İnceleme | Northern Lights

Northern Lights, 18 Şubat 2019’da çıkışını yapan bağımsız, bilim kurgu temalı bir macera oyunu. Northern Lights yaklaşık 20-25 dakikada tamamlanabilen, bulmacalarını çözmesi ve -sözde- düşmanlardan kaçması kısmen de olsa kolay olan bir yapım. Şu an Steam‘de fiyatı 4,20 TL olsa da, ben Northern Lights‘ı 1,05 TL fiyatından indirimli olarak satın aldım ve Northern Lights inceleme yazısında da bu fiyata göre oyunu yargılayacağım.
Northern Lights, DimleTeam tarafından geliştirilen bir oyun. Oyunu geliştiren iki kişi ve müzikleri yapan da iki kişi bulunuyor, yani DimleTeam ekibi toplamda 4 kişiden oluşuyor. Northern Lights‘ın atmosferi ve müzikleri oldukça dikkat çekici. Atmosfer ve müzikler sizi rahatlatıyor ve siz: “bu grafikler çok kötü” veya “bu müzikler olmamış” demiyorsunuz. Bu konuda Northern Lights oldukça başarılı bir iş çıkartmış ortaya. 
Northern Lights‘ın Limbo ve INSIDE isimli yapımları örnek aldığını çok rahatlıkla fark edebiliyoruz. Oyunun akışı, hikayenin gizemli olması, bulmacalar gibi şeyler tıpkı bu iki oyunu hatırlatıyor bize. Northern Lights oynanış konusunda oldukça rahat, bulmacaları sadece birkaç kez deneyerek başarmanız mümkün. Ayrıca Northern Lights sistem gereksinimleri konusunda bir şey eklemeliyim, her bilgisayar ile bu oyunu oynamanız mümkün olmayabilir. Northern Lights, minimum Windows 7’ye sahip olmanızın yanında 4 GB RAM ve hatırı sayılır derecede bir ekran kartı ile işlemciye ihtiyaç duyuyor. Bu yüzden oyunu satın almadan önce bu konulara dikkat etmelisiniz. Northern Lights Türkçe dil desteğine de sahip değil. Sadece İngilizce ve Rusça dillerini destekliyor. Bunların yanında Steam başarımları yer alsa da, Steam koleksiyon kartları mevcut değil.
Northern Lights genel olarak başarılı bir oyun. Zaten 1 TL vererek satın aldığımız oyunlardan neredeyse hiçbir şey beklemiyoruz fakat Northern Lights 1 TL’nin hakkını muazzam seviyede bize vermeyi başarıyor. Bu nedenle Northern Lights yüksek puanları hak eden bir oyun. Ama, ama, ama… Northern Lights‘ın hikayesi büyük bir belirsizlik. Yani, Northern Lights hikayesi nedenle puan kırılabilecek bir oyun diyebilirim. Oyunda yer alan “King of Diamonds” isimli kişinin veya “şeyin” ne olduğunu size açıklamıyor. Hikaye konusunda size çok az bir şey sunan Northern Lights, hikayenin geri kalanını ise sunmaktan çekiniyor, hikaye tamamen gizli. Evet, oyun kısa ve belki de ikinci oyun için bir şeyler düşünmüş olunabilir. Fakat yine de ilk oyun için böylesine bir belirsizlik oyuncuları rahatsız edecektir ve Steam incelemelerine baktığımda rahatsız ettiğini de gördüm açıkçası. Yine de Northern Lights‘ı öneriyorum ve satın almak isterseniz aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Northern Lights‘ı istek listenize eklemeniz ve indirim dönemlerinde 1,05 TL’ye satın almanız çok daha mantıklı bir hamle olur. İyi oyunlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.