İnceleme | 270: Two Seventy US Election

270: Two Seventy US Election, 15 Mayıs 2018 tarihinde çıkışını yapan politika temalı oynaması ücretsiz bir strateji oyunu. Kısaca 270: Two Seventy US Election, ABD başkanlık seçimlerini konu alan ve seçimleri kazanmaya çalıştığınız bir oyun. Oyunda, 2016 yılında yapılan başkanlık seçimine katılan isimler yer alıyor ve biz de bunlardan herhangi birini seçerek ABD başkanı olmak için çalışmaya başlıyoruz. Ayrıca belirteyim, her adayın kendine göre artı ve eksi yönleri bulunuyor. Oyunun adından da anlaşılacağı üzere, başkan seçilebilmek için Seçiciler Kurulu tarafından verilecek 270 oya ihtiyaç duyuyorsunuz. Bunun için de rakiplerinizle yarışıyor, eyaletleri onların elinden almaya çalışıyorsunuz.

Biraz daha detaylı anlatmak gerekirse: oyunda iş adamlarıyla toplantı, mitingler, basınla görüşmeler gibi yoğun detaylar bulunmuyor. Başlangıçta bir miktar parayla başlıyoruz ve amacımız, yeterli miktarda parayı harcayarak istediğimiz eyaleti kendi tarafımıza çekmek. Yanılmıyorsam 250 bin dolar gibi bir parayla başlıyoruz; oyun tur bazlı olduğu için her tur bu paramız yenileniyor, yani parayı her bir turda sonuna kadar harcamak mantıklı olacaktır. Mevcut bütçemizi artırmak için bazı grupları desteklememiz gerekiyor. Örneğin; ben Hillary Clinton ile oyuna başladım. Oyunda Youth Vote isimli bir grup bulunuyor, bunu genç oyu veya gençlerin oyu olarak çevirebiliriz. Gençlerin oyunu ve desteğini istiyorsanız, başlangıçta onlara biraz para harcamanız gerekiyor. Belirli bir eşiği geçtikten sonra gençlerin desteğini tamamen kazanmış oluyorsunuz ve her tur başında size ekstra 25 bin dolar ödenek veriyorlar. Böylece bütçenizi artırıyor ve rakiplerinize karşı daha avantajlı oluyorsunuz. Oyunda, tıpkı ABD seçimlerinde olduğu gibi, halk oylamasını kazanmaktan daha çok önemli olan şey Seçiciler Kurulundan 270 oy almayı başarabilmek. Fakat zaten 270 oy alıp, üstüne halk seçimini kazanma ihtimaliniz oldukça yüksek. Oyunda; her turda belirli eyaletlere para harcıyoruz ve Seçiciler Kurulu oylarını almaya çalışıyoruz. Her eyalet için iki ayrı eşik var. Bunu da şöyle özetleyebilirim: Bir eyaletin seçim bedelinin 10 bin dolar olduğunu düşünelim. Direkt 10 bin dolar harcayıp, bu eyaleti kazanamıyorsunuz. Öncelikle mevcut bedelin en az üç katını ödemeniz gerekiyor. Eyalet seçim bedelinin üç katını ödediğiniz zaman oradaki Seçiciler Kurulu oyları sizin hanenize ekleniyor fakat iş bitmiş olmuyor. Rakipleriniz de buraya para harcayabilir, daha kötüsü sizi geçebilir ve hatta eyaleti tamamen kendi tarafına çekebilir. Bunu da şöyle özetleyeyim: Eğer siz 10 bin dolarlık bir eyalete 30 bin dolar ödemiş ve Seçiciler Kurulu oylarını kendi tarafınıza çektiyseniz, 40 bin dolar ödeyen bir başkası sizi geçmiş sayılıyor ve Seçiciler Kurulu oyları artık onun tarafına gitmiş oluyor. Yanlış hatırlamıyorsam eğer toplamda 10 adım bulunuyor eyaletler için; 10 bin dolarlık bir eyaleti tamamen kazanmak için toplamda 100 bin dolar harcamanız gerekiyor. Fakat tabi ki her eyalet 100 bin dolar gibi küçük bir miktarla kazanılmıyor. Bazı eyaletlerin tek turluk seçim bedeli 50 bin dolar oluyor, yani bu eyaletleri kazanmak için 500 bin dolar civarında bir harcama yapmanız gerekiyor. Seçiciler Kurulu oylarına göre değişiyor hangi eyaletin seçim bedelinin ne kadar olacağı. Ve sanırım bir de nüfus etkeni de önemli fakat eyalet detaylarında nüfuslar yer almıyor, sadece tur sonlarında alacağınız tahmini oy oranınız belirtiliyor. 

Genel olarak bakıldığında 270: Two Seventy US Election gerçekten keyifli bir oyun. Ayrıca arkadaşlarınızla ve hatta rastgele kişilerle de bu oyunu oynayabilmeniz mümkün. Türk insanının siyasete düşkünlüğünden olacak ki, her oyunda çoğunlukla Türklere denk geldim. 270: Two Seventy US Election sistem gereksinimleri oldukça düşük, Windows 10 haricinde hiçbir şeye ihtiyaç duymuyor. Oyunda Steam başarımları veya Steam koleksiyon kartları ve en önemlisi Türkçe dil desteği yer almıyor. Başlangıçta neredeyse hiç oyun içi satın alma sunmayan 270: Two Seventy US Election, artık çoğu şeyi oyun içi satın alma ile sunmaya başlamış. Standart başkan adayları yerine klasik isimleri aktif etmek için bir miktar para ödemeniz gerekiyor. Seçimleri daha rahat kazanabilmeniz için bir VC, yani Başkan Vekiline ihtiyaç duyuyorsunuz ama onu da satın almanız gerekiyor maalesef. Eğer seçimde geri düştüyseniz ve ödenek ihtiyacı duyuyorsanız, evet, onu da oyun içi satın alma ile satın alabilirsiniz. 270: Two Seventy US Election, tek başınıza ve arkadaşlarınızla birkaç kez oynayabileceğiniz, çerezlik diyebileceğimiz basit bir oyun. Eğer zaman geçirmek için bir oyun arıyor ve politikayla da ilgileniyorsanız deneyebilirsiniz. 270: Two Seventy US Election‘ı çerezlik bir oyun arayanlara öneriyorum. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak 270: Two Seventy US Election isimli oyunu Steam üzerinden oynayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.