İnceleme | Tropico 6

Diğer oyun türlerine kıyasla şehir kurma simülasyonları piyasada oldukça az sayıda bulunuyor ve ek paketler ile sürekli güncel tutuluyor. Şehir kurma simülasyonları arasında en popüler serilerden birisi olan Tropico, 29 Mart 2019’da, şimdilik serinin son oyunu olan Tropico 6‘yı yayınladı. Başarılı olma ve beğenilme konusunda diğer Tropico oyunlarından farklı olmayan Tropico 6, oyuncular tarafından oldukça beğenildi ve eleştirmenlerden de yüksek inceleme puanları almayı başardı. Henüz yazının başında şunu söylemeliyim; Tropico 6, en iyi şehir kurma simülasyonları arasında kendine çoktan yer bulmayı başarmış. Tropico 6, Steam incelemelerine göre oyuncuların yaklaşık yüzde 90’ı tarafından beğenilmiş durumda. Fakat şu detaya dikkat etmemiz gerekiyor. Çoğu Türk oyuncu, oyunu beğendiklerini söyledikleri halde sırf Türkçe dil desteği olmadığı için oyuna olumsuz oy vermiş ve önermediklerini söylemiş. Bu yüzden inceleme oranlarının olumlu tarafının çok daha yüksek olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Tropico 6‘yı diğer şehir kurma simülasyonlarından ayıran en önemli özellik şüphesiz içerisinde politikayı barındırması. Tropico 6 politik açıdan, başlangıçta direkt olarak bir diktatörü yönettiğimiz, bağımsızlığımızı ilan etme yolunda yoğun çaba harcadığımız ve bağımsızlık ile birlikte gelen modern zamanlar ile kısmi demokrasiye geçtiğimiz bir oyun. Tropico 6‘nın politik konudaki eşsizliği ve zenginliğinin yanı sıra, ekonomi konusunda da sizi oldukça zorluyor olması da oyun zevkinizi oldukça artırıyor. Tropico serisini tanımayanlar için Tropico 6‘dan kısaca bahsetmem gerekirse; koloni çağından başlıyor ve sırasıyla dünya savaşları, soğuk savaş ve modern zamanlar evrelerini yaşıyorsunuz. Oyuna diktatör olarak başlasanız da, dünya savaşları dönemine geldikten sonra anayasa hazırlamanız gerekiyor ve bununla birlikte oyuna seçim sistemi de ekleniyor. Bağımsızlığımızı ilan etmeden, seçim sistemine geçiş yapmadan önce bir kraliyete bağlı bir konumda oluyoruz ve kraliyetin bize verdiği görevleri tamamlayarak görev süremizi uzatabiliyoruz. Eğer bağımsızlığınızı ilan etmeden önce görev süreniz biterse, sizin yerinize bir başka diktatör geliyor ve oyunu kaybetmiş sayılıyorsunuz.

Evsiz vatandaşlarınıza ev yapmalısınız. Fakat gelir durumlarına göre oturabilecekleri farklı kalitede farklı evler bulunuyor, bu konulara da dikkat etmelisiniz. İşsiz vatandaşlarınıza iş bulmalısınız. Fakat eğitim seviyelerine göre çalışabilecekleri iş kolları sınırlı olabiliyor, bu konuya da ayrıca dikkat etmelisiniz. Örneğin; üniversite mezunu birini tarlada çalıştıramayacağınız gibi, eğitimsiz birini de hastanede doktor olarak görevlendirmeniz mümkün değil. Bu iki temel konuda bile, yani vatandaşlarınıza barınacak bir yer ve çalışacak bir iş yeri sağlamanın da bazı detaylarını düşünmeniz gerekiyor. Tropico 6‘da vatandaşlarınız araç kullanamadıkları ve ayrıca toplu taşıma da olmadığı için çalıştığı yere yakın bir yerde oturmak istiyor. Bu nedenle başka bir yerde birçok boş eviniz olsa da, çalıştıkları yerlere uzak olduğu için çoğu kişi o evlere yerleşmek yerine kendilerinin yaptığı oldukça rahatsız bir kulübede/barakada yaşamayı tercih ediyorlar. Vatandaşlarınıza ödenen maaşlar sizin kasanızdan çıkıyor, bu nedenle herhangi bir iş yerindeki (tarla, askeri üs, kütüphane, hastane, fabrika hiç fark etmez) maaş seviyelerini ve çalışan sayısını ayarlayabiliyorsunuz. Eğer ekonomik olarak zor durumdaysanız maaşları kısabilir, bazı iş yerlerinden işçi bile çıkartabilirsiniz. Diktatörlük yaptığınız günlerde bunlar pek fazla sizi rahatsız etmese de, modern zamanlarda vatandaşlar size sandıkta çok güzel bir cevap verebiliyor.

