İnceleme | The Walking Dead: The Final Season

The Walking Dead: The Final Season, 14 Ağustos 2018’de çıkışını yapan ve Telltale Games‘in iflası nedeniyle yapım süreci boyunca bir hayli sorunlar yaşanan bir oyun. The Walking Dead serisinin dördüncü ve son sezonu olma özelliğini taşıyor The Walking Dead: The Final Season. Öncelikle söylemek isterim ki, bu yazı oyunu tanıtıcı bir nitelik taşımaktan çok oyun hakkındaki fikirlerimi ve eleştirilerimi belirteceğim bir yazı olacak. Ayrıca eğer The Walking Dead: The Final Season‘ı henüz oynamadıysanız ve oynamayı planlıyorsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye etmiyorum. Çünkü hikaye konusunda birçok şeyden bahsedeceğim, birçok spoiler verebilirim ve bu da oyun zevkinizi tamamen sıfırlayabilir. 

Öncelikle temel konulardan bahsedelim: The Walking Dead: The Final Season, herkesin bildiği ve çoğu kişinin de yakından takip ettiği The Walking Dead oyununun son sezonu olma özelliği taşıyor. Bununla birlikte, oyunun yapım aşamasındayken geliştirici ekibin iflasa doğru hızlıca sürüklenmesi de bu oyun hakkındaki soru işaretlerini çoğaltmıştı. Bazılarımızın final sezonunun büyük ihtimalle rafa kaldırılacağı düşüncesi de vardı fakat Telltale Games bu işi yarıda bırakmayı uygun görmedi. Üçüncü sezondaki eksiklikler, gariplikler, eleştiriler bir yana, dördüncü sezonun da bu konularda farklı bir yanı yoktu. Fakat bu sezonun büyük zorluklar altında, sırf seriye nokta konulması gerektiği için yapılmış olmasını da hesaba katmalıyız. The Walking Dead: The Final Season, diğer The Walking Dead oyunlarıyla aynı oynanışa sahip. Birkaç grafik düzenlemesi yapılmış olsa da, temel olarak her şeyinin aynı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

The Walking Dead: The Final Season hikayesi konusunda konuşarak başlayalım tartışmaya: The Walking Dead: The Final Season, ana karakterimiz Clementine ile AJ’in maceralarını konu alıyor. The Walking Dead: A New Frontier‘daki gibi yönetmemiz gereken ekstra bir karakter ve takip etmemiz gereken fazladan bir hikaye daha yoktu. Bu sefer, herhalde finalin hatırına, sadece Clementine’a ve onunla birlikte Alvin Junior’a odaklanmış bir hikayeyle karşılaştık. Kalacak bir yer bulma arayışına giren ikili, başlangıçta başlarına gelen küçük bir aksaklık sonrasında kendilerini bir grup çocuğun yaşadığı bir okulda buluyorlar. Artık bir yuva, kalacak yer dertleri yok gibi görünse de, grubun güvenini kazanmak ve Clementine’ın onlardan çok daha güçlü olduğunu kanıtlaması biraz zaman alacaktı. Bunları final sezonun hatırına söylemiyorum fakat hikayenin gerçekten beni oldukça tatmin ettiğini söyleyebilirim. Birkaç sefer Lee’den bahsediyor olmamız, Lilly ile karşılaşmamız ve gerçekten de aşık olabiliyor, bir ilişkiye başlayabiliyor olmamız farklı farklı güzellikler katmış diyebilirim. Hatta bırakın her şeyi, Lee’nin rüyamıza girdiğini, onunla konuştuğumuzu gördüğümüz sahne bile tek başına beni tatmin etmeye yetti, hatta arttı bile. Bununla birlikte, Clementine’ın yaşıtlarından çok daha olgun ve güçlü olduğunu da asıl olarak bu sezonda hissedebildik. Bunun yanında son olarak da ilişkiye başlayabiliyor olmamız da oldukça güzeldi. Fakat maalesef, The Walking Dead‘in kaderi böyle, bu konuda bile seçim yapmamızı istiyordu oyun bizden. Seçtiğiniz kişiyle çok mutlu olurken, seçmediğiniz kişinin çok büyük acılar çektiğine şahit olmak da ayrı bir üzüntü kaynağıydı. Her neyse, hikaye konusunda oldukça başarılıydı ve açık konuşmak gerekirse bayıldım.

Hemen şu konuya da açıklık getirelim, The Walking Dead: The Final Season Türkçe dil için bir desteğe sahip değil ve aynı zamanda The Walking Dead: The Final Season Türkçe yama paketleri de inanılmaz derecede iğrenç. Sırf birkaç bağış almak veya reklam tıklaması üzerinden para kazanmak için bu kadar popüler bir oyunu Google Translate’den çevirmiş olmaları çok üzücü. İngilizce bilmediğim için veya sırf Türkçe yama yok diye oyunu oynayamadığım için yakınacak değilim. Yaklaşık yüzde 90 oranında anlayarak oynadım oyunu ve kaçırdığım kısımları da kelime bazında öğrenerek ilerledim. Fakat yine de bazı çeviri sitelerinin bu konularda tam ciddiyete sahip olmaları, aksi halde bu işi yapmayı bırakmaları gerekiyor. Çünkü elbette İngilizce bilmeyen oyuncular da bu seriyi oynuyor olabilir ve onların rastgele çevrilmiş, özensiz, kontrolsüz bir çevirisine muhtaç olmaları oldukça kötü bir durum. 

Kısaca The Walking Dead: The Final Season, oynamaktan keyif aldığım ve hikayesinden de tatmin olduğum bir oyun olmuş. Clementine’ın ne kadar güçlü olduğunu görürken, aynı zamanda Alvin Junior’ın Clementine’ın tüm özelliklerini yansıttığını da görebiliyoruz. Kim bilir, belki de Telltale Games‘i satın alan yeni firma The Walking Dead için yeni bir sezon daha düşünüyordur ve bu sefer de başrol olarak Alvin Junior’ı görürüz. The Walking Dead: The Final Season şu an için Steam’de 32 TL’ye satılıyor fakat yüzde 50 indirim ile 16 TL’ye de satın almanız mümkün. The Walking Dead: The Final Season‘ı aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Steam üzerinden satın alabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.