İnceleme | Neo Cab

Alışık olmadığımız bir dünya, gizemli bir hikaye ve her şeyiyle eksiksiz bir başyapıt. Neo Cab, 3 Ekim 2019’da çıkışını yapan zengin hikayeli bağımsız bir macera oyunu. Teknolojiyle tamamen iç içe geçmiş bir şehir; sürücüsüz araçlar, personeli olmayan konaklama yerleri, tam otomatik şarj istasyonları, kişiselleştirilen reklamlar ve daha birçoğu. Neo Cab, verdiğim örneklerden de anlaşılacağı üzere Cyberpunk bir dünyada geçiyor. Teknolojinin oldukça gelişmesi ve hayatımızı kolaylaştırması dışarıdan muazzam görünse de, Neo Cab‘in dünyası tam bir distopya. Neo Cab hikayesi hakkında kısaca bir bilgi verelim: Ana karakterimiz Lina, çocukluk arkadaşının yanına taşınmak için gittiği Los Ojos şehrinde sayısız macera yaşıyor. Tamamen otomasyonla yönetilen Los Ojos’da araç kullanan birkaç insandan biri olan Lina, çocukluk arkadaşının gizemli bir şekilde ortadan kaybolmasının ardından onun peşine düşüyor. Yanında neredeyse hiç parası olmayan Lina, geldiği şehirde olduğu gibi Neo Cab şoförlüğü yapmaya devam ediyor. Kaybolan arkadaşının izini sürmek için ise özel taksisine binen yolcularla konuşuyor, ipuçları bulmaya çalışıyor.

Neo Cab, direkt olarak hikayeyi takip ettiğimiz ve sonuca ulaştığımız bir oyun değil. Hikayeyi devam ettirebilmek ve hatta tamamlayabilmek için özel taksicilik yapmaya, para kazanmaya devam etmek zorundayız. Özel taksiciliği de tamamen Uber şoförlüğü gibi düşünebilirsiniz; uygulama üzerinden müşteri seçiyor, gitmek istedikleri yere götürüyoruz. Fakat her şey sadece bununla da kalmıyor. Her yolculuğun sonunda müşteriler size 1 ile 5 arasında yıldız veriyor; bu nedenle yol boyu iyi diyalog kurmalı ve onları rahatsız etmemelisiniz. Sürücü puanınız düşük olursa kovulabilir ve eğer puanınız yüksek olursa da özel müşteriler tarafından tercih edilebilirsiniz, ki onlar hem daha fazla ücret öderken, hem de hikaye konusunda birkaç ipucu almanızı sağlıyorlar. Bunlara ek olarak aracımızı neredeyse her gün şarj etmemiz ve konaklayacak bir yer bulmamız gerekiyor. Şarj istasyonuna her gittiğimizde arabamızın şarjını ne kadar doldurmak istediğimiz konusunda dikkatli olmalıyız, çünkü kalacak bir yeri olmayan birisi olarak cebimizde kalan son parayı da çarçur etmek pek de mantıklı bir hareket olmayacaktır. Neo Cab hikayesi bizim kararlarımıza, yaptıklarımıza, çabalarımıza bağlı olmak üzere değişiyor ve oyunun nasıl biteceğini de aynı şekilde biz belirliyoruz. Düşük puanlar almayı sürdürürseniz işinizden kovulabilir veya yakıt alacak paranız olmayınca yolda kalabilir, sizin için her şey sonlanabilir; tüm gidişat sizin yaptıklarınıza bağlı. Kişilerle diyalog kurduğumuzda söyleyeceğimiz şeyi genellikle biz seçiyor ve hikayeyi bu şekilde ilerletiyoruz. Fakat bazen, örneğin çok sinirlendiğinizde, konuşmayı sakin bir şekilde sürdürmeniz mümkün olmuyor ve bu yüzden bir başka agresif cevap verip konuşmayı daha da alevlendiriyorsunuz. Konuşmayı nasıl başlatacağınıza, neler söylediğinize ve ruh halinizin, duygularınızın ne seviyede olacağına veya ne yönde değişeceğine dikkat etmelisiniz. 

Neo Cab‘i genel olarak oldukça sevdiğimi ve eksiksiz bulduğumu söylemeliyim. Gelişmiş teknolojilerin yanlış kişiler tarafından yönetilmesiyle nasıl bir dünyayla karşılaşacağımızı oldukça güzel bir şekilde işlemişler. Oyunun temasından ve ilerleyen teknolojinin oyun içerisinde sunduklarından oldukça memnun kaldım. Bir ürüne bakan kişiye göre şekillenen reklamlar, duygularınızı ifade eden aksesuarlar ve daha birçoğu. Neo Cab Türkçe dil desteği dahil olmak üzere toplamda 13 dil desteği sunuyor. Steam başarımlarına sahip olsa da, maalesef Neo Cab‘de Steam koleksiyon kartları yer almıyor. Neo Cab sistem gereksinimleri konusunda ise Steam sayfasında net bir bilgi yer almıyor; sadece 64 bit Windows 10’a sahip olmanız gerektiği yazıyor. Neo Cab‘i oynarken hiçbir şekilde problem yaşamadım ve oyunu rahatlıkla 60 FPS’in üzerinde oynayabildim. Neo Cab şu an için Steam’de 25 TL’ye satılıyor fakat ben yüzde 40 indirimle 15 TL’ye satın aldım, indirim beklemeyi tercih edebilirsiniz. Neo Cab‘i kesinlikle öneriyorum, bağımsız bir stüdyodan çıkmış en başarılı işlerden birisi olduğunu net bir şekilde söyleyebilirim. Oyunu satın almak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.