İnceleme | Euro Truck Simulator 2

Türk oyuncu topluluğunun en çok hoşlandığı ve zaman geçirdiği oyunlardan birisi olan Euro Truck Simulator 2, 18 Ekim 2012 tarihinde çıkışını yapmış olan bir tır simülasyon oyunu. Euro Truck Simulator 2 inceleme yazısı, oyundan bahsetmekten çok oyun hakkındaki deneyimlerimden ve fikirlerimden oluşacak. Bu yazıyı Euro Truck Simulator 2 hakkında görüşlerim olarak da düşünebilirsiniz. Öncelikle oyundan bilmeyenler için çok kısaca bahsedelim: Euro Truck Simulator 2, Avrupa’nın birçok şehrinde yük taşımacılığı yaptığımız, şirket kurduğumuz, işçiler çalıştırdığımız, gerektiğinde bankadan kredi çekebildiğimiz, gerektiğinde araçlarımızı satabildiğimiz veya yeni araçlar satın alabildiğimiz bir yük taşımacılık ve tır sürme simülasyonu. Euro Truck Simulator 2, ilk günlerinden beri gelişime odaklanmış ve sürekli yeni güncellemeler ile güncel kalmış bir oyun. Bu nedenle Euro Truck Simulator 2 hiç de eski bir oyunmuş gibi hissettirmiyor size. Ayrıca sürekli çoğalan ek paketleri ile çeşitliliği artırabilirsiniz. Ek paketlerle birlikte yeni şehirler keşfedebilir, tırlarınız için yeni kaplamalar edinebilir ve böylece hem oyun zevkinizi hem de oyun sürenizi yükseltebilirsiniz.

Euro Truck Simulator serisiyle, 2010 yılında, henüz ilk oyun ile tanıştım. Euro Truck Simulator 2‘yi temel olarak aynı yapıya sahip olan birinci oyundan ayıran en önemli şeylerden birisi kesinlikle Euro Truck Simulator 2‘de yer alan çeşitlilik. Her iki oyunu da peş peşe oynasanız aradaki büyük uçurumu, büyük farkı kesinlikle fark edebilirsiniz. Euro Truck Simulator 2, birinci oyunun devamı değil, resmen yepyeni bir oyun olarak karşımıza çıkmış durumda. Euro Truck Simulator 2‘yi Steam’den henüz birkaç hafta önce yakaladığım indirim sayesinde satın aldım. Euro Truck Simulator 2‘yi sürekli satın almayı düşünmüş fakat zaman ayıramayacağımı düşündüğüm için sürekli vazgeçmiştim. Fakat artık okulların olmaması, dışarıya çıkmanın da muazzam seviyede riskli olması nedeniyle evde zaman geçirmek zorundayız ve haliyle de evdeyken ilk olarak oyun oynamak tercih ediliyor. Euro Truck Simulator 2‘nin olabildiği kadar gerçekçi olmayı başardığını kesinlikle söyleyebilirim. Yapay zekanın yol vermiyor olması gibi bazı ufak tefek (ama yine de insanı delirten) hatalar dışında oyun zevkim hiçbir zaman baltalanmadı ve her seferinde büyük bir keyifle oynadım. Radarın olmadığı yerlerde hız yapıyor, bazen dönüşlere hızlı girdiğim için kaza yapıyorum; radar yok diye rahatken arkamdan gelen bir polis acımadan kesiyor cezayı, kaza yaptığımda da motoru bozuyor ve yolda kalıyorum! Gideceğim yere (oyun içi süreye göre) 30 dakika daha erken gitmek için boşu boşuna trafik cezası yiyor, kazanacağım paranın yüzde onu kadarını cezaya veriyorum. Veya kaza yapıyor, bir sürü masraf çıkartıyorum ve yine kazanacağım paranın yarısından fazlasını aracımı tamir ettirmek için harcıyorum. Daha kötüsü de var ki, motorum bozulduğu için gideceğim yere geç kalıyorum, çünkü motorum bozuk olduğundan yol boyu 3-4 kez kendi kendini kapatıyor. Benzin ışığım yanana kadar benzin almıyor, anca son birkaç kilometrelik benzinim kaldığında benzinliği ziyaret ediyorum. Feribotları kullanarak taşımacılık yapıyor, hem yol boyunca uyku/yorgunluk problemi yaşamıyorum, hem de oyun içi zaman direkt olarak geçtiği için çalışanlarımın kazançları da hızlıca hesabıma ekleniyor. Böylece daha az zaman harcayarak daha fazla para kazanmış oluyorum çalışanlarım sayesinde. Bazı yolları dönmek zor oluyor, bazen hızlı gittiğim için dalıyorum ve yolları kaçırıyorum. Dörtlüleri yakıyor, geri geri yavaşça gidiyorum, tüm trafik duruyor ve benim asıl yoluma gitmemi bekliyor. Acil olarak teslim edilmesi gereken yükleri zamanında götüremiyorum, strese giriyorum, hızlanıyorum ve hızlandıkça kaza yapıyor, daha fazla geç kalıyorum! Euro Truck Simulator 2 benim için oldukça stresli ama bir o kadar da keyifli bir oyun deneyimi yaşatmayı başardı.

Euro Truck Simulator 2 şu an için Steam’de 39 liraya satılıyor ama indirim günlerinde yüzde 75 indirime girebiliyor ve 10 liranın altına düşüyor. Essentials, Black Sea ve Operation Genoa Bridge olmak üzere üç ayrı ana ek paket ve bunların dışında 71 tane ek paket daha bulunuyor. Bu paketlerin veya tek başına satılan ek paketlerin de fiyatları oldukça yüksek olduğu için yine indirim beklemeniz mantıklı olacaktır. Euro Truck Simulator 2‘de oldukça eğlendim ve eğer direksiyona sahipseniz oyun zevkiniz en az iki kat daha artacaktır. Euro Truck Simulator 2‘yi satın almayan pek fazla kişi kaldığını sanmıyorum fakat yine de araç kullanmayı, özellikle uzun yolda araç kullanmayı seviyor ve kısmen de şirket yönetimi, gelir ve gider konuları, çalışanlar gibi ekstra detaylarla uğraşmaktan da keyif alıyorsanız kesinlikle Euro Truck Simulator 2‘yi almanızı tavsiye ediyorum. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Euro Truck Simulator 2‘yi sepetinize ekleyebilir ve Steam üzerinden satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.