Genel mutluluğun yanı sıra; sağlık, ibadet, eğlence, yiyecek/içecek, özgürlük gibi başlıca mutluluk seviyeleri bulunuyor. Bunlar oyunda karşınıza mutluluk olarak çıksa da, hizmet ve erişim kalitesi olarak değerlendirmeniz çok daha doğru olacaktır. Bunların yanı sıra her dönemde çeşitli siyasi gruplarla karşılaşıyorsunuz ve onların isteklerini yerine getirmeye çalışıyorsunuz. Herhangi bir siyasi grupla ters düştüğünüzde, seçim zamanı size sırtlarını dönüyor ve rakibinizi desteklemeye başlıyorlar. Bu yüzden her siyasi görüşe eşit derecede yaklaşmaya çalışmalı, bir denge politikası yönetmeli veya belirli bir görüş üzerine yoğunlaşmanız gerekli. Çoğunlukla oyuna ilk başlayan kullanıcılar istemeseler de kısmen militarist komünist bir devlet oluşturuyor. Çünkü ilk başlarda insanları mutlu etmek için kiraları kaldırıyor, evlerde yaşamayı tamamen ücretsiz hale getiriyor ve herkese birer araba veriyorsunuz. Başlangıçta tek yol bu gibi görünse de, zorluk seviyesini biraz artırdıkça bunun ekonominize nasıl büyük zararlar verdiği gerçeğiyle yüzleşiyor ve daha gerçekçi çözümler aramaya koyuluyorsunuz.

Bunların dışında, ne kadar uzak durmaya çalışsanız da en sonunda tarihin bir gerçeği olan savaşlarla yüzleşmeniz, dönemler geçtikçe bir taraf geçmeniz gerekiyor. Örneğin; soğuk savaş döneminde ABD önderliğindeki Batı Bloku ile Sovyetler Birliği’nin önderliğindeki Doğu Bloku arasında bir seçim yapmanız gerekiyor. Elçilik binası kuruyor, seçtiğiniz tarafı elçilik binasına davet ediyorsunuz ve şehrinizde elçilik açmalarına imkan tanıyorsunuz. Ardından rakibinizi sabote ediyor, onlara gizli operasyonlar ile zarar vermeye çalışıyorsunuz. Bunların yanında da rakibiniz size karşılık vermeden durmuyor; sizinle ticaret yapmaktan vazgeçiyor ve size ambargo uyguluyor. Bu yüzden alım ve satım konusunda eliniz kısmen de olsa bağlanıyor.

Ticaret konusu ise Tropico 6‘da yer alan en önemli ve aynı zamanda en detaylı unsurlardan birisi. Ticaret yaptığınız ülke/blok/taraf/birlik ile ilişkilerinizi geliştirirken, eğer aktif bir ticaret rotasını tamamlanmadan iptal ederseniz ilişkilerinize zarar veriyorsunuz. Bir ürün alırken veya satarken ne kadar alacağınızı veya satacağınızı belirliyorsunuz. Bazıları aldığı veya sattığı ürünü piyasanın çok üstünden veya altından satabiliyor, bunlar da özellikle dikkat edilmesi gereken konulardan birisi. Eğer ürünlerinizi çok ucuza satar veya piyasanın çok üstünde bir fiyattan ürün satın alırsanız ekonominiz pek fazla dayanmayacaktır. İlerleyen dönemlerde borçlanma veya dost ülkelerden borç isteyebiliyor olsanız da, bu ilişkilerinize olumsuz bir etki yaptığı için pek de tercih edilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Tropico 6‘da üretim ve ticaret oldukça karmaşık konular ve eğer rastgele bir sistem izlerseniz ekonominizin kısa bir süre içerisinde batması kaçınılmaz olacaktır. Örneğin; eğer şeker tarlalarınız varsa ve oldukça fazla seviyede şeker üretiyorsanız, bunları saf halde, direkt şeker olarak satmanız sizin zararınıza olacaktır. Çünkü şekeri işleyebilir ve ortaya rom (içki) çıkartabilirsiniz. Mantık oldukça basit, işlenmiş ürünler her zaman çok daha değerlidir. Neden mi? Örneğin; 1 rom yapmak için 5 şekere ihtiyaç olsun, elinizde de 100 şeker olduğunu varsayalım. Bu şekerleri direkt olarak satabiliriz veya 20 rom üretebiliriz. 100 şekeri saf halde satarsanız, tanesi 0.5 dolardan toplamda 50 dolar kazanacakken; tanesi 7 dolardan 20 adet rom satabilir ve 140 dolar kazanabilirsiniz. Ürünlerin fiyatlarını ve üretim için gereken miktarları rastgele yazdığımı da eklemeliyim.

