İnceleme | Florence

Bazı oyunları oynamak için tüm hayatın durması ve sizin oyuna odaklanmanız gerekir; bayılarak satın aldığınız o güzel oyunu oynamak için en sakin, en güzel zamanı ararsınız sürekli. Oyunun ne denli popüler olduğu veya inceleme puanlarının ne kadar başarılı olduğu hiç önemli değildir. Çünkü, oyunu hiçbir şekilde denemediğiniz halde içinizde müthiş bir his vardır. Benim için bu tarz oyunların sayısı yılda on taneyi geçmez büyük ihtimalle. Daha önce adını hiç duymadığım, rastgele, tesadüf eseri rastladığım bir oyunun bana böyle duygular yaşatacağını hiç sanmazdım. Fakat; Florence‘ı görünce, bu düşüncemin tamamen yanlış olduğunu anladım. Florence‘ın müthiş çizimlerini, harika müziklerini görünce tüm her şey değişti. 

Florence, 13 Şubat 2020 tarihinde çıkışını yapan zengin hikayeli bağımsız bir macera oyunu. Aslında tam olarak macera demek ne kadar uygun bilemiyorum fakat Florence‘ın hikaye akışına uygun daha farklı bir tür bulamadım. Florence, temelde Florence Yeoh isimli 25 yaşındaki karakterimizin hikayesine dayanıyor. Aslında bu hikaye, yani Florence hikayesi, çoğumuzun hayatının kısa bir özeti aslında. Gençken eğleniyor, keyifli zamanlar geçiriyorsunuz fakat bir zaman sonra tüm hayatınız: işe gitmek, sosyal medyada dolaşmak ve uyumaktan ibaret bir hale geliyor, rutine bağlıyor. Hayatın rutinine alıştıktan, umursamazca davranmaya başladıktan sonra bir işaret, bir hareket veya herhangi bir şey tüm hayatınızı -kısa bir süreliğine bile olsa- değiştirebiliyor. Florence hikayesi de tam olarak böyle gelişiyor. Hayatı bir zaman sonra rutine bağlayan Florence Yeoh, bir gün yolda müzik dinlerken aniden telefonunun şarjının bittiğini fark eder. Kulaklığında çalan müzik biter fakat sadece birkaç metre öteden çok daha güzel bir müzik sesi daha duyulmaktadır. İşte bu ses, yani Krish’in çellosundan çıkan bu ses, Florence Yeoh‘un hayatında yeni bir sayfa açar.

Florence hakkında söylenecek onlarca, belki de yüzlerce şey bulunuyor. Florence‘ın hikayesi ortalama 45 dakika sürüyor ve bu süre içerisinde bir dakika bile sıkılmıyorsunuz. Oyunu oynarken hikayenin çok uzun olduğundan veya oyunu bitirdikten sonra hikayenin çok kısa olduğundan şikayet etmiyorsunuz. Grafiklere, daha doğrusu çizimlere de ayrı bir sayfa açılması gerekiyor. Florence, çizimler konusunda oldukça sade görünse de, oldukça başarılı olmayı başarmış. Hikayeye kendinizi kaptırdığınızda, grafiklere de aşık olmaya başlıyor ve ikisini ayrılamaz bir parça olarak görüyorsunuz. Eğer aynı grafiklerle bambaşka bir hikaye çıksaydı karşımıza, belki de bu kadar hoş ve tatmin edici olmayacaktı Florence. Ek olarak çoğu bağımsız yapımcının atladığı, daha doğrusu gerekli özeni göstermediği müzikler konusunda da büyük bir başarı göstermiş Florence. Hikaye, çizimler ve müzikler. Birbirine bu kadar uyan ve aynı zamanda bu kadar sıcak hissettiren başka bir oyunla çok nadiren karşılaştığımı itiraf etmeliyim.

Florence, oynanış konusunda da oldukça sade ve başarılı. Görsel romanlar gibi sahneden sahneye atlıyor, aynı zamanda point-and-click oyunlar gibi de birkaç fare tıklaması ile bölümleri ilerletiyoruz. Oyunun içerisinde bazı bulmacalar var fakat asla ve asla zorlayacak şekilde değiller. İki veya üç yapboz parçasını birleştirmekten öteye gitmiyor Florence‘ta yer alan bulmacalar. Florence hikayesinden bahsetmeyi hiç istemiyorum fakat üstü kapalı da olsa, ki büyük ihtimalle konuyu anlamışsınızdır, birkaç şey söylemek istiyorum. Florence, hayatı rutine bağlayan bir genç kızın, yani Florence Yeoh‘un yaşadığı bir aşkı anlatıyor. Bir ilişkiyi tüm yönleriyle görüyor, ilişkideki her şeyi yaşıyoruz. 

Florence sistem gereksinimleri konusunda biraz sorun çıkartabilir çünkü, nedendir bilinmez, GTX 960 ekran kartına ihtiyaç duyuyor. Ek olarak; Florence Türkçe dil desteğine sahip. Florence, şu an için Steam‘de 11,50 TL’ye satılıyor fakat indirim zamanlarında 7,70 TL’ye kadar düşebiliyor. Florence‘ı oynarken oldukça keyif aldım ve gerçekten oyuna hayran kaldım. Florence‘ı kesinlikle tavsiye ediyorum. Florence‘a göz atmak, Florence‘ın inceleme yorumlarına bakmak veya Florence‘ı satın almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Florence’a inceleme puanım 83/100.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.