatsapp, Tinder, Gmail gibi uygulamalar, sosyal ağlar, internet tarayıcısı gibi neredeyse tüm her şey mevcut ve hepsini de tıpkı gerçek hayattaki gibi kullanabiliyoruz. Bunu detaylandırmak gerekirse; Tinder benzeri program olan Spark’a girdiğimizde profilimizi düzenleyebiliyor, yeni profil fotoğrafı seçebiliyor, ismimizi ve açıklamamızı değiştirebiliyor, ilgi alanlarımızı kendimize göre düzenleyebiliyor ve hatta bazı kişilerle eşleşmek için onları sağa veya sola bile kaydırabiliyoruz. Her uygulamaya eksiksiz erişebiliyor, tüm mesajları okuyabiliyor, ses kayıtlarını dinleyebiliyor, fotoğrafları görebiliyor ve videoları da izleyebiliyoruz. Bazı durumlarda telefonun işletim sisteminden veya diğer bir düşünceyle doğaüstü olaylar nedeniyle mesajlar veya fotoğraflar bozulmuş, erişilemez oluyorlar. Bu durumlarla karşılaştığımızda mesajlarda yer alan kelimeleri düzgün bir cümle haline getirerek onarabiliyor, fotoğrafların parçalarını eksiksiz bir şekilde birleştirerek de fotoğrafların düzelmesini sağlayabiliyoruz.

SIMULACRA, tüm korku ve macera oyunlarında olduğu gibi belirli bir bulmaca çözme sistemine sahip. Bu nedenle, telefonun sahibi (Anna) hakkında bir şeyler öğrenmek ve hikayeyi ilerletebilmek için tüm telefonu kurcalamak, tüm mesajları okumak, bozuk olan mesajları ve fotoğrafları onarmak, iletişim kurabildiğimiz herkese ulaşmaya çalışmak için sürekli ipuçlarına ihtiyacımız oluyor; ipuçlarını da yine bir yerleri kurcalayarak veya konuşmalardan bularak elde ediyor, bulmacaları da bu şekilde çözüyoruz. Hikayenin bazı ana karakterleriyle Chats (Whatsapp) ve Spark (Tinder) üzerinden konuşabiliyor, bu durumu onlarla ortaklaşa çözmeye çalışabiliyor, onlardan yardım isteyebiliyoruz. Aynı zamanda konuşmalar tekdüze değil, yani birisiyle konuşurken size tek bir cevap yerine birden fazla cevap sunuyor oyun ve konuşmayı da, hikayeyi de buna göre şekillendirebiliyoruz. Ve tabi ki oyunda bolca korku ögeleriyle de karşılaşıyoruz. Çoğunlukla telefonda bir şeyler yapmak istediğinizde, telefonu doğaüstü varlıklar ele geçirmiş gibi oluyor ve çoğu şey bozuluyor, görüntü gidiyor, bozuluyor veya garip sesler geliyor. Bunların aniden olması, yani jumpscare etkisi yaratması da oyunu gerçek anlamda korkunç yapıyor ve oynarken sürekli tedirgin olmanızı sağlıyor.

SIMULACRA oynanış konusunda oldukça rahat, zaten alışık olduğumuz şekilde, tıpkı kendi telefonumuzu kullanıyormuş gibi oyunu oynayabiliyoruz. Bulmacaları çözmek biraz uğraştırsa da, macera oyunlarını sevenler için birçok şeyi araştırmak, mailleri ve mesajları okumak, galerideki tüm fotoğraflara ve videolara göz atmak, her şeyden bir ipucu çıkartmaya çalışmak oldukça eğlenceli. SIMULACRA sistem gereksinimleri ortalama seviyede fakat büyük ihtimalle pek bir sorun yaşamayacaksınız. SIMULACRA Türkçe dil desteğine sahip değil ve bu, İngilizcesi yeterli olmayanlar için biraz zorlayıcı olabilir. Çünkü oyunda çok fazla mesaj, çok fazla diyalog, hatta çok fazla ses kaydı ve video bulunuyor. SIMULACRA şu an için Steam’de 10,50 TL’ye satılıyor fakat indirim zamanlarında 5 TL ve altında bir fiyata da satın almak mümkün olabiliyor. SIMULACRA‘yı satın almak için aşağıdaki Steam bağlantısını kullanabilirsiniz. SIMULACRA‘yı kesinlikle öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.