Tropico 6 hakkında en önemli ve bana göre en özel, en güzel konuyu sona saklamak istedim. Tropico 6‘da anayasa hazırlıyor ve seçimlere giriyoruz, bu konudan yukarıda kısacık bahsettim. Şimdi sıra bu konuyu tamamen açmaya ve güzel yerlerini konuşmaya geldi. Anayasayı belirlerken her dönemde ayrı bir kategori açılıyor ve onlar hakkında bir karar alıyor, anayasanıza ekliyorsunuz. Başlangıçta sadece seçim hakkı ve askerlik durumunu belirleyebiliyor olsak da, ilerleyen zamanlarda ülkenin dini şeklini, işçi hakları, medya bağımsızlığı, kişisel haklar, sağlık/emeklilik hakları, evlilik hakları ve daha birçok şey konusunda karar verebiliyoruz. Başlangıç için konuşmamız gerekirse; seçim hakkı için önümüze gelen üç seçenekten birini seçmemiz gerekiyor. Ayrıca şunu ekleyeyim, her konuda/yasada oyun bize üç seçenek sunuyor ve bunlardan birini seçmemiz isteniyor. Seçim hakkı için üç seçenek şöyle; herkes oy kullanabilir, sadece zenginler oy kullanabilir ve sadece kamu çalışanları oy kullanabilir. Askerlik konusunda da; pasifist, milis veya profesyonel askerlik seçeneklerini seçebiliyoruz. Seçim zamanı gelince seçim konuşması yapıyoruz. Vaatler sunuyoruz, örneğin sağlık sistemini geliştireceğim diyoruz. Bir siyasi görüşü övüyoruz, örneğin kapitalistlere, vatandaşlarımıza iş sunduğu için teşekkür ediyoruz. Diğer devletlere suç atabiliyor, gelişmemizi istemiyorlar diyebiliyoruz. Bunların yanında erken seçim yapabiliyor, bazı konularda bir yasa/kanun çıkartabiliyoruz. Örneğin; ulusal bir gün ilan ediyoruz. Örneğin; varlık vergisi alabiliyoruz. Örneğin; bireysel silahlanmaya izin verebiliyoruz. 

Tropico 6 inceleme yazısı çok daha uzun ve detaylı olmayı hak ediyor olsa da, oyunu okuyarak öğrenmek yerine deneyimleyerek öğrenmenin daha keyifli olduğunu düşünüyorum. Son olarak bazı bilgileri de ekleyeyim; Tropico 6 Türkçe dil desteği maalesef bulunmuyor. Toplamda 9 dil desteğine sahip olan Tropico 6 için geliştirici ekip; “şu an için başka bir dil eklemeyi düşünmüyoruz.” diyerek sadece Türkçe dil desteğine değil, desteklemedikleri diğer tüm dillere de kapıyı şimdilik kapatmış durumda. Tropico 6 sistem gereksinimleri ise ortalamanın çok üstünde. Bu yüzden çoğu bilgisayarın Tropico 6‘yı pek rahat çalıştıramayacağını söylemeliyim. Yine de ortalama seviyedeki bilgisayarlar, düşük grafikler ile sabit 30 FPS almayı başarabilir. Bunların yanında Tropico 6, Steam başarımlarına ve Steam koleksiyon kartlarına da sahip. Tropico 6‘yı aşağıdaki bağlantıdan satın alabilirsiniz. Oyunu kesinlikle öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.