İnceleme | The Walking Dead: Michonne

Telltale Games‘in The Walking Dead serisi hakkında üç yazı yayınladım. Bunlar oyunun birinci ve ikinci sezonu ile birinci sezonun hemen ardından çıkan yan hikayeydi. İlk yazımda oyunun genel yapısından bahsederken, diğerlerinde bir inceleme yazısı yerine bir eleştiri yazısı hazırlamıştım. The Walking Dead: Michonne ve sonrasında gelecek olan üçüncü ve dördüncü sezon hakkındaki yazılar da eleştiri odaklı olacak.

The Walking Dead: Michonne, 23 Şubat 2016 tarihinde çıkışını yapan Telltale Games‘in geliştirdiği zengin hikayeli bir oyun ve seçimleriniz oyuna, yani hikayeye etki ediyor. The Walking Dead: Season Two isimli oyunun hemen ardından çıkartılan The Walking Dead: Michonne, hikaye olarak da, fiyat olarak da ana hikayeye kıyasla daha kısa ve uygun. The Walking Dead: Michonne, üç bölümden oluşuyor ve ana seriden farklı bir hikayeye sahip. Çizgi romanda ve dizide yer alan Michonne karakterini oyun dünyasına taşıyan The Walking Dead: Michonne, Michonne‘un psikolojisini anlatırken, hikaye yerine aksiyonu ön plana çıkartıyor. Oyunda yer alan kan ve şiddet çok daha fazlalaşmış durumda, karakterimizin de agresif olmasına bağlı olarak bu oldukça uygun bir tercih olmuş.

The Walking Dead: Michonne hikaye konusunda biraz zayıf kalmış diyebilirim. Bu kararı verirken herkesin aklına birinci sezonun etkileyiciliği geliyor ve aslında pek de mantıklı bir karşılaştırma olmuyor. Çünkü birinci sezonun vermiş olduğu keyfi vermeyi başaramayan nice oyunlar var ve birinci sezon Telltale Games için bile doruk noktasıydı. Diğer tarafından bakarsak da, ilk sezondan sonra beklentimizi öyle yüksek tuttuk ki hiçbir şeyi beğenmez hale geldik. Sonuncu seçenek daha mantıklı geliyor sanki. Her neyse, eleştiriye devam edelim. The Walking Dead: Michonne Türkçe dil desteğine sahip değil, ayrıca The Walking Dead: Michonne sistem gereksinimleri de diğer oyunlardan farklı değil.

The Walking Dead: Michonne kısa olmasıyla ve çokça şiddet içermesiyle ön plana çıksa da, hikayenin başarısız olması nedeniyle oyun anlamını yitiriyor bence. Evet, Telltale Games‘in The Walking Dead serisini oldukça çok seviyorum ve bu oyunu da severek oynadım; aynı zamanda seriyi takip eden herkesin de oynaması gereken bir oyun. Fakat yine de bu, severek oynadığımız gerçeği oyunun başarılı olduğu anlamına gelmiyor. The Walking Dead: Michonne, şu an 24 TL fiyatından satışta ve ana hikaye kadar olmasa da sevilen bir oyun. Hikayenin ve seçimlerin etki edeceği sonuçlar ne kadar pasif olsa da, müzik seçimi ve ana menünün kısmen de olsa güzelleştirilmesi artı sayılabilecek durumda. Aşağıdaki bağlantı üzerinden The Walking Dead: Michonne‘u satın alabilirsiniz. Oyunu öneriyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.