İnceleme | BEEP

BEEP, 6 Mayıs 2011 yılında çıkışını yapan bir platform oyunu. Yoshi’s Island ve Half-Life oyunlarının bazı kısımlarından esinlenerek oluşturulan BEEP, uygun fiyatlı olması ve rahat bir oynanış sunması nedeniyle oldukça popüler bir oyun olmayı başarmış. Çıkış yaptığı yıla göre oldukça başarılı sayılabilecek olan BEEP, oynanış olarak temelde iki ögeye sahip: Gezegenler ve yer çekimi silahı. Oyunda yer alan gezegenlerde belirli sıraya göre seviyeler mevcut ve biz de sırasıyla tüm gezegenleri ziyaret ederek seviyeleri tamamlamaya çalışıyoruz. Aslında “gezegen ziyareti” o kadar da uçuk bir konu değil. Karakterimiz, oldukça basit bir şekilde, uzayda aracıyla havalanıyor ve biz de onu yeni seviyenin yer aldığı gezegene doğru yaklaştırıyoruz. Kısacası seviyeler otomatik olarak ilerlemiyor, biz gezegenleri ziyaret ederek yeni seviyeleri açıyoruz.

BEEP; neredeyse her standart platform oyununda olduğu gibi nesne toplama mantığına sahip. İlerlediğimiz zaman yolda bulduğumuz mermileri topluyor, düşman gördüğümüzde o mermilerle düşmanımızı etkisiz hale getiriyor ve yolumuza devam ediyoruz. Bazı özel eşyaları topluyor, ilerleyerek seviyeyi sorunsuzca bitirmeye çalışıyoruz. Yer çekimi silahı sayesinde üstünden atlamayı başaramadığımız nesneleri (örneğin, taş) kaldırabiliyor, önümüzdeki engelleri rahatça aşabiliyoruz. Grafikleri standart bir platform oyunundan farklı olmayan BEEP‘in, müzik ve ses efektleri konusunda da pek başarılı olduğu söylenemez. Fakat BEEP‘in çıkış yılı ve stüdyonun bağımsız olması düşünüldüğünde, bu detayların olumsuz bir etki yaratması pek de mümkün değil. Zaten oyun, net olarak basit bir platform oyunu. Bu yüzden BEEP, size birkaç keyifli ve zorlayıcı bölüm haricinde pek fazla bir şey sunamıyor. Ek olarak, BEEP‘in bunu sunma amacı da yok. Bunlar düşünüldüğünde BEEP; oynaması keyifli olmasa da, zaman geçirmek için sakin ve basit bir oyun arayanlar tarafından tercih edilecektir. Günümüzde çoğu platform oyunu yoğun detaylar, muazzam efektler içerseler de, eski bir platform oyunu olan BEEP‘i anca “çerezlik” kategorisine yerleştirebiliriz. Oldukça uygun fiyatını da düşündüğümüzde, BEEP, çerezlik oyun arayanlar için oldukça cazip bir hale geliyor.

BEEP hakkında kişisel bir yorum eklemem gerekirse: BEEP‘in oynanış konusunda sunduğu şey çok sınırlı. Evet, oyunun fiyatı oldukça uygun ve çıktığı yıla göre oldukça başarılı. Fakat günümüzde, yani 2020’de platform oyunları o kadar müthiş bir evrim geçirdi ki, bu zamanlarda BEEP‘i ücretsiz olsa bile oynamak pek de mantıklı bir düşünce olmayacaktır. Tamam, oyun oldukça basit. Zaman geçirmek, kafa dinlemek, rastgele bir oyun oynamak için ideal. Fakat yine de, indirim zamanlarında bu fiyata çok daha iyi platform oyunları satın alınabilir. BEEP, şu an için Steam‘de 4 TL fiyat etiketine sahip fakat indirim dönemlerinde yaklaşık 1 TL’ye de satın almanız mümkün olabiliyor. Çok çaresiz değilseniz başka platform oyunlarını tercih etmenizi tavsiye ediyorum ve BEEP‘i önermiyorum. Eğer yine de BEEP‘e göz atmak veya BEEP‘i satın almak istiyorsanız, aşağıdaki bağlantıyı kullanarak Steam üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

BEEP’e inceleme puanım 52/100.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.