İnceleme | Rocket League

Rocket League‘i çıkış yaptığı 7 Temmuz 2015 tarihinden hemen sonra bir çekiliş sayesinde kazanmıştım. Rocket League‘e hiçbir ilgim yoktu, “nasıl olsa çıkmayacak” düşüncesiyle katılmıştım. Fakat Rocket League çekilişini kazandım ve hediyemi Steam‘de aktifleştirdim. O zamanlar sadece birkaç saat göz attığım, sonra da oynamayı beceremediğim için rafa kaldırdım ve bir daha yüzüne bakmadım. Sene 2020 olduğunda Rocket League‘i takip etmeye başladım ve oyunun turnuvalarını izledikçe Rocket League‘e sempatim artmaya başladı. Bu bir rekabetçi oyundu ve ben henüz 2 saat oynayarak beceremediğim için pes etmiştim. Halbuki aynı şekilde CS:GO‘yu da oynuyordum ve başarılı bir CS:GO oyuncusu olana kadar yaklaşık 400 saat harcamam gerekmişti. En sonunda Rocket League‘in başına oturdum ve oyunu öğrenmeye koyuldum.

Rocket League‘i bilmeyen veya duymayan bir oyuncunun olduğunu sanmıyorum fakat yine de kısa bir özet geçeyim: Rocket League en basitinden bir arabalı futbol oyunu. Arabanızı seçiyor, maça giriyor ve bir futbol maçı yapıyorsunuz. Rocket League anlatması bu kadar basit bir oyun, fakat diğer taraftan da oynaması bir o kadar zor. Şu an Rocket League‘i toplamda 150 saat oynamış bulunmaktayım ve bırakın çok iyi bir oyuncu olmayı, iyi bir oyuncu olmayı bile pek başaramadım. Rocket League‘de normal, rütbesiz ve rekabetçi, rütbeli olmak üzere iki oyun türü bulunuyor. Bunların yanında özel oyun türleri de yer alıyor. Bu özel oyun türlerinden birisi de basketbol. Yine arabalarınız ile potalardan topu geçirmeye ve sayı atmaya çalışıyorsunuz. Fakat biz şimdilik normal ve rekabetçi türlerden bahsedeceğiz. Normal, rütbesiz oyun türünde 4 ayrı seçenek bulunuyor: Teke tek, ikiye iki, üçe üç ve dörde dört. Rekabetçi, rütbeli oyun türünde de 4 ayrı seçenek bulunuyor: Teke tek, ikiye iyi, üçe üç ve üçe üç ama takımsız.

Oyuna ilk başlayanlar için rütbesiz oynamak oldukça avantajlı, çünkü yüzde 90 ihtimalle karşınıza sizin gibi oyunu bilmeyen veya çok az bilenler geliyor, böylece çok daha rahat bir oyun oynayabiliyorsunuz. Sürekli gol yemek yerine oyunu deneyimleme şansınız oluyor ve belki de birkaç gol atmayı başarıyorsunuz. Karşınızda deneyimsiz birinin olması, sizin de deneyimsiz olduğunuzu düşününce oldukça yararlı. Rütbesiz oyun türleri bildiğiniz gibi, fakat rütbeli oyun türünde dikkatinizi bir şeyin çekmiş olabilir. Üçe üç ve üçe üç partisiz olarak iki farklı üçe üç tür bulunuyor. Üçe üç partisiz türünde herkes tek başına oluyor. Böylece kendi takımınızda veya karşı takımda -ki bu çok daha önemli- birlikte oynayan, parti/grup/klan olan kişiler bulunmuyor. Takımınızdaki diğer iki kişinin parti olması avantaj olsa da, karşı takımın üç kişilik bir grup olduğunu ve iletişim halinde olduklarını düşünürseniz genellikle mağlubiyetten kaçmanız mümkün olmuyor.

Yukarıda bahsettiğim gibi Rocket League‘i yeni yeni oynamaya başladım ve daha henüz 150 saatim bulunuyor. Rocket League‘i klavye ve fare veya kontrolcü ile oynayabilmeniz mümkün. Konsol kullanmaya henüz başlayan ve kontrolcü kullanmaya da hiç alışık olmayan birisi olarak Rocket League‘i klavye ve fare ile oynamak çok daha kolayıma geliyor diyebilirim. Fakat kontrolcü ile klavye ve fare arasında büyük bir fark bulunuyor; kontrolcü her konuda daha iyi bir oyun deneyimi sunuyor, aynı zamanda oynamayı kavradığınız zaman daha başarılı bir oyuncu olmanızı sağlıyor. Bunların yanında ise son olarak birkaç şeyden daha bahsetmem gerekiyor. Rocket League sistem gereksinimleri konusunda biraz zorlayıcı bir oyun olabilir, bu yüzden oyunu satın almadan önce yeterli donanıma sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekiyor. Rocket League Türkçe de dahil olmak üzere birçok dili destekliyor. Ayrıca oyun içinde satın alınan hiçbir eşya ekstra bir avantaj sağlamıyor, tüm eşyalar tamamen birer kozmetik/aksesuar olarak geçiyor. Oyun içerisinde araba, kaplama, renk türleri, gol sonrası efektler, egzoz gibi birçok yeni ve çeşitli şeyler alabilmeniz mümkün. Rocket League‘in içine girdiğinizde ve biraz da oyuna alıştığınızda arabanızın, gol efektinin, aracınızdan çıkan egzozun (veya roket dumanının, oyunda “boost” olarak geçiyor) en iyisi olması gerektiğini düşünüyor ve aracınızı buna göre modifiye ediyorsunuz.

Rekabetçi bir oyun arayışında olan tüm oyunculara Rocket League‘i öneriyorum. Size farklı ve zorlayıcı, aynı zamanda oldukça keyifli bir deneyim yaşatacaktır. Rocket League şu an için Steam‘de 31 TL’den satılıyor. Rocket League‘e şimdiye kadar en fazla yüzde 50 indirim yapıldı ve fiyatı anca 15,50 TL’ye düşebildi. İndirim dönemlerinde indirime giren oyunların başında gelen Rocket League‘i satın almak için indirim dönemini bekleyebilirsiniz. Eğer oyuna kendinizi kaptırır ve oyun içi satın alımlara da dahil olursanız, oyuna hiçbir etkisi olmadığı halde aksesuarları hiç düşünmeden satın almaya başlayabilirsiniz, aman dikkatli olun. Aşağıdaki bağlantı üzerinden Rocket League’i satın alabilirsiniz. Tekrarlıyorum, Rocket League‘i öneriyorum. Rocket League hakkında düşüncelerim bu kadar. Rocket League inceleme yazısı hakkında düşüncelerinizi yorumlara yazabilirsiniz. İyi oyunlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.