İnceleme | The Walking Dead: A New Frontier

Ana hikayenin üçüncü sezonu olan The Walking Dead: A New Frontier, 20 Aralık 2016 tarihinde çıkışını yaptı. İlk sezon incelemesi hariç, diğer iki The Walking Dead inceleme yazısında oyundan bahsetmek yerine kendi fikirlerimi ve olumlu veya olumsuz eleştirilerimi belirttim. Bu yazı da, yani The Walking Dead: A New Frontier inceleme yazısı da aynı şekilde fikirlerimi derlediğim bir yazı olacak. Bu nedenle, henüz ilk iki sezonu oynamayanlar için bu yazı spoiler içerebilir ve büyük ihtimalle de içerecektir. Bu nedenle henüz diğer sezonları tamamlamadıysanız, bu sezon hakkındaki yazıyı okumamanız oyun zevkinizi korumanız açısından yararlı olacaktır.

The Walking Dead: A New Frontier, Telltale Games‘in iflasa doğru sürüklenmesini iyice hızlandıran bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Telltale Games neden iflas etti sorularını bir başka yazıda yanıtlayabiliriz fakat şu an için konumuz The Walking Dead: A New Frontier‘ın neden başarısız bir oyun olduğu veya öyle sanıldığı. The Walking Dead: A Telltale Games Series, ilk sezonunun muazzam hikayesiyle ve daha önce piyasada çok nadir görülen bir oyun yapısıyla oldukça popüler bir hale gelmişti. Telltale Games‘in bu kadar başarılı olacağını düşünemediği ve hikayesini birinci sezon sonunda hüzünlü bir şekilde sonlandırdığı The Walking Dead, yakaladığı başarı nedeniyle devam etmeliydi ve Telltale Games bu fırsatı kaçırmadı. Clementine’ın başrolde olduğu bir hikayeyi önümüze koyan Telltale Games, birinci sezonun başarısının üstüne çıkmayı başaramadı. The Walking Dead: Season Two başarısız bir oyun olmasa da, hikayesini keyifli bulsam da yine de istenilen seviyede değildi. Çünkü ilk sezon öyle bir şaheser sunulmuştu ki bizlere, ikinci, üçüncü hatta dördüncü oyunun hep üstüne ekleyeceğini ve böylece birbirinden güzel oyunlar ortaya çıkacağını sanmıştık. Öyle olmadı ve The Walking Dead: Season Two hikayesi pek de beğenilmedi.

Gelelim şimdiki konumuza, yani The Walking Dead: A New Frontier‘a. Hikayemiz Clementine’ın AJ’i koruması temeli üzerine inşa edilse de, çok daha farklı şeyler de mevcuttu. Bunlardan ilki, Javier isimli yeni bir karakterin oyuna dahil olmasıydı. Clementine ile birlikte yönettiğimiz Javier veya kısa adıyla Javi, Clementine’ın hikayesinin ve maceralarının yanı sıra, bize kendi hikayesini ve yaşadığı zorlukları da aktarıyordu. Zaman zaman Javi’nin eski yaşamına geri dönüyor, hayatı hakkında bilgiler ediniyor, salgının ilk günlerinde başlarına gelenleri öğreniyorduk. Bunun oyuna çeşitlilik kattığını ve açıkçası hoşuma da gittiğini söyleyebilirim. Fakat yine de The Walking Dead: A New Frontier; bırakın birinci sezonu yakalamayı, kısmen de olsa vasat görülen ikinci sezondan bile daha sert eleştiriler alıyordu. İlk sezonda baba figürü olarak Lee, ikinci sezonda Kenny veya Luke ve The Walking Dead: A New Frontier‘da ise Javier bulunuyor. Üçüncü sezon, Clementine’ın yetişkin bir kız olmasına ve artık kendi başının çaresine sorunsuz bir şekilde bakabilmesine odaklanıyordu aslında. Şirket çöküşe gitmeden önce nasıl bir dördüncü veya final sezonu planlanıyordu bilemem fakat Clementine’ın tek başına ve güçlü olduğu bir senaryoyu planladıklarına eminim diyebilirim. Zaten final sezonunda da tıpkı böyle bir Clementine çıktı karşımıza. Demem o ki, üçüncü sezon Clementine’ın yetişkin ve güçlü bir genç kız olmaya doğru attığı bir adım olarak düşünülmüş ve öyle hazırlanmıştı. Javi’nin hikayesini de deneyimliyor olmamız, sanki yeni bir Lee yaratılmaya çalışılıyor gibi göründü bana. Evet, oyuna çeşitlilik kattığı kesinlikle doğru. Evet, Javi’nin hikayesi ve yaşadıkları oldukça dikkat çekiciydi. Fakat yine de Javi’nin bir ana karakter yapılmaya çalışılmış olması pek de mantıklı bir hamle gibi gelmedi bana. Tıpkı ikinci sezonda olduğu gibi başrolde Clementine’ı görmek ve tüm yaşananları onun gözünden deneyimlemek isterdim. Fakat bu maalesef mümkün olmadı. 

Özetle, serinin devam oyunlarının hiçbirinin birinci sezonun kalitesinde olmayacağının farkındaydık aslında. İkinci sezon vasat gibi görülse de, standartları yakalayan ve ortalama düzeyde bir oyundu. Üçüncü sezon için de bu geçerli. İkinci sezonun çizgisinden, aynı yoldan devam edilmiş. Kalite düşmemiş ama aynı zamanda artmamış da. Hikaye hariç her şey yerli yerinde durmuş, hiçbir şey değişmemiş. Olsun, yine de The Walking Dead: A New Frontier oynaması keyifli bir oyundu ve ben oldukça zevk aldım. Oyunu öneriyorum veya önermiyorum diyemem, çünkü eğer ilk iki sezondan keyif aldıysanız bu sezonu da oynamanızı, hikayenin devamını görmenizi tavsiye ediyorum. The Walking Dead: A New Frontier‘ı satın almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilir ve Steam üzerinden satın alımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.