İnceleme | Pamp Quest

Pamp Quest 20 Şubat 2020’de çıkışını yapan aksiyon ve rogue-like türünde bir bağımsız oyun. Pamp Quest inceleme yazısını kısa tutmaya özen göstereceğim çünkü FPS oyunlarından ve özellikle rogue-like/rogue-lite türünden pek de hoşlanmayan birisiyim. Detaylı bir inceleme yazısında sizleri yanlış yönlendirme ihtimalim bulunuyor, nasıl olsa bu türlere aşina değilim. Öncelikle temel bilgilerden başlayalım, sonrasında Pamp Quest hakkında kısaca kendi yorumlarımı sizlere aktarayım. Öncelikle, Pamp Quest Türkçe dil desteğine sahip değil. Pamp Quest sadece İngilizce dilini destekliyor. Pamp Quest Steam başarımlarına sahip olsa da, koleksiyon kartlarına sahip değil; çünkü Steam tarafından inceleniyor. Geliştirici WoksOnStudios‘un Steam‘de yayınladığı üçüncü oyun Pamp Quest. Bu nedenle amatör bir işten çok, başarılı bir iş ortaya konulmuştur diye düşündürüyor insana. Açıkçası bana öyle düşündürdü.

Pamp Quest‘in inceleme kodu elime geçtiği gün biraz şaşırdım. CS:GO ve Fortnite dışında hiçbir FPS oyununa bulaşmamış, bulaşsa bile becerememiş olan birisi Pamp Quest isimli bir FPS oyununu incelemeliydi. Üstelik bu oyun bir de rogue-like ve ben de neredeyse hiç hoşlanmam. Yine de oturdum Pamp Quest‘in başına ve başladım oynamaya. Rogue-like türünde haritaların/seviyelerin rastgele yaratıldığı ve ölünce de her şeyimizin gittiği bilgisine sahibim. Pamp Quest‘i toplamda 40 dakika oynadım ve henüz ölmedim, bunu da ekleyeyim. Pamp Quest‘e basit bir bağımsız yapım gözüyle bakarsak; oynanışı başarılı, grafikleri ortalama düzeyde fakat elden daha fazlası gelmiyor olabilir çünkü sınırlı bütçe ve sınırlı iş gücü bulunuyor, sesler de aynı şekilde zayıf fakat yine grafikle aynı sebeplerden dolayı göz ardı edilmeli. Pamp Quest‘te benim “robot” diye adlandırdığım rakiplere karşı savaşıyor, size verilen görevleri bir bir yerine getirmeye çalışıyorsunuz. Örneğin; oynadığım ilk seviyede 10 kuleyi tamir etme görevi aldım. Ayrıca bunun yanında yan/ek görevler de alabiliyorsunuz, bu fırsatı da kaçırmadım ve yan görev de almayı ihmal etmedim. Görev boyunca maksimum 300 mermi harcamam gerektiğini söylüyordu görev fakat bu benim için imkansızdı, zaten başaramadım. Haritalarda, savaştığınız alanda veya görev bölgelerinde, artık adına ne derseniz, patlayıcı nesneler bulunuyor ve rakiplerinizi öldürmek için birden çok mermi harcamak yerine onları patlatarak mermiden tasarruf edebiliyorsunuz. Böylece hem yan göreviniz varsa daha rahat ediyorsunuz, hem de mermi sayınızı korumuş oluyorsunuz. Çünkü oyunda merminin de can seviyesinin de bir sınırı var ve bittiği zamanlarda merkeze dönüp tekrardan satın almanız gerekiyor. Görevleri tamamladıkça veya “robotları” öldürdükçe para kazanıyorsunuz oyunda. Bunların yanında karşınızda kutular/tahtalar ve kilitli dolaplar çıkıyor. Dolaplardan mermi ve can, aynı şekilde kutulardan da mermi ve can toplayabiliyorsunuz.

Pamp Quest neredeyse hiç popüler bir oyun değil. Bu yüzden ona şans verme konusunda biraz tereddütte kalabilirsiniz ki ben de Pamp Quest‘e geçer not verme taraftarı değilim. Ortalama düzeyde bir oyun ve size en fazla ortalama seviyede bir tatmin/keyif sağlayacaktır. Şu an için Steam’de 11,50 TL’ye satılıyor Pamp Quest. Pamp Quest bu fiyatın hakkını veremiyor olsa da, geçtiğimiz ay fiyatı yüzde 85 indirimle 1,72 TL’ye kadar düşmüş bir oyun. Bu fiyattan satın alınabilecek ve küçük de olsa şans verilebilecek bir oyun. Şu an için Pamp Quest‘in 5 incelemesi bulunuyor ve 5’i de olumlu yorum yapmış, oyunu beğendiklerini belirtmiş. Pamp Quest‘i indirimsiz fiyatıyla önermiyorum fakat indirim zamanlarında bir fırsat vermeniz gerektiğini düşünüyorum. Aşağıdaki bağlantı üzerinden Pamp Quest‘i satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.