Duolingo Nedir?

30 Kasım 2011 tarihinde piyasaya çıkan Duolingo, ücretsiz bir şekilde dünya dillerini öğrenebildiğimiz bir platformdur. Duolingo nedir, Duolingo kısaca ücretsiz dil öğrenme sitesidir. Duolingo‘nun çeşitliliği o kadar fazladır ki, dersler ve diller konusunda neredeyse hiçbir limiti yoktur. Duolingo, kullanıcılarının desteğiyle hızlıca büyüyen bir platformdur ve her geçen gün yeni dersler ile yeni diller eklenmektedir. Şu an için anadili Türkçe olanlara İngilizce, Almanca ve Rusça kursları açık fakat Fransızca derslerinin de yarısından çoğu tamamlanmış durumda. Tahmini olarak Duolingo Fransızca kursu 2022 Mayıs ayında açılacak. Henüz anadili Türkçe olanlar için başka dil kursları da bulunmuyor. 

Duolingo gerçekten işe yarar mı sorularının yanıtı ise kişinin kendisine bağlı. Duolingo kursları oldukça başarılı olsa da, dersleri en temel seviyeden başlasa da, öğrenme hevesi olmayan veya öğrenmeye çalıştığı dile çok uzak olan birisi pek de hızlı şekilde Duolingo derslerine alışamaz. Bu nedenle Duolingo yararlı mı sorusunun cevabı kişiye göre değişir; yeni bir dil öğrenirken hevesli olmalı ve öğreneceğiniz dilin başlangıç seviyesine hakim olmalısınız. 

Duolingo tamamen ücretsiz bir platform olsa da Duolingo Plus isminde yeni bir platform mevcut. Duolingo Plus; tamamen reklamsız, derslerin mobil cihazlara indirilebildiği bir deneyim sunuyor. Duolingo derslerinde yanlış yaptığınız, neden yanlış olduğunu ve doğrusunun neden öyle olduğunu sorgulamak/öğrenmek için diğer kişilerle bunları tartışabiliyorsunuz. Böylece aklınızda hiçbir soru işareti kalmazken, öğreneceğiniz dili her yönüyle öğrenmiş oluyorsunuz. Duolingo‘ya buradan ulaşabilirsiniz: https://www.duolingo.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.