İnceleme | LIMBO

Kız kardeşinin kaderinden endişeli bir oğlan LIMBO‘ya girer. 2 Ağustos 2011’de PC platformu için çıkışını yapan LIMBO‘nun hikayesi sadece bu kadar. LIMBO, Playdead isimli geliştiricinin elinden çıkmış bir oyun, hatta bir şaheser. LIMBO, çıktığı günden beri bağımsız yapımlara büyük ilham kaynağı olmakta ve en iyi bağımsız yapımların arasında yer almaktadır. Bağımsız bir platform oyunu olan LIMBO, içerisinde bulundurduğu bulmacaların yanı sıra karanlık ama etkileyici atmosferiyle sizi içine çekmeyi başarıyor.
LIMBO yaklaşık 3 veya 4 saat süren bir oynanış sunuyor. Bulmacalarının zorluğuyla sizi bazen çıldırtıyor olsa da, karanlık ama sakin ve etkileyici atmosferi sizi oyuna bağlıyor. Hırslanıyor, her öldüğünüzde bir kez daha denemek istiyorsunuz ve LIMBO‘nun başından kalkamıyorsunuz. Yaklaşık 5 milyon satmayı başaran LIMBO, yukarıda bahsettiğim gibi en popüler bağımsız oyunların arasında anılıyor. Bağımsız oyunları sevmeyen oyuncuları bağımsız oyunla tanıştıran, bağımsız oyunları oynamak istemeyenleri de kendisine hayran bırakan LIMBO, çıktığı tarihten sonra bağımsız platform oyunlarına büyük bir ilham kaynağı oldu ve bağımsız yapımcıları platform oyunu çıkartmaları konusunda yüreklendirdi.
LIMBO‘yu 2012 yılında deneyimlemiş ve hayran kalmıştım. Son günlerde popüler bağımsız yapımların inceleme yazılarını paylaşmaya başlamışken, neden LIMBO‘ya da yer vermeyeyim diye düşündüm ve LIMBO hakkında bir inceleme yazısı yazmaya karar verdim. Fakat yazıya başlamadan önce oyunu bir kez daha bitirmem, hafızamı tazelemem ve hayran kaldığım o güzel oyuna tekrardan göz atmam gerekiyordu. LIMBO, eskiden de olduğu gibi beni zorluğuyla delirtmeyi başardı. Fakat üzerinden yıllar geçmesine rağmen, 2020 yılında bile LIMBO‘nun hala etkileyici ve ilham veren bir oyun olması büyük bir başarı. LIMBO sistem gereksinimleri konusunda oldukça rahat bir oyun, herhangi bir bilgisayarla oynamanız mümkün diyebilirim. Ayrıca LIMBO Türkçe dil desteğine de sahip, fakat oyunun içerisinde hiçbir diyalog yer almıyor. LIMBO, Steam başarımlarına sahip olsa da Steam koleksiyon kartlarına sahip değil.
LIMBO, karanlık bir temaya sahip olan bulmaca temelli bir platform oyunu. Tüm oyun inceleme kuruluşlarından tam puan alan LIMBO, ilk kez çıktığı 2010 yılında birçok oyun kuruluşu tarafından yılın en iyisi ödülüne layık görüldü. Şu an için Steam’de 18 TL’ye satılan LIMBO, kesinlikle oynamanızı önerdiğim oyunlardan bir tanesi. Aşağıdaki bağlantı üzerinden LIMBO‘yu satın alabilir ve üç saatlik eşsiz bir deneyimle baş başa kalabilirsiniz. İyi oyunlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.