İnceleme | Valhalla Hills

Valhalla Hills, 2 Aralık 2015’de çıkışını yapan bir bağımsız yapım. Temel olarak Valhalla Hills, bir şehir kurma simülasyonu olarak da görülebilir. Fakat Valhalla Hills hakkında direkt olarak şehir kurma simülasyonu diyerek geçmek pek de doğru olmayacaktır; oyunda şehir kurma ve inşa etme mekanikleri bulunsa da temel olarak amacımız bir şehir kurmak veya yönetmek değil. Valhalla Hills‘de, kapıları kullanarak Valhalla’ya girmeye çalışıyoruz. Amacımız, kapıları veya diğer adıyla portalları açmak ve bir sonraki bölüme/seviyeye ilerlemek. Yerleşmeye çalıştığımız küçük adada sınırlı sayıda insan gücüne sahibiz ve bu insan gücüne de bir anda değil, teker teker sahip olabiliyoruz. Başlangıçta yaklaşık 10 kişiyle oyuna başlasak da, yavaş yavaş geliştikçe bir portal üzerinden Vikingli isteyebiliyoruz ve kapasitemizin yettiği kadar Vikingli alabiliyoruz. Fakat dediğim gibi, hepsini bir anda alamıyoruz; gelişmemiz ve yayılmamız gerekiyor. Halkımızın, daha doğrusu Vikinglilerin yerleşmesi için çadırlar yapıyor, iş yerleri açıyoruz. İş yerlerini ise şöyle örneklendirmek gerekiyor: İş yerleri tabi ki modern değiller; balıkçı, odun toplayıcı, kereste yapıcı, taş toplayıcı gibi basit ve temel. Gelişiyor, malzeme toplamaya çalışıyoruz. Haritamız küçük olsa da kesinlikle yeterli oluyor ve rahatlıkla yerleşim yerlerimizi genişletebiliyoruz. Balta, kazma, olta gibi temel ama yararlı aletler üretiyor, çalışanların işlerini kolaylaştırıyoruz. Çünkü ellerinde malzeme olmasa bile elleriyle mevcut işlerini yapabiliyor Vikingliler.

Biraz genişledikçe düşmanlarla karşılaşıyor, onlarla savaşıyoruz. Bunun için savaşçı da yetiştirebiliyor ve yeterli malzememiz varsa kullanması için bir balta da yapabiliyoruz. Her şeyi tamamladıktan, yerleştikten, savaşçılarımızı hazırladıktan, yeterli kaynağa sahip olduktan sonra artık bir sonraki seviyeye geçmek için hazır oluyoruz. Bir sonraki seviyeye geçmek için kapıyı veya asıl adıyla portalı kullanmamız gerekiyor. Portaldan geçmek için iki seçeneğimiz bulunuyor: Savaşmak veya rüşvet vermek. Portalı açtığımızda birden fazla düşman geliyor ve bunlarla savaşmak zorunda kalıyoruz. Eğer onlarla savaşacak kadar güçlü değilsek veya savaşmak istemiyorsak, onlara talep ettikleri ürünleri (eğer elimizde varsa) veriyor ve savaşmadan bölümü geçebiliyoruz.

Valhalla Hills normalde 31 TL fiyatından satılıyor olsa da, Steam yaz indirimleri nedeniyle yüzde 90 indirimle 3,10 TL’ye kadar düşmüş durumda. Valhalla Hills sistem gereksinimleri ise ortalamanın biraz üstünde, bu nedenle oyunu satın almadan önce sisteminizin yeterli olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ediyorum. Valhalla Hills Türkçe dil desteğine sahip değil fakat 12 dili destekliyor ve bu konuda oldukça başarılı. Ayrıca Valhalla Hills, Steam başarımlarına ve Steam koleksiyon kartlarına da sahip. Valhalla Hills‘i indirimsiz fiyatından satın almanız hiç de mantıklı bir tercih olmayacaktır fakat 5 TL ve altında bir fiyattan kaçırılmaması gerektiğini düşünüyorum. Aşağıdaki bağlantı üzerinden Valhalla Hills‘i satın alabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.