İnceleme | Anno 1800

16 Nisan 2019 tarihinde çıkışını yapan Anno 1800, şehir kurma simülasyonu türündeki en popüler oyunlardan biri. Temelde şehir kurma ögelerini içeriyor olsa da, asla sadece bir şehir kurma simülasyonu değil Anno 1800. Halkın ihtiyaçlarını eksiksiz olarak karşılamak, bir üretim zinciri oluşturmak, tarlalarda ve fabrikalarda çalışacak işçilerin yeterli olması, itfaiye veya polis gibi sosyal hizmetlerin sorunsuz çalışması, ekonominin çarklarının sorunsuzca dönmesi, diğer ülkelerle (veya adalarla, ne demek isterseniz) ticaret anlaşmaları imzalayarak ekonominin gelişmesini sağlamak, korsanlara ve olası bir savaşa karşı kendinizi korumak için gemilerden bir ordu kurmak ve daha birçok detayıyla Anno 1800, size tüm detaylarıyla bir ülke (ada, şehir) yönetme şansı sunuyor.

Oyunun başlangıcında sadece çiftçilere ev sahipliği yapıyorken, gelişmeye başladıktan sonra işçiler, zanaatkarlar, mühendisler gibi insanlara da kapımızı açıyoruz. Her seviyeden insanların ayrı istekleri mevcut ve biz, tüm istekleri eksiksiz bir şekilde karşılamalıyız. Çünkü; oyunda en önemli olan iki şey bulunuyor: Ekonomik istikrar ve sorunsuz büyüme. Ülkemizdeki evlerde ilk başlarda çiftçiler otururken, onların ihtiyaçlarını tam olarak karşılamadığımız sürece insanlarımız işçi seviyesine yükselemiyor. Eğer ülkemizde gereğinden fazla çiftçi ve neredeyse hiç işçi olmazsa, oyundaki en önemli ikinci konuyu başaramamış oluruz: Sorunsuz büyüme. Aynı şekilde, ihtiyaçları karşılanan vatandaşlar çok daha mutlu oluyor ve haliyle daha fazla vergi ödemeye meyilli oluyorlar. Oyundaki en önemli birinci konunun ne olduğundan bahsetmiştik: Ekonomik istikrar. Eğer siz, vatandaşlarınızın isteklerini tam anlamıyla karşılamayı başaramazsanız, çok daha az vergi geliri elde edersiniz. Vergi gelirlerinin azalması ise kısa vadede pek sorun yaşatmasa da, uzun vadede sizi zarara uğratacaktır. Ve bununla birlikte oyundaki en önemli birinci konuyu başaramamış oluruz: Ekonomik istikrar. Anno 1800‘de ülkenin sürekli gelişmesi ve ekonominin büyümesi oldukça önemli konular ve eğer bu iki konuda da treni kaçırırsanız, büyük ihtimalle rakipleriniz size fark atacaktır.

Ekonomik istikrarı sağladıysanız ve sorunsuz büyüme de gerçekleşiyorsa artık ikinci aşamaya geçilmesi gerekiyor. İkinci aşama, şehrin sürdürebilir bir şekilde tasarlanması ve kendi kendinize yetebilme olarak iki ayrı konu olarak düşünülebilir. Şöyle özetleyelim: Anno 1800‘de, diğer şehir kurma simülasyonlarının aksine binaları rahatça taşıyabilme özelliği mevcut. Gerektiği zaman şehrinizin tüm tasarımını değiştirme imkanına sahipsiniz. Fakat bunu henüz başlangıçta planlamak ve ona göre aksiyon almak çok daha önemli. Çünkü oyunun ortalarında, belki tam gelişmeniz gerekirken, belki bir ekonomik buhranın içindeyken, belki de bir savaştayken bunun gibi yoğun detay gerektiren bir konuyla uğraşmak sizin aleyhinize olacaktır. Bu nedenle henüz başlangıçta şehrinizi düzgün planlamak çok önemli. Binalar nereye, tarlalar nereye, fabrikalar nereye, sosyal hizmetler nereye… Başlangıçta biraz zaman harcayabilir, biraz da acı çekebilirsiniz fakat ilerleyen zamanlarda şehir planlamasını doğru yapmanın yararını fark edeceksiniz. Kendi kendinize yetebilme konusu ise; ülkenizin tüm üretim kaynaklarına sahip olması ve tüm ihtiyaçlarını kendi kendine üretebiliyor olması. Anno 1800‘de, bazı kaynaklar belirli adalarda bulunuyor ve siz, kendi adanızın içinde bunları üretemiyorsunuz. Bunun için, oyunun henüz başında olmasa da ilerleyen zamanlarda, ihtiyacınız olan kaynakları barındıran diğer (boştaki) adalara yerleşmeniz ve eksik üretiminizi o adalarda telafi etmeniz gerekiyor. Fakat eğer ayakları üzerinde durabilmeyi başarabilen bir ekonominin temellerini attıysanız, üretimdeki eksiklerinizi kapatana kadar komşularınızla ticaret yapabilmeniz de mümkün.

