İnceleme | SimCity 5

Çoğu şehir kurma simülasyonu oyuncusunun büyük bir merakla beklediği SimCity 5 veya diğer adıyla SimCity 2013, çok üstten bir bakışla başarılı gibi görünse de detaylarına indiğimizde maalesef çok sorunlu ve bekleneni veremeyen bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikle kısaca SimCity 5 hakkında basit bilgilerden bahsedelim: SimCity 5, 5 Mart 2013’de çıkışını yapan ve Electronic Arts‘ın Maxis Software isimli oyun geliştirme şirketi tarafından geliştirilen bir şehir kurma simülasyonu. SimCity 5, temel olarak bir şehir kurma simülasyonlarında yer alan her şeyi içeriyor ve kötü denilmeyecek bir oynanış sunmayı da başarıyordu. Fakat SimCity 5‘in bir sorunu vardı: Oyun, kopya koruma sisteminin bir parçası olarak sürekli olarak internet bağlantısı gerektiriyordu, yani SimCity 5‘i oynamak için sürekli olarak Electronic Arts‘ın sunucularına bağlı kalmanız gerekliydi. Bir zaman sonra bu sunucular erişilemez, sürekli hata verir hale geldi ve böylece oyun oynanılamaz duruma geldi. Electronic Arts bu konuyla yakından ilgilense ve sorunları hızlıca çözmek için çaba harcasa da, maalesef bu hatalar nedeniyle oyuncular oyundan çoktan soğumuştu ve artık geriye dönüş yoktu.

Kısaca SimCity 5‘ten bahsedeyim: SimCity 5‘i standart bir şehir kurma simülasyonlarından farklı görmeyin. Şehrinizi tasarlıyor, yolları yapıyor, ev, iş yeri ve endüstriyel alanları kuruyor, elektrik üretiyor, evlere su götürüyor, atıkları topluyorsunuz. Evlerden çöpleri topluyor, itfaiye, karakol ve hastane gibi hizmetleri de vatandaşlarınıza sunabiliyorsunuz. Eğitim konusunda ilkokul, lise ve üniversite de yapabiliyorsunuz. Ayrıca şehrinizi parklar ve bahçelerle de süsleyip, daha çekici hale getirebiliyorsunuz. Son olarak, bir şehrin olmazsa olmazı toplu taşımayı da kısmen detaylı bir şekilde düzenleyebiliyorsunuz. Hatta oyunda bazı ekstra güzellikler de bulunuyor: Örneğin öğrencilerin okula servisle gitmesini sağlayabiliyorsunuz ve ayrıca servislerin duracağı durakları bile belirleyebiliyorsunuz. Bunların yanında şehrin çeşitli yerlerine kamu binaları da koyabiliyorsunuz.

SimCity 5‘in en büyük ve temel hatası, oyuncular tarafından da terk edilmesinin başlıca sorunu buydu. Fakat yüzeysel problemler dışında, bir şehir kurma simülasyonu olarak düşünüp ve sundukları konusunda konuşmak gerekirse, SimCity 5‘in birçok sorunu daha bulunuyordu. Aslında oyun kısmen de olsa çeşitlilik konusunda başarılıydı. Yani, şöyle başarılıydı: Şehir kurma simülasyonları her sene üçer beşer çıkan ve sürekli hayatımızda olan oyunlar değiller. 2009 ve 2010’da o dönem dikkat çeken sadece Cities XL oyunu bulunuyordu. Cities XL neler sunmuştu ve ne kadar yeterliydi bunu başka bir konuda tartışırız fakat Cities XL 2009’un son çeyreğinde çıkış yaptıktan hemen sonra 2010’un sonunda Cities XL 2011 isminde ve ardından 2011’in sonunda Cities XL 2012 isminde iki yeni oyun ile bir seri haline gelmişti. Bu, şehir kurma simülasyonlarının her sene yeniden karşımıza çıkması pek de olası bir durum değildi fakat Cities XL serisi bunu değiştirmişti. SimCity 5 için 2012 yılının başında dedikodular çıkmış ve yeni bir SimCity oyunu yayınlanacağı artık herkesçe bilinir olmuştu. Bunun üzerine Cities XL serisi de yeni bir oyunu, SimCity 5‘in çıkışından hemen birkaç hafta önce yayınlamıştı. Cities XL serisinin yetersiz kalması ve SimCity‘nin muazzam derecede popüler bir marka olması nedeniyle SimCity 5‘i bekleyenlerin beklentisi de oldukça yüksekti. Bu nedenle SimCity 5‘in sundukları eğer rakipleriyle kıyaslanırsa oldukça başarılı oldukları söylenebilirdi. Fakat yine de bekleneni pek fazla veremeyen, sorunlarla dolu bir oyun koyuldu önümüze. Bu da haklı olarak çoğu oyuncuyu delirtmeye yetti ve herkes hızlıca oyundan soğumaya başladı. Evet, oyunun güzel yanları elbet vardı. Eğer arkadaşlarınızla oynuyorsanız ticaret yapabiliyordunuz veya tek başınıza oynuyorsanız diğer şehirleri de yönetip, kendi kendinizle ticaret yaparak ekonominizi canlı tutabiliyordunuz. Fakat çok büyük eksiklikler de vardı. Bunların en temeli haritanın müthiş derecede küçük olmasıydı örneğin. Herkes rahat rahat yayılabileceği, şehrini rahat planlayabileceği bir harita istiyordu ve SimCity 5 bunu maalesef sunamadı. Oyunu ilk birkaç ay sonra direkt olarak bıraktığım ve bir daha yüzüne bakmadığım için ne kadar gelişmeler ve değişiklikler oldu bilmiyorum fakat başlangıçta toplu taşıma sistemi de berbattı. Otobüslerin duraklarını belirliyorduk, nerede duracaklarını biz seçiyorduk fakat bir güzergahları yoktu. Eğer bir otobüsün daha hızlı yolculuk yapmasını, trafiğe takılıp boşa vakit harcamaması için alternatif yollardan gitmesini istiyorsanız eliniz kolunuz bağlıydı. Çünkü güzergah yönetmek veya değiştirmek diye bir şey mümkün değildi.

SimCity 5; başlangıçtaki küçük optimizasyon sorunları, bazı eksiklikleri ve en önemlisi sunucularındaki problemleri nedeniyle çoğu oyuncunun keyif alamadan bırakmak zorunda kaldığı bir oyun olarak akıllarda kaldı. Zaten Electronic Arts, bu konuyu kendi başarısızlığı olarak görmek yerine Maxis‘i günah keçisi yaptı ve stüdyo 5 Mart 2015’de kapatıldı. SimCity 5 sistem gereksinimleri konusunda biraz zorlayıcı olabilir, bu nedenle oyunu satın almadan önce sisteminizin yeterli olup olmadığına göz atmanızda fayda var. SimCity 5 Türkçe dil desteğine sahip değil fakat Türkçe yama ile oyunu Türkçe yapabilirsiniz. SimCity 5, aradan 7 yıl geçmesine rağmen hala Steam‘de satılmıyor fakat oyunu Electronic Arts‘ın kendi platformu olan Origin üzerinden satın almanız mümkün. SimCity 5 Standart Edition şu an için 19,99 Euro ve SimCity 5 Complete Edition ise 29,99 Euro fiyatından satılmakta. Eğer SimCity 5‘i satın almak istiyorsanız kesinlikle indirim beklemenizi tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.