İnceleme | MicroTown

MicroTown‘ın inceleme kodu elime birkaç hafta önce geçti ama rahatça, anlayarak ve sakin bir kafayla oynamak istediğim için sürekli MicroTown‘ı oynamayı erteledim. En sonunda iki veya üç gün önce MicroTown hakkında bir inceleme yazısı hazırlamaya karar verdim ve oturdum oyunun başına. Henüz erken erişimde olduğu için pek de fazla bir şey sunamayacağını, başlangıçta bile sıkıcı olabileceğini düşünmüştüm ki oyunda biraz vakit geçirdikten sonra yanıldığımı anladım. Öncelikle MicroTown‘dan bahsedeyim: 30 Ağustos 2019 tarihinde çıkışını yapan MicroTown, bağımsız bir şehir kurma simülasyonu. İki boyutlu ve piksel grafiklere sahip olan MicroTown, çok sade ve basitçe bir köy kurduğumuz ve temel işlevler ile köyümüzü yönettiğimiz bir oyun. Yapısı ve oynanışı oldukça standart, karışık şehir planlaması veya detaylı ekonomi yönetimi yok. Zaten hem oyunda şehir değil köy kuruyoruz, hem de henüz erken erişimde olduğu için oyunu pek fazla ilerletmek mümkün olmuyor. Yine de MicroTown, her ay düzenli olarak güncellenen ve çeşitliliği artan bir oyun. Bu nedenle, özellikle erken erişimden çıkıp tam sürüme geçildiğinde MicroTown‘ın oldukça popüler olabileceği fikrini savunuyorum. MicroTown‘ın müthiş bir potansiyeli var ve umarım başarılı geliştirmeler ile bu potansiyeli sonuna kadar kullanabilir.

MicroTown‘dan detaylı olarak bahsetmek gerekirse; amacımız bir köy kurmak, eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde idare etmeye çalışmak. Diğer tüm benzer oyunlarda gördüğümüz şeyler burada da mevcut: ağaç kesiyoruz, ağaçlardan odun elde ediyoruz, odunlardan da çıra ve kereste üretebiliyoruz. Taş ihtiyacımızı karşılamak için ise taş madeninin bulunduğu yere maden koyuyoruz, rastgele şekilde taş üretimi (hatta kömür, demir vesaire için de geçerli) yok. Köyümüzün yiyecek ihtiyacını karşılamak için meyve ve sebze yetiştiriciliği yapıyoruz. Oyunda deniz olmasına rağmen balık tutamıyoruz, birkaç hafta içerisinde yeni güncelleştirmeler ile oyuna ekleneceğini düşünüyorum. Kapasitemizi artırmak için evler yapıyoruz, çünkü ne kadar boş evimiz olursa o kadar yeni köylü geliyor köyümüze. Köylüler taşımacılık, inşaatçılık yapabiliyor ve ayrıca üretim yerlerinde işçi olarak da çalışabiliyorlar. Herhangi bir şekilde maaş veya vergi yok. İnşaatlar için genellikle kereste ve taşa (direkt taş değil de, stone slab olarak geçiyor oyunda; tam olarak Türkçe karşılığını bilmiyorum) ihtiyaç duyuyoruz. Ağaç kesmenin yanında; fidanları yetiştirmesi için, fidanları dikmesi için, kereste üretmesi için ve çıra üretmesi için ayrı ayrı iş yerleri kurabiliyoruz. Taş için maden yaparken, onları işlemesi (stone slab) için de taşçı (mason diye geçiyor) yapabiliyoruz. Oyunun en sevdiğim yanı ise bir bilgi seviyenizin bulunması ve bilgi seviyeniz (veya puanlarınız) ile yeni buluşları aktif edebiliyor olmanız. Şöyle özetleyeyim: Oyun size bir görev veriyor; 5 havuç, 5 domates yetiştir ve 10 bilgi puanı kazan diyor. Siz de görevi tamamlıyorsunuz ve 10 bilgi puanı kazanıyorsunuz. Bu 10 bilgi puanı ile geliştirme yapacağınız sayfaya gidiyorsunuz ve neyi öğrenmek istediğinizi seçiyorsunuz. Tarlayı aktif edip patates yetiştirebilirsiniz, hayvancılığı aktif edip hayvancılık yapmaya başlayabilirsiniz gibi birçok seçeneği aktif edebilir ve köyünüzü daha fazla geliştirebilirsiniz. 

MicroTown sistem gereksinimleri oldukça düşük fakat bilgisayarımın gereğinden fazla ısındığını fark ettim; dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Ayrıca oyunda Steam başarımları yer alsa da Steam koleksiyon kartları mevcut değil. MicroTown şu an için Steam’de 15,50 TL’ye satılıyor ve Steam yaz indirimi kampanyasında da yer almıyor. Zaten oyun sadece çıkış yaptığı gün yüzde 10 indirime sahipti ve sonrasında hiç indirime girmedi. Henüz erken erişimde olan ve oynama süresi kısıtlı olan bir oyuna 15,50 TL vermek size ne kadar hoş gelecektir bilmiyorum fakat ben kesinlikle MicroTown‘ın büyük bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum ve bu fiyatın da MicroTown için oldukça uygun olduğunu söyleyebilirim. Şehir kurma simülasyonlarını seven ve özellikle köy temalı şehir kurma simülasyonlarını sevenlerin MicroTown‘a kesinlikle göz atmasını tavsiye ediyorum. MicroTown hakkında bir sorunuz olursa bana yorumlardan veya sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak MicroTown‘ı Steam üzerinden satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.