İnceleme | Walking Zombie 2

Walking Zombie 2, 11 Ekim 2019’da çıkışını yapan bağımsız, oynaması ücretsiz bir zombi oyunu. Öncelikle şunu söylemeliyim, Walking Zombie 2 ücretsiz bir oyun gibi görünse de gerçek parayla oyun içerisinden eşyalar satın almanız mümkün. Bunun detaylarından birazdan bahsedeceğim fakat öncelikle gelin oyundan bahsedelim.

Walking Zombie 2, basitçe ve isminden anlaşılacağı üzere bir zombi oyunu. Fakat standart bir şekilde “sadece” zombileri avladığımız bir oyun ve hayatta kalma temalı oyunlara göre “inşa etme” odaklı bir oyun değil. Walking Zombie 2‘de kısmen de olsa bir hikayeyi takip ediyoruz ve bununla birlikte diğer insanlardan aldığımız görevleri yapıyoruz. Bu nedenle, yani görev sisteminin olması nedeniyle oyunda seviye sistemi bulunuyor. Seviye atladıkça yeni yetenekler keşfedebiliyor, kendimizi geliştirebiliyoruz ve oyunun bize vermiş olduğu ödüllerin keyfini çıkartıyoruz. Bunların yanında, bazı görevleri yapmamız için çeşitli yeteneklerimizin belirli seviyeye gelmiş olması gerekiyor. Örneğin henüz oyunun başlangıcında sığınakta bulunan küçük kızla bir diyaloğa giriyorsunuz fakat sizin “konuşma” veya diğer adıyla “iletişim” yetenekleriniz yeteri kadar iyi olmadığı için küçük kız sizle konuşmamayı tercih ediyor. Eğer yeteneğinizi geliştirirseniz ve tekrardan küçük kızla bir diyalog kurmaya çalışırsanız, bu sefer kız sizinle konuşuyor ve bir sırrından bahsediyor. Oyun içerisinde böyle detaylar bulmanız mümkün ve bu nedenle sürekli görev yapmaya, kendinizi geliştirmeye odaklanmalısınız. Bu detayların olması oldukça hoşuma gitti. Ek olarak şunu da belirteyim, Walking Zombie 2‘nin başlangıcında yer alan birkaç kısa video dışında oyunun bir hikayesi olup olmadığından şüpheliyim. Oyunu tabi ki tamamen bitirmedim ve hatta yarısına bile gelmemiş olabilirim. Yine de şimdiye kadar oyunun bana bir hikaye sunmadığını, tamamen görevler üzerinden ve eşya toplama üzerinden oyunu oynadığımı söylemeliyim.

Walking Zombie 2 hakkında biraz ön yargılıydım. Çünkü böyle oyunlarda genellikle bazı şeyleri yapmanız için oyun içerisinden eşyalar satın almanız gerekiyor, oyun sizi buna zorluyordu. Fakat Walking Zombie 2‘de “henüz” öyle bir şeyle karşılaşmadım. Yani, mermim biteceği zaman yakın dövüş silahlarıyla birkaç zombi öldürdüm ve onlardan çıkan mermiler ile tekrardan görevlerimi yapmaya devam ettim. Hiçbir şekilde oyun aksamadı ve oynanış keyfim baltalanmadı. Yine de bir eksikten bahsetmeliyim. Oyun, tıpkı mobil oyunlardaki gibi “enerji” sistemine bağlı. Buradaki enerji ise “benzin” olarak karşımıza çıkıyor. Görevlerinizi yapmak için mecburen başka yerlere gitmelisiniz ve tabi ki giderken de benzin harcamak zorundasınız. Birkaç görev yaptıktan sonra benzin seviyeniz maalesef diplerde dolaşıyor ve oyunun size vereceği bedava benzini beklemek zorunda kalabiliyorsunuz. Ben bunu yaşamadığımı söyleyeyim, fakat oyun en sonunda bunu size yaşatacakmış gibi bir izlenim sunuyor.

Walking Zombie 2, kısaca, bir sığınakta birkaç insanla birlikte yaşadığımız, onlarla iletişimimizi sürdürdüğümüz ve bununla birlikte bize verdikleri görevleri yaptığımız basit fakat oldukça eğlenceli bir oyun. Alda Games tarafından geliştirilen Walking Zombie 2, ücretsiz bir oyun olsa da, Walking Zombie 2 – Mega Pack isminde satışa sunulan ek bir paket bulunuyor. Bu paket size; sonsuza kadar sınırsız benzin, çantanızda 20 genişleme, 5000 altın, her yeni seviye için 10 altın ve bunların yanında da ek olarak hediye bir araba veriyor. Walking Zombie 2 – Mega Pack‘in fiyatı şu an için Steam’de 32 TL. Bu oyun 32 TL olsaydı satın alır mıydım diye sorarsanız, cevabım kesinlikle hayır olurdu. Yine de, indirimlerde 15-20 TL civarına geldiğinde bu Mega Pack’i satın alabilirsiniz, çünkü hem oyunu sizin için daha çok kolaylaştıracaktır hem de oyun zevkinizi artıracaktır. 

Walking Zombie 2 Türkçe dil desteğine sahip değil. Oyun toplamda 8 dil destekliyor. Bu 8 dilin hepsinde arayüz ve alt yazı desteği varken, sadece İngilizce dilinde seslendirme desteği bulunuyor. Diğer dillerde seslendirme desteği maalesef yok. Oyun, oldukça basit bir dil kullanıyor ve bence oynarken hiçbir sorun yaşamayacaksınız. Walking Zombie 2 sistem gereksinimleri konusunda oldukça rahat görünüyor, büyük ihtimalle bir sorun yaşamayacaksınız. Bunlara ek olarak oyun geliştirilmeye ve güncelleme almaya devam ediyor. Yani, eğer Walking Zombie 2‘ye başlamayı düşünüyorsanız görevler bitecek ve oyun ortada kalacak diye üzülmeyin. Oyun neredeyse her ay yeni görevlerle ve yeniliklerle kullanıcıların karşısına çıkıyor. Zaten Walking Zombie 2, geliştirici Alda Games‘in neredeyse tek gelir kaynağı. Geliştiricinin başka oyunları olsa da, şu an için en popüleri Walking Zombie 2 ve oyun içi satın almalar üzerinden oldukça fazla gelir elde edildiğini düşünüyorum. Walking Zombie 2 inceleme yazısı bu kadar. Peki, siz Walking Zombie 2 hakkında ne düşünüyorsunuz? Oyunda sevdiğiniz şeyleri ve buna ek olarak beğenmediğiniz, geliştirilmesi istediğiniz şeyleri yoruma yazabilirsiniz. Walking Zombie 2‘yi indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Oyunu öneriyorum, iyi eğlenceler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.