İnceleme | Metro Simulator 2020

Merhaba, bugün henüz ilk yılını doldurmamış olan, 1 Mayıs 2019 tarihinde çıkışını yapan Metro Simulator 2020‘ye göz atacağız. Daha önce incelemesini yayınlamış olduğumuz Bus Driver Simulator 2019 ile Metro Simulator 2020‘nin yapımcısı aynı.

Bağımsız bir simülasyon oyunu olan Metro Simulator 2020, adından da anlaşılacağı üzere metro sürdüğümüz bir oyun. Steam’de toplamda 376 inceleme bulunuyor ve bunların yüzde 70’i oyunu beğendiğini söylemiş. Fakat ben onlara pek fazla katılmıyorum. Öncelikle şunu belirtmeliyim, Metro Simulator 2020 Türkçe dil desteğine sahip değil. Bu oyunun aksine Bus Simulator 2020‘nin Türkçe dil desteği bulunuyordu. Bunu bir eksi olarak yazmak gerekiyor. Metro Simulator 2020, toplamda 10 dili hem arayüzde, hem oyun içi yazılarda, hem de seslendirme konusunda destekliyor. Türkçe’yi bunun dışında tutarsak bu harika bir avantaj oyun için.

Henüz erken erişimde olan Metro Simulator 2020, çok fazla sistem istemese de optimizasyonu oldukça zayıf olan bir oyun. Kendi bilgisayarımın güncel oyunlar için pek fazla güçlü olduğunu düşünmüyorum (GTX 1050 ve i7-7700HQ) ama Metro Simulator 2020 gibi basit sayılabilecek simülasyon oyunlarında da performans sıkıntısı yaşatacağını da sanmıyorum. Aynı seviyede sayılabilecek birkaç bilgisayarda da denediğimde, bazılarında sorunsuz çalıştığını ve bazılarında çok daha sorunlu olduğunu fark ettim. Bu yüzden Metro Simulator 2020‘nin en önemli sorunu optimizasyon olarak görünüyor. Metro Simulator 2020‘de Steam başarımları ve Steam koleksiyon kartları yer alıyor.

Metro Simulator 2020‘nin çıkışının üstünden neredeyse 1 yıl geçti ve oyun hala erken erişimde görünüyor. Oyunu henüz geçen hafta inceleme yazımı tamamlamak için kontrol ettiğimde sorunların devam ettiğini gördüm. Erken erişimde olduğu için bunları göz ardı edebilirsiniz belki fakat oyunun fiyatı 49 TL ve size performans sorunu yaşatacak bir oyun için bu ücret oldukça yüksek duruyor. Bu yüzden oyunu satın almadan önce bir kere daha düşünmenizi tavsiye ediyorum.

Metro Simulator 2020 nasıl oynanır diye düşünüyorsanız orası oldukça basit. Oyuna başlamadan önce senaryo yerine eğitimi tercih edin ve ortalama 10 dakika içerisinde bütün her şeyi öğreniyorsunuz. Panel üzerinden metroyu çalıştırmak ve yönetmek zor gibi görünse de, birkaç denemeden sonra ezberliyorsunuz ve hiç de zor gelmiyor. Ayrıca metronun paneli yerine klavyenizdeki tuşlardan da metroyu çalıştırabilir, kapıları açabilir, kapıları kapatabilir ve metroyu sürebilirsiniz. Metro Simulator 2020 oynanış konusunda oldukça basit, bunu da bir artı olarak yazmamız gerekiyor. Metro Simulator 2020 hakkında söyleyeceklerim şimdilik bu kadar. Oyun erken erişimden çıktıktan sonra çok daha uzun bir inceleme yazısı yayınlayacağım. O zaman tekrar oyunun fiyatını tartışır ve sorunlarını tekrardan ele alırız. O gün gelene kadar hoşça kalın, Metro Simulator 2020‘yi denemenizi tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.