Anno 1800‘ün önemli olan birkaç detayı ise şunlar: Ticaret anlaşmaları, ittifaklar ve deniz savaşları. Çevrenizdeki adalara yerleşen ülkelerle ilişkilerinizi ilerlettikten, size verdikleri görevleri sorunsuzca tamamladıktan ve teslim ettikten sonra onlarla ticaret anlaşması imzalayabilir, ekonominizin güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Ticaret anlaşmasının alış fiyatlarını düşürdüğü veya satış fiyatlarını yükselttiği gibi detaylara dikkat etmedim. Fakat ticaret anlaşması imzalamadan önce ve sonra ekonomik durumunuzu inceler ve karşılaştırırsanız, ticaret anlaşmalarının oldukça olumlu etkiler yarattığını görebilirsiniz. Bunun dışında, yine çevrenizdeki adalara yerleşen ülkelerle bir dostluk anlaşması imzalayabilir ve olası bir savaşta birbirinize yardım edeceğinizi taahhüt edebilirsiniz. Son olarak deniz savaşları; genellikle korsan gemileri yüzünden çıksa da, bazı adaları işgal etmek istediğinizde veya dostluk anlaşması imzaladığınız bir ülke, başka bir ülkeyle savaşa girdiğinde de mecburen ortaya çıkabiliyor. Henüz bir savaşa dahil olmadan veya korsan gemileri sizi rahatsız etmeye başlamadan önce savaş gemilerinden küçük fakat etkili bir ordu kurmanız sizin yararınıza olacaktır.

Anno 1800‘ün en önemli iki olayından bahsetmeden de geçmeyelim: Birincisi, yeni dünya isimli bölgeye giderek keşiflere çıkıyoruz. İkincisi, bir gemiyi uzak bir sefere gönderiyor ve ödüller elde ediyoruz. Yeni dünya, oyunun ilerleyen zamanlarında karşınıza çıkan ve keşfetmek, yerleşmek zorunda olduğunuz bir bölge. Buradaki ürünler de, insanlar da, insanların sınıfları da eski dünyadan farklı. Burada dikkat edilmesi gereken şey: hem eski dünyadaki ülkemizi, hem de yeni dünyadaki ülkemizi aynı anda yönetmek zorunda olduğumuz. Gemilerin sefere gönderilmesi olayı ise rastgele yapılan bir şey değil. Belirli zamanlarda çıkan görevlere bir gemi görevlendiriyoruz ve o gemi sefere çıkıyor. Yolculuk boyunca birçok olay yaşıyor, maceralara atılıyor, ölüm kalım savaşı veriyor ve en sonunda, başarabilirse, seferin sonunda alacağımız ödülü bize ulaştırıyor.

Anno 1800‘de bahsedilmesi gereken oldukça çok detay var: Adanızın kirlilik, güzellik seviyeleri mevcut. Bu seviyeler ne kadar düşük olursa insanlar o kadar mutsuz, adanız o kadar kötü olur ve aynı zamanda turistleri de adadan uzaklaştırır. Bir başka detay, ülkenizde düzenli aralıkla bir gazete yayınlanıyor. Bu gazetedeki haberleri görebiliyor, kendi isteğinize göre gazeteyi manipüle edebiliyorsunuz. Farklı kişilerin yerleştiği adalardan belirli bir yüzde satın alabiliyor, adaya resmen yatırımcı olabiliyor ve adanın gelirinin bir kısmını alabiliyorsunuz. Adadaki vatandaşlardan veya diğer ülkelerden görev alabiliyor, şehrinizi ağaçlarla ve parklarla güzelleştirebiliyor, denize yerleştirilen sabit silahlarla adanızı koruyabiliyorsunuz.

Anno 1800, son zamanlarda oynadığım Cities: Skylines ve Tropico 6 gibi yapımlar ile karşılaştırıldığında oldukça ön plana çıkıyor. Oyunların geçtiği dönemler ve ana temalar farklı olsa da, Anno 1800‘ün sunduğu detaylar müthiş seviyede başarılı görünüyor. Anno 1800, şu an için Steam‘de satılmıyor. Anno 1800‘ü sadece Epic Games Store veya uPlay üzerinden satın alabiliyorsunuz. Anno 1800 Standart Edition isimli standart paket, her iki platformda da 269 TL fiyatıyla satışa sunulmuş durumda. Anno 1800‘ü Steam üzerinden inceleyebilirsiniz fakat satın almanız için Epic Games Store veya uPlay‘i ziyaret etmeniz gerekiyor. Anno 1800‘ü kesinlikle öneriyorum.

Anno 1800’e inceleme puanım 91/100.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.