İnceleme | Watch Dogs

Watch Dogs, 26 Mayıs 2014’de çıkışını yapan ve Ubisoft tarafından geliştirilen bir aksiyon açık dünya oyunu. Tema olarak birbirlerinden farklı olsalar da, Ubisoft, Watch Dogs‘u Rockstar‘ın Grand Theft Auto serisine rakip bir oyun/seri haline getirme çabası içerisindeydi başlangıçta. Harika oynanış videoları, müthiş grafikleri ve muazzam çeşitliliğiyle, kendine ait bir yapıya sahip olmasıyla ve eşsiz hikayesiyle neredeyse tüm oyuncuların merakla beklediği bir yapım olmuştu Watch Dogs. Beklentinin neredeyse zirvede ulaştığı Watch Dogs, çıkışını yaptıktan sonra çoğu kesim tarafından sıkça olumsuz eleştiriler aldı. Günümüzde Watch Dogs, Grand Theft Auto serisine rakip olamasa da, oldukça başarılı ve popüler bir seri haline gelmiş durumda.

Başlığa baktığınızda bunun bir Watch Dogs inceleme yazısı olacağı izlenimine kapılsanız da, bu kadar popüler ve aynı zamanda eski bir oyunun incelemesini bugünlerde yazmak pek de iyi bir hamle olmayacaktır. Bu nedenle Watch Dogs hakkında kendi düşüncelerimi, kişisel görüşlerimi dile getireceğim bir yazı hazırlamayı planladım. Watch Dogs‘u çıktığı sene olan 2014’ün sonlarına doğru deneyimleme imkanım olmuştu fakat bu yazıyı hazırlamadan önce Playstation 4 üzerinden tekrar oyunu deneyimlemek istedim ve bugün bitirmeyi başardım. Öncelikle Watch Dogs hikayesi hakkında birkaç şey söylemem gerekiyor: Karakterimiz Aiden Pearce, ailesi ile (kız kardeşi ve iki yeğeni) yolculuk yaparken saldırıya uğruyor ve 6 yaşındaki yeğeni (Lena) bu saldırıda hayatını kaybediyor. Bu olay nedeniyle intikam almak isteyen Aiden, şehrin işletim sistemini hackliyor ve tüm her şeyi yönlendirebiliyor. Hikaye dışarıdan basit bir intikam hikayesi gibi görünse de, birbirine bağlı birçok olayla ve hiç beklemediğiniz durumlarla karşılaşıyorsunuz. Bana göre Watch Dogs, hikayesi bakımından oldukça başarılı.

 

Watch Dogs hakkında düşüncelerime gelecek olursak: Hikaye ve hikaye akışı oldukça başarılıydı. Araç sürmenin zorluğunu ilk günlerde eleştirdiğimi hatırlıyorum fakat bu sefer neredeyse hiç zorlanmadığımı söylemeliyim. Bazı yerlerde yapay zekanın sadece bana zorluk olsun diye kodlandığını düşündüm ama bunu gözardı edebilirim sanırım. Araç sürerken, daha doğrusu birilerini yakalamaya çalışırken veya birilerinden kaçarken, her seferinde yapay zeka işlerimi daha da zorlaştırmayı başardı. Evet, oyuna biraz zorluk eklemek için araçların yolumu engellemesi ve kaza yapmam oldukça normal fakat yayalar ölmek veya yaralanmak için ayrıca bir çaba sarf ediyorlar. Oyunda, yaptığınız davranışlara göre şehirdeki vatandaşlar sizi seviyor veya sizden nefret ediyorlar. Bu nedenle polis öldürmemeye, yan görevleri yapmaya ve en önemlisi sivillere zarar vermemeye çalışıyorsunuz. Ben buna, sivillere zarar vermemeye ne kadar dikkat edersem edeyim, siviller her seferinde önüme atlamayı, araçtan kaçmak yerine araca yapışmayı ve en sonunda yaralanmayı veya ölmeyi tercih ediyorlar. Oynadığım süre boyunca hayatta kalmaya çalışan bir sivil bile görmediğimi söyleyebilirim. Fakat buna rağmen, biraz da sabırla birlikte eksiye hiç düşmedim. Oynanış konusuna gelirsek de hiçbir zorluk çekmedim, bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Araç sürmenin pek de bir zorluğu yoktu. Çatışmadayken de çoğu kez ölsem de çok rahattım, hiçbir zaman oyunun mekanikleri konusunda söylendiğimi hatırlamıyorum. Hikaye tatmin ediciydi ve oyun boyunca intikam ateşiyle yandım tutuştum, muradıma da erdim oyunu bitirdikten sonra. Her şey bir yana, oyun hakkındaki en cezbedici ve hoşuma giden şey hackleme mekanikleri oldu. Neredeyse şehirdeki her şeyle oynayabiliyor, değiştirebiliyorsunuz ve bu oyun zevkinizi kat kat artırıyor. 

Watch Dogs şu an için Steam’de 135 TL’ye satılıyor fakat 55 TL civarlarına düştüğü de oluyor, bu nedenle Watch Dogs‘u oynamak istiyorsanız indirim beklemeniz yararınıza olacaktır. Zaten 6 sene önce çıkmış ve çokça olumsuz eleştiri almış bir oyuna 135 TL vermeyi ister misiniz, orası bambaşka bir konu. Ben Watch Dogs‘un Playstation 4 versiyonunu Vatan Bilgisayar’dan 80 TL’ye satın aldım. Watch Dogs‘a başlamayı planladığım zamanlarda Playstation Store‘dan geçici süreliğine kaldırılmıştı ve ben de ne kadar süreceğini bilmediğim için beklemek istemedim. Kendimi avantajlı konumda görüyorum çünkü dijital fiyatına kutulu oyun satın alıyor olmak ve bir koleksiyona sahip olmak oldukça güzel bir şey, tabi benim açımdan. Watch Dogs‘u Playstation 4 için teknoloji marketlerden maksimum 90 liraya satın alabilirsiniz, aklınızda bulunsun. Eğer Watch Dogs‘u Steam üzerinden satın almak istiyorsanız yukarıda da bahsettiğim gibi fiyatı 135 TL fakat oldukça eski olduğu için sıkça indirime giriyor ve indirim zamanlarında kaçırılmaması gerekiyor. Bir Watch Dogs hayranı olarak Watch Dogs‘u kesinlikle öneriyorum fakat yine de oyuna karşı bir ön yargınız bulunuyorsa lütfen daha detaylı inceleme yazıları okuyun ve birkaç oynanış videosu izleyin. Watch Dogs‘u Steam üzerinden satın almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.